Masz taki wpis w prawie jazdy? Nie lekceważ go

  • 27.01.2022, 13:39 (aktualizacja 27.01.2022, 14:33)
  • Źródło: Lwówecki.info
Masz taki wpis w prawie jazdy? Nie lekceważ go Lwówecki.info

Podziel się:

Oceń:

Wraz z nowym rokiem kierowcy muszą się zmierzyć z nowym taryfikatorem mandatów. Ten wprowadza bardzo surowe konsekwencje dla kierowców, którym lekarz polecił jazdę w okularach korekcyjnych, a ci w trakcie jazdy nie mają ich na nosie. Za ich brak grozi mandat 1500 zł i zakaz prowadzenia pojazdów.

Skąd policja podczas kontroli wie, że kierowca ma jeździć w okularach korekcyjnych? Zapisy takie są na odwrocie każdego prawa jazdy. Dokładnie mówi o tym wpis w rubryce 12. tego dokumentu. Zapisy te odzwierciedlone są także w policyjnych systemach.

Jeśli na odwrocie prawa jazdy znajdziemy kod “01.01”, to pojazd obowiązkowo musimy prowadzić w okularach korekcyjnych. Natomiast kod “01.02” zmusza nas do prowadzenia pojazdów w soczewkach kontaktowych. Żeby móc prowadzić na przemian, czyli albo w soczewkach, albo w okularach korekcyjnych w rubryce tej musi znajdować się kod „01.06”. Gdy nie stosujemy się do tych zasad, grożą nam surowe konsekwencje.

Zgodnie z przepisami jazda bez korekty wzroku - bez okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych traktowana jest jak kierowanie bez uprawnień. A nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zaktualizowała Kodeks wykroczeń. Teraz zgodnie z obowiązującym nowym taryfikatorem mandatów oznaczać to będzie mandat w kwocie 1500 złotych oraz utratę prawa jazdy! Mówi o tym art. 94. Kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
[…]
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Źródło: Lwówecki.info

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe