Fajerwerki tylko w Sylwestra i Nowy Rok

 • 30.12.2021, 07:59 (aktualizacja 30.12.2021, 08:05)
 • red.
Fajerwerki tylko w Sylwestra i Nowy Rok pixabay

Podziel się:

Oceń:

Niewiele osób wyobraża sobie sylwestrową zabawę bez fajerwerków. Wiecie, że są dozwolone tylko w Sylwestra i Nowy Rok? W inne dni za puszczanie fajerwerków, rac czy petard dostaniemy 500 zł mandatu.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego – w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. Uchwałę zakazująca używania fajerwerków przyjęli radni Świeradowa-Zdroju, gdzie w sylwestra nie powinna wystrzelić żadna petarda. Również inne miasta odchodzą od pirotechnicznych pokazów na rzecz choćby iluminacji. Tam gdzie takie uchwały nie zostały podjęte w Sylwestra i Nowy Rok można legalnie wystrzelić kilka fajerwerków, poza tym terminem amator pirotechniki zapłaci mandat.

Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. Osoby naruszające zakaz narażają się na odpowiedzialność karną jako sprawcy wykroczenia na podstawie:

 • art. 51 - Kodeksu wykroczeń – zakłócenie spokoju, porządku, spoczynku nocnego; sankcje: areszt, ograniczenie wolności albo grzywna od 20 do 5.000 zł;
 • art. 82 Kodeksu wykroczeń – nieostrożne obchodzenie się z ogniem lub naruszanie przepisów przeciwpożarowych; sankcje: areszt, grzywna od 20 do 5.000 zł albo nagana;
 • art. 83 Kodeksu wykroczeń – nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwozapalnymi, wykraczanie przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów; sankcje: areszt, grzywna od 20 do 5.000 zł albo nagana.

Zapis artykułu 51 kodeksu wykroczeń brzmi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W przypadku złamania przepisów grozi nam grzywna do 500 zł.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

 • Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
 • Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
 • Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.
 • Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 • W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.
 • Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
 • Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
red.

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

abcd
abcd 01.01.2022, 00:38
***u co rzucałeś hukowymi petardami ludziom prawie pod nogi za Harcerską Górą mam nadzieję, że karma do ciebie wróci!

Swoją drogą z jednej strony walczy się o poprawę klimatu a w ciągu jednej nocy puszcza się do atmosfery tyle syfu za przyzwoleniem rządu. To jest chore. Powinien być całkowity zakaz sprzedaży tego gówna.
Frantz
Frantz 31.12.2021, 13:57
Nie ktorym to i gów...no w dup...ie przeszkadza
Lisek
Lisek 30.12.2021, 19:01
Fajerwerki tak - ale bez HUKU! Trzeba nie mieć rozumu aby podniecać się kanonadą... Poczekajcie na wojnę będziecie jej mieli do woli. Tymczasem cierpią zwierzęta i inne stworzenie - często na śmierć.
lkio
lkio 30.12.2021, 10:02
Ze względu na dobro zwierząt ,ptaków i ludzi takich wybuchów nie powinno być w ogóle , to jakaś muzułmańska tradycja .
njh
njh 30.12.2021, 20:09
Dochodzą do tego osoby autystyczne. Ostatnio widziałam reklamę cichych fajerwerków, są i laserowe. Są alternatywne rozwiązania. Czy musi być tak, że dla innych Sylwester to traumatyczne przeżycie?
bhy
bhy 30.12.2021, 09:21
Ciekawe w takim razie, dlaczego na Uniegoszczy od kilku dni słychać fajerwerki? Nie ma służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku?
123
123 31.12.2021, 12:23
Służby niby są, ale mają to gdzieś. Tak jak wiele innych rzeczy.

Pozostałe