Lubańskie wysypisko szuka nowych sposobów przetwarzania odpadów komunalnych

  • 02.02.2022, 13:54 (aktualizacja 02.02.2022, 14:09)
  • red./ŁCR
Lubańskie wysypisko szuka nowych sposobów przetwarzania odpadów komunalnych ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Lubański magistrat poinformował, że ZGiUK został wytypowany do przeprowadzenia projektu badawczego dzięki czemu część dotychczas składowanych odpadów po przetworzeniu może być półproduktem dla materiałów wykorzystywanych w budownictwie.

Na razie jest więcej pytań niż podanych informacji. Faktem jest jednak, że niecka po wyrobisku gdzie składowane są odpady komunalne została wypełniona i powoli rośnie w górę. W instalację do przetwarzania odpadów w Lubaniu zainwestowano wiele pieniędzy, dzięki czemu jest jedną z wzorcowych w kraju. Wiele odpadów już jest odzyskiwanych, jednak by z powodzeniem pełnić nadal swoje funkcje konieczne jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Impulsem do rozwoju i wdrożenia takich działań, nawet na skalę europejską, może być spotkanie z drugim wicewojewodą dolnośląskim jakie odbyło się ostatnio w siedzibie spółki.

Podstawą powstania tego projektu jest konieczność wdrożenia w życie czterostopniowego sposobu zagospodarowania odpadów. Pierwszy i najbardziej pożądany etap to brak produkcji odpadów. Drugi etap to recykling, trzeci — utylizacja termiczna, a czwarty — składowanie. W Polsce składowanie znajduje się na zdecydowanie na zbyt wysokim poziomie. Spalarnie również nie są najlepszym rozwiązaniem. A jeśli nie spalanie to recykling. Stąd mam dla Państwa ciekawą propozycję przetwarzania odpadów – mówił Bogusław Szpytma, drugi wicewojewoda dolnośląski.

Pomysł opiera się na idei wykorzystania frakcji odpadów, która obecnie nie jest wykorzystywana i nie da się już z nią nic zrobić. Okazuje się, że dzięki zaawansowanym sposobom przetwarzania, z takich odpadów można osiągnąć półprodukt, który może być wykorzystany do dalszej obróbki.

Gospodarka obiegu zamkniętego zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych. To sytuacja, w której odpady wracają do produkcji (nie są składowane). Przedstawiony projekt może nas do tego doprowadzić. Zadaniem naszego Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych byłoby przeprowadzenie pierwszego etapu przetworzenia odpadów i wykonanie półproduktu, który będzie mógł być wykorzystany np. w przemyśle budowlanym. Wymaga to od nas rozbudowania instalacji o kolejny element – zaznaczył Jacek Baran, prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu.

W ubiegłym roku Piotr Browarczyk, dyrektor ds. techniczno – eksploatacyjnych ZGiUK, odwiedził Słowację, która ustanowiła rekord składowania najmniejszej ilości odpadów. Według słowackiego urzędu statystycznego w roku 2020 na śmietniska trafiło tam tylko 48% odpadów. Piotr Browarczyk zapoznał się tam z urządzeniami dającymi możliwość innowacyjnej obróbki odpadów. Wyjaśnił specyfikację techniczną urządzenia, tego jak ono funkcjonuje, co można uzyskać i do czego można wykorzystać otrzymany półprodukt. Lubański ZGiUK jest zakładem w którym projekt miałby szanse realizacji z uwagi na odpowiednie zaplecze techniczne.

Chciałbym wyrazić wdzięczność służbom Wojewody, Panu Wicewojewodzie za to, że zauważył lubańską spółkę komunalną i możliwość wprowadzenia na terenie naszego miasta pewnej innowacji, dzięki której gospodarka odpadami będzie bardziej przyjazna środowisku, a przy tym przyniesie pewnego rodzaju oszczędności. Na ten moment nie możemy zdradzić szczegółów projektu. Warto jednak podkreślić, że pomysł jest innowacyjny. W jego realizację ma być zaangażowana wyższa uczelnia plus dodatkowo oprócz naszego ZGiUK podmiot gospodarczy. Uważam, że warto temu przedsięwzięciu kibicować, co zamierzam robić – podkreślił Arkadiusz Słowiński, burmistrz Miasta Lubań.

Spotkanie to dopiero początek długiej drogi. Wicewojewoda już dziś obiecuje wsparcie, zauważając, że jeśli projekt powiedzie się, będzie to sukces na skalę nie tylko kraju, ale nawet Europy.

red./ŁCR

Zdjęcia (3)


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Got
Got 04.02.2022, 22:04
Juz kombinuja jak nam dowalic ! 😲
artek
artek 04.02.2022, 12:14
dobra propaganda i przgotowanie spoleczenstwa na nastepne podwyki w celu modernizacji. Trzeba bylo miec tylko wysypisko dla powiatu to by starczylo na dluzej
Robert
Robert 04.02.2022, 10:24
Odpady przysłaniają juz zabudowe instalacji, pracowników brakuje ze wzgledu na zamrożenie płac ( manipulacja skladnikami wynagrodzenia to nie podwyżka), ukraincy uciekli, więźniów też nie ma do pracy i co dalej? Idziemy na dno czy wysiadamy?
Maryjan
Maryjan 03.02.2022, 22:14
Myślenie w momencie gdy brak juz miejsca na skladowanie odpadów to jakby zaspali i raczej nie zdążą juz.... Ale taki zarząd nierządu steruje tą spółką
Eurow
Eurow 03.02.2022, 10:10
Czarnecki by wiedział że trzebaby przyjąć jak najwięcej odpadów niebezpiecznych z niemiec jak rebiszow
lubanianin
lubanianin 03.02.2022, 08:52
Jeszcze więcej odpadów z okolic polecam wszystko do Lubania wożą
Lila
Lila 02.02.2022, 22:26
Szok magistrat nie potrafi gospodarować odpadami , ale opłaty podnosi...
Ryś
Ryś 02.02.2022, 21:40
Burmistrz bez mydła wejdzie wojewodzie w cztery litery a tfuuu co za lizus
regent
regent 02.02.2022, 18:27
Należą się brawa i trzymanie kciuków za sukces przedsięwzięcia. Zbyt dużo środków zostało już wpakowane w lubański ZGiUk, by nie podjąć rękawicy i nie spróbować nowych technologii. Sama segregacja nie wystarczy tym bardziej, że ostatnio zamiast segregować śmieci podjęto próbę segregacji ludzi. Ale miejmy nadzieję, że to zjawisko raczej przejściowe, bo sygnowane przez słabo rozgarnięte umysłowo osobniki, których czas, miejmy nadzieję, powoli się kończy. Powodzenia!
Daro
Daro 03.02.2022, 10:18
Nie łódź się. Odejdzie jedna banda to po niej przyjdzie druga nie lepsza. Oby nie gorsza.

Pozostałe