Wzrosła kwota emerytury „mama 4 plus”

  • 18.03.2022, 10:35 (aktualizacja 18.03.2022, 10:39)
  • ZUS
Wzrosła kwota emerytury „mama 4 plus” eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

3518 Dolnoślązaków dostaje tzw. matczyną emeryturę za wychowanie minimum czwórki dzieci. W tym na terenie należącym do wrocławskiego oddziału ZUS 1206 osób, Wałbrzyskiego 1121 i Legnickiego 1191.

Od marca kwota tej specjalnej emerytury jest wyższa i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Nie każdy jednak otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Od lutego 2019 roku o specjalną emeryturę mogą się starać kobiety, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Negatywnie zostają rozpatrzone wnioski tych osób, które wychowały mniej niż czwórkę dzieci lub przebywają za granicą. Odmowę wypłaty dostają także ci rodzice, którym była ograniczona władza rodzicielska.

- Od marca kwota wypłaty wzrosła i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają własnej emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że jeżeli ktoś ma własną emeryturę lub rentę, ale jest ona niższa niż najniższa emerytura, ta specjalna emerytura stanowi uzupełnienie do kwoty 1338,44 zł. Większość kobiet nie dostaje tej specjalnej emerytury w pełnej wysokości, tylko korzysta właśnie z dopłaty.

- Ta potocznie nazywana emeryturą matczyną lub też mamą 4 plus, wypłata to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które przysługuje tym kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci i przez to nie miały możliwości podjęcia pracy lub pracowały zbyt krótko, by wypracować "normalną" emeryturę – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, pieniądze mogą też otrzymać ojcowie, którzy także wychowali minimum czwórkę dzieci, w sytuacji, gdy ich matki albo zmarły albo odeszły i nie zajmowały się dziećmi. Żeby to było możliwe trzeba - poza posiadaniem wymaganej liczby dzieci, osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Najwięcej osób, które do tej pory złożyły wnioski o wypłatę tej emerytury jest w przedziale wiekowym 60-69 lat.

Specjalna emerytura nie jest przyznawana automatycznie, żeby ją dostać trzeba złożyć wniosek do ZUS. Formularz ZUS ERSU dostępny jest w salach obsługi klienta we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Ważne! Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy też prawie do innego świadczenia.

ZUS

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

breeeeee
breeeeee 20.03.2022, 08:17
cwaniary niepracujaca rodza a kaczor placi dodatek dla matek pracujacych
Ja
Ja 19.03.2022, 18:19
A jedno dziecko to nie dziecko ? 1/4 powinna się należeć dodatku do emerytury .
Anka
Anka 19.03.2022, 07:55
Wszystkie kobiety powinny mieć dodatek za urodzone dziecko czy 1 czy 4
acek
acek 19.03.2022, 23:30
Angole płacą za jakość, nie za ilość potomstwa:
Obniżają wiek emerytalny w zależności od uzyskanego wykształcenia potomka a podwyższają z powrotem np. w razie odsiadki po prawomocnym wyroku potomka jak i w przypadku korzystania przez tegoż z zasiłku np. dla bez robotnych.
Przypadki takie że po ukończeniu studiów siedzimy na zasiłku i czasami to tu czy tam coś popracujemy legalnie nie skutkują kasą dla rodziców:))

Pozostałe