Wypalanie traw. Tylko w sobotę dziesięć takich przypadków

  • 20.03.2022, 14:44 (aktualizacja 20.03.2022, 14:58)
  • red.
Wypalanie traw. Tylko w sobotę dziesięć takich przypadków Zdjęcia: Malwina Grubizna MDP OSP Olszyna

Podziel się:

Oceń:

Sucha wiosna i słoneczne dni według niektórych są doskonałą okazją do wzniecenia pożaru i zabicia kilku większych bądź mniejszych zwierząt. Spalone jeże, czy młode zające to tylko niektóre ofiary ludzkiej głupoty, która tylko wczoraj na terenie powiatu lubańskiego była przyczyną 10 pożarów w ośmiu miejscowościach.

Najgroźniejsza sytuacja miała miejsce około 13 w Olszynie w pobliżu starego basenu przy ul. 3 Maja. Ktoś podłożył ogień z dwóch stron drogi, podpalił łąkę i obrzeże lasu, resztę dokonał porywisty wiatr, który wzniecał ogień. Mimo szybkiej reakcji nie udało się zatrzymać ognia zanim wszedł między drzewa i przez chwilę zrobiło się groźnie. W efekcie spłonęło około 300 m2 łąki i poszycia leśnego. Na miejscu jako pierwsi byli druhowie OSP Olszyna.

To był początek sobotnich podpaleń traw, a z każdą godziną przybywało zgłoszeń. Strażacy wzywani byli do miejsc gdzie ktoś ewidentnie podłożył ogień. Spaleniu zwykle ulegało około 20 – 30 m2 nieużytków. Trawy płonęły jeszcze w Nawojowie Łużyckim, Zalipiu, Pisarzowicach, Siekierczynie, Grabiszycach i Włosieniu. Parę razy ktoś wykazywał się uporem i podpalał trawy w tych samych miejscowościach w związku z tym konieczne były kolejne wyjazdy, W sumie strażacy wczoraj 10 razy interweniowali przy płonących nieużytkach.

Przypominamy, że wypalania traw jest zagrożone karą, a w dodatku jest destrukcyjne dla przyrody. W płomieniach giną zwierzęta, a ziemia ulega wyjałowieniu.

red.

Zdjęcia (5)


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cezary Cezary
Cezary Cezary 21.03.2022, 09:30
Nie mam nic na obronę podpalaczy ale czy ktoś w tym pięknym kraju ewidencjonuje nieużytki czy tylko sobie porastają chwastami i rozsiewają ziarna dalej? ...
Pl
Pl 20.03.2022, 21:27
Ile płacą dla ochotników za godzinę?
asdf
asdf 21.03.2022, 16:36
Większość nie bierze za to pieniędzy, a zostawiają na sprzęt :P
lokals
lokals 20.03.2022, 20:51
nagroda za wskazanie podpalacza, i kara dla podpalacza wraz z koszami wyjazdu wozu strażackiego

szybko pójdzie informacja między ludzi ile kosztuje taka zabawa
Mrówka
Mrówka 20.03.2022, 18:51
Co te pospolite kmioctwo ma w tych łepetach że żadne apele, groźby i prośby nie docierają? Wstrzymać unijne dotacje to może im oleju mózgowego przybędzie. Chyba tylko wtedy sobie go natłoczą.

Pozostałe