Na Dolnym Śląsku powstanie Inkubator Polityki Zdrowotnej

  • 14.01.2022, 13:45 (aktualizacja 14.01.2022, 13:54)
  • UMWD
Na Dolnym Śląsku powstanie Inkubator Polityki Zdrowotnej UMWD

Podziel się:

Oceń:

Ocena potrzeb medycznych Dolnoślązaków i tworzenie nowych programów profilaktycznych w zakresie ochrony zdrowia to główne zadania „Inkubatora Polityki Zdrowotnej” – projektu realizowanego we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dolny Śląsk jest pierwszym regionem w Polsce, który przystąpił do projektu podpisując dziś porozumienie z Agencją.

Niezmiernie się cieszę, że Dolny Śląsk przystępuje do inicjatyw zmierzających do doskonalenia programów polityki zdrowotnej, a w efekcie do poprawy zdrowia mieszkańców naszego regionu. Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest pierwszym samorządem w Polsce, który przyłącza się do projektu będąc jednocześnie inspiracją dla innych. To dobrze, że tak ważne, pilotażowe działania podejmowane są właśnie w naszym regionie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Celem projektu „Samorządowe Centrum Doskonalenia Kompetencji w Zakresie Programów Polityki Zdrowotnej”, zwanego „Inkubatorem Polityki Zdrowotnej” będzie planowanie, tworzenie, wdrażanie, koordynacja, monitorowanie działań i wysiłków w zakresie Programów Polityki Zdrowotnej na poziomie samorządowym. Za realizację działań odpowiadać będzie samorząd województwa przy współpracy z ministerialną instytucją jaką jest Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz innych podmiotów takich jak szpitale i uczelnie wyższe. Funkcje opiniodawczo-doradcze pełnić będzie specjalnie powołana rada składająca się z ekspertów ochrony zdrowia.

Agencja ocenia projekty programów polityki zdrowotnej przygotowywane przez Samorządy i aktywnie prowadzi szkolenia dla Samorządów w zakresie tworzenia i oceny projektów programów polityki zdrowotnej. Inkubator PPZ pozwala na przeprowadzanie pilotaży PPZ. Inicjatywa ta stanowi dopełnienie w działalności Agencji w obszarze wsparcia dla Samorządów w przygotowywaniu i realizacji PPZ, ponieważ Inkubator PPZ stwarza możliwość przebadania technologii medycznych stosowanych w profilaktyce i promocji zdrowia oraz wypracowania złotych standardów profilaktyki i promocji zdrowia w wybranych obszarach zdrowotnych w warunkach polskich oraz przygotowania na tej podstawie Rekomendacji AOTMiT – mówi dr n. med. Roman Topór-Mądry Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zakładane rezultaty, jakie ma przynieść Inkubator to przede wszystkim wzrost wykrywalności chorób, spadek zapadalności na choroby cywilizacyjne, wzrost świadomości społecznej w zakresie zdrowia oraz budowanie partnerstwa na rzecz działań w zakresie profilaktyki, promocji i edukacji zdrowotnej. Na podstawie przeprowadzonych analiz potrzeb zdrowotnych określono potencjalne obszary, których będą dotyczyć realizowane działania. Wśród nich znalazły się: profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia, profilaktyka przeciwnowotworowa, profilaktyka nadwagi i otyłości, program ograniczania palenia tytoniu, wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, raka piersi oraz jelita grubego i wiele innych.

Naszą intencją jest, aby w ramach działalności Inkubatora PPZ zrzeszyć grono ekspertów, młodych naukowców oraz lekarzy specjalizujących się w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. Zależy nam na podjęciu ścisłej współpracy, która zaowocuje wieloma pomysłami i projektami profilaktycznymi, które przyczynią się przede wszystkim do poprawy kondycji zdrowotnej mieszkańców Dolnego Śląska – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Ważną rolę w pilotażu Inkubatora PPZ będzie pełnić Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, które jest kluczowym realizatorem wielu programów profilaktycznych w województwie dolnośląskim takich jak: program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, program wczesnego wykrywania raka piersi, program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. DCOPiH prowadzi również działalność badawczo-rozwojową. Placówka może się też pochwalić europejskim certyfikatem iPAAC (z ang. Innowacyjne Partnerstwo dla Działań w Zwalczaniu Nowotworów), który uzyskała jako pierwszy szpital onkologiczny w Polsce.

Na podkreślenie zasługuje możliwość wykorzystania w Inkubatorze PPZ rozszerzonego zakresu kompleksowych działań realizowanych w ramach DCOPiH, zarówno w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki jak i możliwości rozwoju koordynacji kompleksowej opieki medycznej – mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk Dyrektor DCOPiH.

Efekty działań realizowanych dzięki Inkubatorowi PPZ będą publikowane w formie rekomendacji Prezesa AOTMiT, co w przyszłości pozwoli na zastosowanie podobnych rozwiązań przez inne samorządy i pomoże w doskonaleniu programów polityki zdrowotnej w Polsce.

UMWD

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dobrosława
Dobrosława 15.01.2022, 16:51
Obejmuje również zdrowie psychiczne. Jeśli chcesz zgłosić sprawę do państwowej komisji ds. pedofilii, bo molestował cie ksiądz - dzwoń pod numer 22 699 60 52 lub napisz maila na [email protected]
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, dzwoń pod bezpłatny numer:

116 111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym,
116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
22 484 88 01 - antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
22 484 88 04 - telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
800 12 12 12 - dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
zulu
zulu 15.01.2022, 11:04
Tak mnie wzruszyła ta urzędnicza troska o zdrowie moje i mojej rodziny .Ciekawe ile milionów zostanie rozdysponowanych pomiędzy swoich w ramach tej troski?
dr who
dr who 14.01.2022, 19:30
może kupią owoce dla pacjentów,zamiast testów i szczepionek..???
elfryda_pipcia
elfryda_pipcia 14.01.2022, 18:49
I co on będzie inkubował? Chyba te skierowania do specjalistów których realizację wyznaczono na 2030 rok.
Jarek
Jarek 14.01.2022, 14:05
Działania prozdrowotne samorządu dotyczące mieszkańców Olszyny: https://interwencja.polsatnews…
hans
hans 18.01.2022, 09:47
Takie działania jak w przypadku schroniska dla zwierząt w Olszynie .Jaki nadzorca taki nadzór.

Pozostałe