Konferencja Zofii Czernow w sprawie nowego ładu

  • 11.01.2022, 15:03 (aktualizacja 11.01.2022, 15:40)
  • Michał Kuśmirek - blog/24jgora.pl
Konferencja Zofii Czernow w sprawie nowego ładu 24jgora.pl

Podziel się:

Oceń:

W Polsce przedsiębiorcy po otrzymaniu faktur za gaz, w niektórych przypadkach zmuszeni są do zamknięcia lub zawieszenia swoich działalności. Wzrosty cen o około 450% to skandal i wyrok dla przedsiębiorców.

W poniedziałek 10.01 na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbyła się konferencja prasowa z udziałem Zofii Czernow, posłanki Koalicji Obywatelskiej oraz przedsiębiorców z powiatu karkonoskiego. Fala wzrostów cen za gaz oraz wodę ma jeden możliwy finał - zamknięcie niektórych przedsiębiorstw.

Jak informuje Zofia Czernow, w Sejmie nie ma żadnego projektu ustawy, który miałby dotyczyć wzrostów cen dla przedsiębiorców. Będziemy o to walczyć, ponieważ dziś - 10 stycznia większość przedsiębiorców otrzyma swoje faktury za gaz, co dopiero uzmysłowi ich o skali problemu. W ewidencji podmiotów gospodarczych już w tej chwili widoczne jest zaniepokojenie przedsiębiorców, ponieważ w ciągu trzech dni zgłoszono tam 76 wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej i 25 o wykreślenie z ewidencji. Fala zamykania działalności jest spowodowana obawą, czy przedsiębiorców będzie stać na to, aby kontynuować prowadzenie firmy.

Szpital we Lwówku Śląskim - opłaty za gaz wyniosą dodatkowo 700 000 zł czyli łącznie 1,5 mln zł, co stawia pod znakiem zapytania możliwość prowadzenia obiektu przy tak horrendalnych cenach za gaz. Podobna sytuacja przedstawia się aktualnie w domach pomocy społecznej. Dziś cena za pobyt stały w takim domu wynosi około 4000 zł, wzrost tej ceny to tylko kwestia czasu. Jak na razie nikt nie wie ile będzie wynosił koszt pobytu w domu pomocy społecznej, lecz wzrost ceny jest niemal gwarantowany. Przykład piekarni ze Zgorzelca, która płaciła miesięcznie za gaz około 7000 zł, a przy nowych stawkach otrzymała fakturę na 40 000 zł. Ile może kosztować bochenek chleba, w sytuacji, w której piekarz zapłaci za gaz 40 000 zł miesięcznie? Ta piekarnia została już zawieszona.

Po tych słowach rodzi się jedno, fundamentalne pytanie. Co z pracownikami? Przecież piekarnia to nie jest zakład jednoosobowy. Zatrudnieni są tam odpowiedni pracownicy. W sytuacji, w której działalność zostanie zamknięta, oni również stracą swoje zatrudnienie. To tylko jeden przykład aktualnej rzeczywistości. Niemalże w każdej branży miejsce mają podobne sytuacje.

Bardzo ważne jest, aby Sejm zajął się na posiedzeniu kwestią podwyżek cen dla przedsiębiorców. O to będziemy się starać - mówi Zofia Czernow.

Konkretnie o swojej sytuacji wypowiedział się właściciel pensjonatu w Karpaczu - Bogusław Tarka, który w ubiegłym roku za gaz zapłacił 3000 zł miesięcznie, a w tym roku otrzymał już fakturę na 6800 zł. Nie jest to ostatnia podwyżka, ponieważ stawka 0,79 gr za metr sześcienny dopiero weszła w życie i faktura na jej podstawie zostanie wystawiona dopiero w przyszłym miesiącu. Pan Bogusław mówi o tym jak trudno w obecnej sytuacji prowadzić działalność. Rok 2020 stał pod znakiem pandemii, pensjonat zgodnie z przepisami musiał pozostać przez długi czas zamknięty. 2021 rok, również przy obostrzeniach był nadrabianiem strat z ubiegłego roku. Nowy - 2022 rok rozpoczął się od drastycznych wzrostów cen związanych z nowym ładem. Kwota rachunku za gaz przy nowej stawce (0,79gr) będzie wynosiła w okolicach 15 000 zł. Przy takiej cenie prowadzenie pensjonatu jest zwyczajnie niemożliwe. Zbliżające się ferie, to okres, w którym zarówno do Karpacza jak i do innych miejscowości powiatu karkonoskiego przyjedzie tłum turystów. Ceny proponowane przez właścicieli pensjonatów uwzględniają nowe koszty gazu i są dużo wyższe niż przykładowo w zeszłym roku.

Turystyka to nie tylko pensjonaty, hotele czy inne obiekty. Są to też firmy takie jak pralnie, z usług których korzystają obiekty noclegowe. O sytuacji w swojej firmie mówi nam Pani Urszula Dahl - właścicielka pralni w Piechowicach. Podnieśliśmy ceny usług. Z przymusu. Tylko po to żeby przetrwać na rynku. Klienci są oburzeni i muszą koszty wliczać do cen pobytu noclegowego, co finalnie odbija się na turystach. Podniesienie cen usług powoduje utratę klientów. Prowadzenie działalności zgodnie z prawem, uwzględniając podwyżki dla pracowników zgodnie z zasadami nowego ładu, kosztów ZUS-u, które również poszły do góry jest teraz graniczące z cudem. Takie problemy nie miały miejsca od 30 lat prowadzenia działalności - takimi słowami swoją wypowiedź kwituje Pani Urszula.

Na przyszłość patrzymy z niepokojem, nie wiemy czy będziemy w stanie zapłacić kolejną fakturę. Ostatecznością jaką będziemy zmuszeni dokonać będzie zwolnienie pracownika, do czego nie chcielibyśmy dopuścić - informuje Oskar Ochota, współwłaściciel pralni w Jeleniej Górze.

Na konferencji głos zabrał również Prezes Jeleniogórskiej Rady Biznesu - Zdzisław Dąbrowski, który prowadzi też swoją działalność w branży budowlanej w Jeleniej Górze. Okres zimowy to zawsze czas, w którym odnotowuje się dużo mniejsze dochody niż latem. Przy podniesieniu cen wody o 90%, ceny gazu o 450% różnica kosztów zwala z nóg. W 2021 roku za dwa liczniki, z dwóch obiektów kwota do zapłaty wynosiła 3100 zł, w tej chwili za okres od końca października do połowy grudnia koszt wynosi blisko 12 000 zł. To nie koniec. W styczniu za gaz obowiązuje już kolejna podwyżka stawki i faktura będzie jeszcze wyższa. Po przeliczeniu wychodzi na to, że łącznie Pan Zdzisław - tak jak i inni przedsiębiorcy - zapłaci aż 600% więcej.

Paradoks polega na tym, że przez ostatnie lata rządzący namawiali wszystkich do przechodzenia na ekologiczne źródła energii w trosce o środowisko. Posłuszeństwo przedsiębiorców odwróciło się przeciwko nim cenami. 600% wzrostu cen za gaz.

Zagrożenie dla działalności gospodarczej w Polsce jest olbrzymie. Galopująca inflacja oraz drastycznie rosnące ceny gazu i wody, prowadzą do upadłości wielu przedsiębiorców. W tym momencie sprawa nie dotyczy zagrożenia, dotyczy realnych przypadków zamykania działalności zarówno w Jeleniej Górze jak i w całej Polsce.

Michał Kuśmirek - blog/24jgora.pl

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Korba102
Korba102 20.01.2022, 07:31
Polski wał wyszedł w 100% dojna krowa czyli klasa średnia musi zdobyć więcej wazeliny ponieważ zmniejsza dyskomfort dymanka no cóż od trzydziestu lat wazelina jest podstawowym wyposażeniem Polactwo z pseudo prawicy i lewicy śmiało używać i się nachylać
jac
jac 12.01.2022, 10:06
Ja tylko zapytam sie gdzie PiS przezarl ponad 50 miliardow zlotych z pozwolen na CO2 ? czemu nie modernizowano sieci energetycznej ? Gdzie sa nowe elektrownie ? Gdzie jest atmowa elektrownia ? Gdzie sa magazyny nowe na gaz ? Sasin powiedzial, ze Polska nie jest juz zalezna od Rosji... Ponoc mamy rezerwy gazu i wlasne wydobycie...no ale jak widac PiS spi.
gornik
gornik 13.01.2022, 18:43
JUZ NAM nadawali .Od kiedy to bogaty rozdaje pieniadze biednym.Zyje tyle lat i nigdzie czegos takiego nie widziałem .Nawet sasiad sie niechce ,ze mna sie żona podzielic . CZLOWIEKU PLACIMY KARY .100 eurro prawie za 1 m3 syfu .,a bedzie wiecej ,bo dojdzie jeszcze transport .Bedziesz placil podatek jak za komuny ,ze jezdzisz autem i masz luksus ,a dojdzie jesze podatek w budownictwie i zapewne jeszcze inne ,nie pier,......cie głupot ludziom .Idzie komuna z zachodu .
marc55
marc55 11.01.2022, 23:57
Merkel z Putinem NS2 budowali, rudy Donek siedział cicho w koncie bo Kanclerzowa kazała. Teraz jej nie ma, a ten odważny krzyczy że gaz drogi .......hipokryta jak wszystkie te oszołomy z Platformy Oligarchii
Igor ®
Igor ® 12.01.2022, 09:32
Siedział cicho bo się w temacie nie liczymy, za to miałeś stałą stawkę przez długie lata. Teraz podziękuj tym co wynegocjowali przez ostatnie 6 lat. Taki super port mamy i gaz z całego Świata po extra cenach - tylko że dla swoich. Za 50 lat też będzie wina Tuska i Mieszka? Czemu teraz nie budują gazociągu z Norwegii na przyszłe lata? Za kasę Rydzyka, Sasina, Pinokia i Obajtka były bu 4 gazociągi !!

Przypominam, że jeszcze z morzem jesteśmy nie pokłóceni !!
gornik
gornik 13.01.2022, 18:46
OJ PRAWDZIWY JESTES,, JEGOR'' ruski. TY BYS Z TUSKIEM NA BUDOWAŁ OJ BYS NABUDOWAŁ .
Chudy
Chudy 11.01.2022, 23:22
Polityka
Jaaaaa
Jaaaaa 11.01.2022, 22:23
Polski ład , co za brednie, dzisiaj wykupiłam leki osłupiałam, leki nie są refundowane dla seniorów do 75 roku. Co się dzieje w tym
Jan
Jan 12.01.2022, 09:24
Czyli senior to od 90 + ?? a ponoć tak dobrze emerytom 13, 14, 15 aż dojdziemy do ... 12 zapowiadał Pinokio
mieszkaniec
mieszkaniec 11.01.2022, 20:19
Kiedy zrozumiecie że nie można rozdawać pieniędzy i nie produkować nic.Dostający nie rozumieją tego.Nasz kraj nie ma zasobów ani technologii żeby to sprzedać.A rozdajemy jak Szwajcarzy.Za pieniądze rozdane na prawo i lewo to ile byłoby elektrowni atomowych?Dziś moglibyśmu ogrzewać domy za darmo i mieć gdzieś ceny gazu.Ale to trzeba troszkę rozumu a z tym już problem w społeczeństwie!
Kraj z kartonu.
Kraj z kartonu. 11.01.2022, 18:47
Pis to eksperci w niszczeniu wszystkiego co działało. Ręce już opadają od tego dziadostwa, i są jeszcze ludzie dla których ta partia jest coś warta. Dostali 500+ a oddadzą 2000+ za inflacje, podatki, daniny i opłaty.
gogo
gogo 11.01.2022, 18:45
nie siejcie złych emocji, bo to niepotrzebne chociaż zdaję sobie sprawę, że KO nie ma nic do powiedzenia i tylko czyha na błędy rządu, i tak nie macie szans z PIS,
gornik
gornik 11.01.2022, 18:09
Dlaczego nie pojedzie ta Pani do swojego szefa Donka .Narobił bałaganu to niech teraz prosi kolegow w Unii aby zamkneli Nord strim,.Glupia gadka .Od kiedy to Polska stoi na gazie .75% naszej energi jest z wegla ,a i tak chca nam wszystko pozamykac. Nie słysze i nie słyszalem aby Doni nas bronił ,naszych kopaln ,naszych elektrowni .
jac
jac 12.01.2022, 10:09
od 6 lat rzadzi Slonce Karpat, don Jaro !!! Ilez mozna zwalac wine na Tuska ????????
gornik
gornik 15.01.2022, 20:54
OJ glupolku ,smrod ciagnie sie przez lata .
lkl
lkl 11.01.2022, 17:44
Widze to czarno w kraju ,ktos ma w tym cel .

Pozostałe