Transformacja energetyczna Turowa — kolejna katastrofa rządu!

  • 20.12.2021, 13:45 (aktualizacja 20.12.2021, 13:52)
  • Copyright © 2021 Fundacja Rozwój Tak - Odkrywki Nie
Transformacja energetyczna Turowa — kolejna katastrofa rządu! Obraz Herbert Aust z Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Wysokość kar za nieprzestrzeganie postanowienia TSUE dotyczącego czasowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów przekroczyła już 200 mln zł. Tymczasem rząd raz po raz zapewnia, że Polska płacić nie będzie. Czy faktycznie możemy uniknąć odpowiedzialności? Odpowiedzi Komisji Europejskiej nie pozostawiają wątpliwości. Należne kwoty dodatkowo powiększone o odsetki za zwłokę zostaną potrącone z płatności na rzecz państw członkowskich, które Polska otrzymuje codziennie. Za nieudolność rządu w sprawie Turowa zapłacą więc wszyscy podatnicy.

Informację, w jaki sposób Komisja Europejska potrąci płatności, podała Dyrekcja Generalna ds. Budżetu Komisji Europejskiej w odpowiedzi[1] na pytanie zadane przez Huberta Smolińskiego, prawnika z Fundacji Frank Bold.

Komisja Europejska potrąci należne Polsce środki wraz z odsetkami, gdy tylko upłynie termin wskazany w ponownym wezwaniu do zapłaty. Wiemy również, że środków do potrącania nie zabraknie. Tylko w listopadzie Polska skorzystała z blisko 40 unijnych płatności w wysokości około 2 miliardów złotych (400 mln EUR). Według naszych obliczeń pierwszej poważnej „dziury” w polskim budżecie spodziewać możemy się już pod koniec stycznia. W jaki sposób polski rząd planuje ją załatać? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi — mówi Hubert Smoliński.

 

W odpowiedzi na pytania parlamentarne Komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska Virginijus Sinkevičius w imieniu Komisji Europejskiej wyjaśnia także, że „Komisja zwróciła się do władz polskich z pytaniem, w jaki sposób zamierzają zastosować się do nakazów Trybunału. Ponieważ Polska nie przedstawiła dowodów na zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Komisja wysłała pierwsze wezwanie do zapłaty zgodnie z przepisami rozporządzenia finansowego”[2][3].

Jeśli Polska nie zapłaci w wyznaczonym terminie, który przypada na koniec br. nałożone zostaną odsetki za zwłokę[4] w wysokości 3,5% za każdy dzień. Ponieważ Komisja ma możliwość wyegzekwowania płatności „nie widzi potrzeby rozważania innych środków na tym etapie”.

Rząd wciąż bagatelizuje kary, które zostały nałożone na Polskę. Mydli przy tym podatnikom oczy, twierdząc, że możemy ich nie płacić. Tymczasem konsekwencje finansowe dotkną nas wszystkich — komentuje Maria WIttels z Fundacji „Rozwój TAK — Odkrywki NIE”. — Niedawno Gazeta Wyborcza przedstawiła wizualizację[5] miasta zmodernizowanego dzięki funduszom, które pójdą na kary nałożone przez TSUE. Za to co do tej pory straciliśmy przez Turów, moglibyśmy mieć nowe przedszkola, obwodnice, wodociągi, mosty, aquaparki, teatry, czy szpitale. Warto spojrzeć na tę grafikę, żeby uświadomić sobie, ile na co dzień tracimy przez uparte trwanie rządu przy węglu!

Kompleks Turów to prawdziwa katastrofa dla rządu PiS. Planowane i poniesione już kary i obciążenia za produkcję energii z węgla z Turowa czynią ją najdroższą w Polsce — podkreśla Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA. — Oprócz powyższych ponad 200 mln zł kar TSUE, to 50 mln Euro na umowę z Czechami i dziesiątki milionów złotych na barierę wodochronną, ekran akustyczny i inne działania redukujące wpływ na sąsiadów. Kończący się 2021 r. to również niewytłumaczalny brak transformacji energetycznej kompleksu Turów i szans na wykorzystanie 1 mld zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE dla powiatu zgorzeleckiego.

Turów to nie jedyna studnia bez dna, w którą lekką ręką rząd pakuje pieniądze podatników. W sejmie procedowana jest obecnie ustawa umożliwiającą kolejne dotowanie nierentownego sektora górniczego tylko do roku 2031 w kwocie ponad 28 mld złotych. Ministra klimatu, Anna Moskwa, powinna przestać chować głowę w piasek i rozpocząć realną transformację. Dalsze utrzymywanie węglowego statusu quo jest irracjonalnie i jest działaniem na szkodę interesu publicznego — komentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych z Greenpeace Polska.

 

Odwołania:

https://www.asktheeu.org/en/request/recovery_of_penalties_imposed_on#incoming-34640

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32018R1046

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-004644-ASW_EN.htm l

„Na podstawie art. 99 ust. 4 lit. b) rozporządzenia finansowego”. Kwoty zostaną potrącone „na podstawie art. 101 ust. 1 i art. 102 rozporządzenia finansowego”

https://static.im-g.pl/im/0/27882/m27882280,KARYDLAPOLSKI.pdf

Copyright © 2021 Fundacja Rozwój Tak - Odkrywki Nie

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gienek
Gienek 22.12.2021, 09:07
Turów jest potrzebny przynajmniej jeszcze przez kilkanaście lat. Zamknięcie Turowa na życzenia jakiejś jednoosobowej decyzji to kpina i świadczy o niepowadze UE. Polskie lemingi z totalnej opozycji myślą, że Rząd Polski upadnie a oni, którzy nie mają pojęcia o rządzeniu dorwą się do koryta. Turów jak zechce, to załatwi tym czeskim wioską taką ilość wody, że będą narzekać i mówić, że to wina kopalni.
hebel
hebel 22.12.2021, 00:40
Niemcy do dzisiaj mają nierozwiązany problem przechowywania odpadów radioaktywnych. Brak jest bezpiecznych składowisk. W okolicy tych istniejących częściej mieszkańcy chorują na białaczkę. Uważają że to ich wewnętrzny problem. Poza wszystkim przyjęli z Anglii sporo tamtejszych odpadów za moralne straty angielskie w czasie II Wojny Światowej. Znikoma część odpadów jest przechowywana w warunkach bezpiecznych. Dlatego swego czasu upadł w Niemczech rząd i wygrali zieloni. Dlatego wyłączono wszystkie elektrownie atomowe i wybudowano rurociąg na ruski gaz.
Adam
Adam 21.12.2021, 17:48
Ale w kopalni i elektrowni pracują ludzie przede wszystkim ze Zgorzelca, ale też Lubania. Ta wizualizacja modernizacji miasta zapewni im pracę i byt? Pozostaje jeszcze pytanie co z energią dla dużej części Polski? Co by nie mówić elektrownia Turów daje 5-7 % energii w Polsce. Pewnie Czesi perfidni czy Niemcy nam chętnie sprzedadzą po cenach rynkowych.
jjjjjj
jjjjjj 21.12.2021, 12:56
kiedy wy przeciwnicy PIS zrozumiecie, że Turów to nie kwestia ekologii tylko unia chce odsunąć od władzy PIS, że praworządność to nie walka z prawem tylko unijna chęć odsunięcia PIS od władzy, że podwyżki to też zagrywka unii by osłabić a następnie odsunąć PIS od władzy, teraz wiadomo, że unia nie chce PIS przy, wszyscy to wiedzą ale dlaczego? to proste, 6 lat temu jeden najniższy zarobek krajowy w Niemczech to było 6 najniższych zarobków w Polsce dzisiaj najniższy zarobek w Niemczech to już tylko półtora najniższego zarobku w Polsce a kto będzie jeździł na szparagi, truskawki, ogórki itd? po prostu PIS doprowadza Polską gospodarkę do wyrównania ekonomicznego Europy zachodniej a to nie jest w smak zachodowi
Man
Man 21.12.2021, 10:49
Nieudolność tego rzadu jest porażająca , a w sprawie Turowa tyle razy obiecywali ze już jest sprawa prawie dopięta ale kłamać w ich przypadku to jak oddychać
Turów
Turów 22.12.2021, 06:43
POpaprancy typu Trzaskoski i spółka maja inna wizje jak przed laty robil Donald zamykac ,likwidowac
....(((
....((( 22.12.2021, 08:31
Pisdzielce za to wszystko robią cacy!!!. Banda ***ów! Z PO zgoda, to co odwalali woła o pomstę do nieba, lecz otwórzcie w końcu oczy i zobaczcie co wyprawiają karzeł i jego banda!
Wiktor
Wiktor 21.12.2021, 14:38
Bo nie oni za to będą płacić, zresztą ich stać bo przyznali sobie kosmiczne podwyżki za rozbijanie naszych pieniędzy. W normalnym kraju nie do pomyślenia! Ale propaganda Tvpis robi swoje, mydlą oczy głupiemu społeczeństwu które mimo wszech obecnej drożyznie, powiedzą że żyje się dobrze.
Hans
Hans 21.12.2021, 06:51
Niech najpierw zaplaca kary te panstwa na które TSUE nałożyła przed Polska
Anna
Anna 21.12.2021, 04:44
Najpierw niech Niemcy za 9 kopalni i Czesi za 5 kopalni płacą kary,dowalili się do nas za 1 kopalnie a ich 14 kopalni to nie widzą a my płacić mamy ,nigdy.
Lampucer
Lampucer 22.12.2021, 09:33
@Anna no nie wiedziałem że kary są za istnienie kopalni a nie za szkody które wywołują ?
Turówka
Turówka 20.12.2021, 21:13
Gubi nas arogancja PiS-dzielców!
https://www.polityka.pl/tygodn…
Roman.
Roman. 21.12.2021, 14:44
Zobacz jak Tvpis z programem Pato+ wyszkoliło swoich ludzi. Tylko napiszesz prawdę, i od razu minusy. Ludzie to sprzedajne .... Pozdrawiam.
Hawranek
Hawranek 20.12.2021, 21:07
Kiedy Czesi - przed 5 laty - wykazywali dobrą wolę i chęć dogadania się - pis-żont wypiął na nich doopę, z delegacją w Warszawie nikt nie chciał na szczeblu z nimi rozmawiać. Kiedy Czesi ostrzegali, że złożą skargę do Unii - wyśmiewali ich że się "kokoszą". Jak już dochodziły sygnały że Unia może podjąć stosowną decyzję - Pinokio i DonSasino kłamali, że już się dogadują... już mają porozumienie....
Jerzy B.
Jerzy B. 20.12.2021, 20:01
Taką transformację energetyczną zafundowała nam Szydło. Widocznie obywatelom się należało. Tak jak jej wysokie premie, mandat w znienawidzonej UE i kandydowanie na prezydenta RP. Śmiać się czy płakać?
Buahaahaaa
Buahaahaaa 20.12.2021, 19:23
'' Copyright © 2021 Fundacja Rozwój Tak - Odkrywki Nie ''......i wszystko jasne....to jest manifest , a nie artykuł......
Stenia
Stenia 20.12.2021, 18:54
Powinno się zamknąć kopalnię, a ludzie jakość sobie poradzą. Przyszłością są tylko Niemcy i Rosja, TVN i Wyborcza. Dla nich trzeba płacić za prąd. Im bardziej są pieniądze potrzebne niż Polsce. Wszak nawet Lubań jest lewacki. Tylko Lewica.
Płatnik podatków
Płatnik podatków 21.12.2021, 13:39
I dzieci z Michałowa są ważne dla różowej lewicy
Jan
Jan 20.12.2021, 18:36
Jak zwykle stronniczy artykuł. Kary to są sztuczne koszty i wliczanie ich w koszt pracy elektrowni jest głupie. Kiedyś może się okazać że atom będzie obciążony opłatami "środowiskowymi" i w cudowny sposób stanie się nieopłacalny. Zawsze powtarzam, jak ktoś chce być eko to niech sobie kupi wiatrak i panele, a po zamontowaniu niech odłączy się od konwencjonalnej sieci. Będzie miał test co nas czeka jeśli w tak krótkim czasie zastosujemy te zmiany. Uzależnili nas od dopłat jak narkomana od narkotyków, a teraz musimy tańczyć jak nam zagrają.
Ps Nie głosuję na PISPOSLDPLS
emeryt 1829 zl
emeryt 1829 zl 20.12.2021, 16:16
Nie jest wazne ile mamy zaplacic wazne ze jestesmy \pis\ i rzadzimy, a jezei chodzi o dalsze nasZe losy to my sie ustawimy\parcele,mieszkania domy\ ktore zapewnia mam i naszym potomnym zycie w dostatku.
obserwator
obserwator 20.12.2021, 15:54
UE to już druga RWPG i komuna, zamordyzm, układy, wszystko pod Niemców, to co nie zrobili podczas wojen robią teraz w białych rękawiczkach. A niemieccy zdrajcy z PO itp. im wtórują, kiedyś do Berezy by trafili za zdradę.
marc55
marc55 20.12.2021, 15:26
Artykul napisany z góry założoną tezą, winny rząd. Czesi niewinni zerwania negocjacji.
Solidarny
Solidarny 20.12.2021, 15:03
A ten porąbany jak sucha sosna na opal Duda ze związkowcami pojechali protestować do Brukseli, zamiast do Warszawy przed siedzibę Rady Ministrów i na Nowogrodzką. Kupa skundlonych z rządem wariatów!
KWB Turów
KWB Turów 20.12.2021, 14:36
Jak na razie nikt nie pakuje w Turów pieniędzy
Są wypracowane duże zyski za ten rok!!!
A co będzie dalej zobaczymy.
Dla tych najlepiej zamknąć co polskie
Ada W.
Ada W. 20.12.2021, 14:02
Co za podłość. GW ma coś do powiedzenia? Zamknijcie polskie miasto, albo płaćcie miliony UE, aby nie zabrakło na utrzymanie willi pana Michnika Adama w izraelskiej Cezarei. To nie pomówienia, to prawda.
!!!!
!!!! 20.12.2021, 17:25
Czas wyjść z tego dyktatu UE.
Z jednej strony Moskwa z drugiej UE a nie możemy być samodzielnym krajem jak Norwegia z własną gospodarką poza dyktaturą Merkel &Putin
Montażysta
Montażysta 21.12.2021, 13:45
Już nie nasi inżynierowie nawet matury nie posiadają

Pozostałe