Powiat lubański. Wichura nie wyrządziła większych szkód

  • 18.02.2022, 10:38 (aktualizacja 18.02.2022, 11:59)
  • red.
Powiat lubański. Wichura nie wyrządziła większych szkód eLuban.pl/ OSP Radostów/ Czytelnicy eLuban.pl/ OSP Olszuna

Podziel się:

Oceń:

Większość wczorajszych interwencji dotyczyła zdarzeń związanych z połamanymi przez wiatr drzewami. Zerwane linie energetyczne, zniszczona infrastruktura drogowa, było też jedno zdarzenie gdy kierowca ratował się przed upadającym drzewem.

Kolejny raz możemy odetchnąć z ulgą, niż który wczoraj przetaczał się nad naszym regionem nie wyrządził szkód jakich można było się spodziewać. Niestety nie można powiedzieć tego samego o centralnej części kraju. Jak informuje Komenda główna Państwowej Straży Pożarnej 17 lutego na terenie kraju strażacy odnotowali ponad 13 666 interwencji, zginęły trzy osoby, a 19 odniosło rany. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie województw: wielkopolskiego 2925, łódzkiego 1883, mazowieckiego 1836 i dolnośląskiego 1319.

W powiecie lubańskim minionej doby strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych wyjeżdżali 29 razy z czego 25 interwencji związanych było z porywistym wiatrem.

W zdecydowanej większości interwencje dotyczyły powalonych drzew, spadających konarów i wszystkiego co jest z tym związane.

Zgłoszenia zaczęły spływać do dyżurnego stanowiska kierowania PSP rano, gdy mieszkańcy regionu wychodzili do pracy. O 5:30. jako pierwsi wyjechali druhowie OSP Leśna, którzy usuwali drzewo powalone na drodze z Leśnej w kierunku Świecia. Kolejne zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew leżących na drogach czy zwisających nad nimi gałęzi. W międzyczasie woda zalała piwnicę przedszkola w Leśnej i w ruch musiały pójść strażackie pompy.

Wraz z nasilającym się wiatrem zaczęło napływać coraz więcej zgłoszeń. Oberwana gałąź na drodze biegnącej przez Siekierczyn zerwała linię energetyczną, kilkaset metrów dalej upadające drzewo zniszczyło latarnię i bariery przy ulicy.

Około 12:30 na drodze biegnącej z Lubania w kierunku Przylasku drzewo upadło przed jadącą osobówką - kierowca ratując się wpadł do przydrożnego rowu, pisaliśmy o tym TUTAJ.

W Lubaniu na jednym z dachów poderwana została blacha, a w Olszynie Dolnej łamiące się drzewo zniszczyło latarnię. W Platerówce wody spływające z pól zalały piwnicę i znów konieczne było użycie pomp.

Najwięcej bo 15 zgłoszeń wpłynęło między 11. a 14. W Leśnej strażacy musieli interweniować 5 razy, w Olszynie były 4 interwencje, a w Lubaniu 3. Pozostałe zdarzenia miały miejsce na terenie całego powiatu. W sumie minionej doby do działań zaangażowanych było 156 ratowników PSP i OSP.

red.

Zdjęcia (31)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Konstancja
Konstancja 20.02.2022, 17:37
Na razie pan buk nie odpuszcza. Nadchodzi orkan Antonina - już powiewa na Zachodzie - na razie dociera do Niemiec i ich w swym niewyobrażalnym miłosierdziu doświadcza. Powiadają że dopiero po Wielkiej Nocy się ustabilizuje i uspokoi, ale też nie na długo.

Pozostałe