Uczniowie będą strzelać na lekcjach

  • 20.03.2022, 10:21 (aktualizacja 20.03.2022, 12:10)
  • News4Media
Uczniowie będą strzelać na lekcjach iStock

Podziel się:

Oceń:

Od 1 września w szkołach znowu będzie przysposobienie obronne. Tak zdecydował minister edukacji Przemysław Czarnek.

– Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie – powiedział Telewizji Republika Przemysław Czarnek. I dodał: – Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat.

Od razu rozwiał wszystkie wątpliwości, wyjaśniając, że uczniowie będą uczyli się strzelać i obsługiwać broń.

Przysposobienie obronne nie jest w polskim systemie edukacji niczym nowym. Już w przeszłości było obecne w szkołach do 2012 roku. Zostało wówczas zastąpione przez edukację dla bezpieczeństwa, ale tych zajęć też już nie ma. Zniknęły wraz z likwidacją gimnazjów. Przysposobienie obronne było realizowane w szkołach średnich. Podczas lekcji była mowa o zagrożeniach zbrojnych, budowie broni, tłumaczono zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie rzucali także atrapami granatów.

Tak było przez wiele lat, bo "PO", czyli przysposobienia obronnego, uczono w szkołach od 1967 roku. Początkowo zajęcia prowadzili żołnierze rezerwy. Kiedy zapadła decyzja o likwidacji przedmiotu, Ministerstwo Edukacji tłumaczyło, że młodzieży nie jest potrzebna taka wojskowa wiedza. Resort uznał, że młody człowiek powinien raczej wiedzieć, jak nie zarazić się HIV, jak udzielić pomocy osobom w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia albo jak opatrzyć ofiarę wypadku samochodowego.

– Myślę, że gdybyśmy to zakomunikowali jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy poddani jakiejś mocnej krytyce ze strony opozycji. Dziś myślę, że wszyscy się zgadzają z tym, że przysposobienie obronne, najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, które znamy z przeszłości, muszą wrócić. I wrócą od 1 września jako element edukacji dla bezpieczeństwa – zapewnia Przemysław Czarnek.

 

News4Media

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wielki Stach
Wielki Stach 22.03.2022, 14:59
Trzymając się tytułu artykułu,, to strach się bać dla nauczycieli, ( strzelać na lekcjach)
Igor ®
Igor ® 21.03.2022, 17:35
Będzie się działo.. ciekawe jak będzie wyglądało w praktyce TO nauczanie, gdy je opracuje Pan Minister z "tymi poprawnie myślącymi". Będą strzelać.. czyli potrzeba pierwszej linii obrony.. eh

Nie polecam stresu dla instruktorów na strzelnicy, z pierwszymi klasami o profilu wojskowym przy kbks można mieć pełne pory... xD
Krzysiek
Krzysiek 20.03.2022, 22:22
I bardzo dobrze
Mirek
Mirek 21.03.2022, 10:22
Napisz Krzysiek co dobrze ? Zależy jaką bronią. USA i NATO nie przysyła do nas kilkudziesięciu tysięcy mięsa armatniego z bronią z II wojny światowej ale kilkudziesięciu lub kilkuset z bronią najnowszej generacji. Mamy ponad 100 000 tysięcy myśliwych którzy się potrafią posługiwać bronią i jakoś nikt ich nie zamierza wykorzystać ????
Serio
Serio 23.03.2022, 17:41
Mirek skad masz takie informacje ??? ile dostales rubli /marek/szekli za pisanie glupot i sianke defetyzmu ?
Kinia
Kinia 20.03.2022, 13:31
Teraz pan minister Czarnek sie zreflektował? No to rychło w czas! Do Izraela po nauki.
Dobre wiadomosci
Dobre wiadomosci 20.03.2022, 14:02
Lepiej pozno niz wcale .

Pozostałe