Lubań. Fotowoltaika na dachach miejskich budynków

  • 14.12.2021, 15:25 (aktualizacja 14.12.2021, 15:43)
  • red./ŁCR
Lubań. Fotowoltaika na dachach miejskich budynków ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze pod koniec 2020 roku lubański magistrat pozyskał dwumilionowe dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej samorządowych budynków. Pierwsza realizacja projektu właśnie dobiega końca, na dachu budynku przy Ludowej zakończono montaż instalacji fotowoltaicznej. Następny etap to termomodernizacja dachu MDK, kolejny będzie dach sali gimnastycznej SP1 i urzędu miejskiego.

Program poprawy efektywności energetycznej zakłada termomodernizację dachów budynków miejskich oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Dzięki projektowi poprawi się również dostępność lubańskich podstawówek, ponieważ w trzech szkołach zostaną zamontowane windy. Dodatkowo jedna z placówek zyska podziemny zbiornik do gromadzenia deszczówki.

Pod koniec sierpnia lubański magistrat zawarł umowy na budowę instalacji fotowoltaicznych na dachach Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, budynku socjalno-biurowego MOSiR (ul. Ludowa), sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Urzędu Miasta Lubań z firmą Handel i Usługi Bogusław Kosior. Właśnie zakończono montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku socjalno-biurowego przy ul. Ludowej. Instalacja obejmuje 52 baterie słoneczne 375W monokrystaliczne, montowane na gotowych stelażach posadowionych na dachu budynku oraz inwerter 3 – fazowy 20 kW.

Następny w kolejce jest Miejski Dom Kultury. Zakres robót obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej z podłączeniem do wewnętrznej instalacji elektrycznej obiektu. Ponadto zaplanowano wymianę papowego pokrycia dachu z jego obróbkami blacharskimi, orynnowaniem i instalacją odgromową oraz naprawę uszkodzonych elementów dachu drewnianego. W ramach bieżącego zamówienia instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana również na dachu budynku sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu (oraz dachu tamtejszej piętrowej dobudówki). Podobnie jak w przypadku MDK-u, roboty obejmują również wymianę papowego pokrycia dachu z jego izolacją termiczną, obróbkami blacharskimi, orynnowaniem i instalacją odgromową. Poza tym zostanie wykonana wewnętrzna, elektroenergetyczna linia kablowa niskiego napięcia, zasilająca budynek główny szkoły w energię elektryczną, pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika zostanie zamontowana również na dachu budynku Urzędu Miasta przy ul. 7 Dywizji w Lubaniu. W ramach przedsięwzięcia zostanie wykonany remont istniejącego papowego pokrycia dachu z jego obróbkami blacharskimi, orynnowaniem i instalacją odgromową. Przewidziano również malowanie zamontowanego na dachu rurowego, stalowego masztu. Zamówienie obejmuje również prace remontowe budynku, wchodzące w zakres dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.

Wykonawca wyżej opisanych działań powinien je zrealizować do końca kwietnia 2022 roku. W międzyczasie zostanie ogłoszony przetarg na pozostałe obiekty, jakie obejmuje projekt. Mowa tu o placówkach oświatowych. Szkoła Podstawowa nr 4 zyska windę, fotowoltaikę oraz nowy dach na przybudówce. W Szkole Podstawowej nr 3 zaplanowano montaż windy oraz instalacji fotowoltaicznej. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 2 oprócz windy zostanie wyposażona w zbiornik do gromadzenia deszczówki. Kompleksowe prace termomodernizacyjne w budynku SP2 zostaną przeprowadzone w ramach innego projektu.

 

red./ŁCR

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Vr#
Vr# 17.12.2021, 12:34
każda taka, fotowoltaiczna inicjatywna jest cenna, zwłaszcza teraz, kiedy tak niedobre dla branży regulacje prawne zostały uchwalone. A przecież to branża w rozwju z dobrymi firmami ( maxcom eco Energy, Hewalex) z dużą liczbą prosumentów.
Eutych
Eutych 15.12.2021, 17:17
Wystarczy rzucić okiem na Global Horizontal Irradiation, aby dowiedzieć się, że energia elektryczna z paneli się nie opłaca na naszej szerokości geograficznej. To zwyczajne nabieranie ludzi i instytucji. Prezydent RP podpisał dzisiaj ustawę, która jeszcze bardziej ogranicza zysk prosumentów przy tej inwestycji. Stąd takie rozwolnienie ludzi, którzy do nas dzwonią, namawiając na panele. Ile takich telefonów odebraliście? Do mnie co kilka dni dzwonią,
Pan Janusz
Pan Janusz 16.12.2021, 07:10
Kupa nie prondy swiatlowut tez wuj. Ja se wole przy oknie posiedziec jasniej jest niz w halupie
Pan Janusz
Pan Janusz 14.12.2021, 17:07
Kuula przeta to nie działa. Kuurla maseczki jakies i szczepionki wymyslata a tera solarisy jakies.
Rysiu
Rysiu 14.12.2021, 16:16
To my Polacy, 100 lat za Murzynami, 30 lat za Niemcami, zawsze jestesmy cacy!
Baśka
Baśka 14.12.2021, 15:54
I to jest wydarzenie. Powinno być normą, a nie widowiskiem.
Piotr
Piotr 14.12.2021, 20:08
Tak, tylko że fotowoltaika to kicha. Przereklamowana do granic możliwości, nie przyniesie to żadnych profitów, a będzie drogie w budowie i serwisowaniu. Ludzie jak muchy dają się złapać w tą pułapkę, tylko nikt się nie przyzna że wtopił tyle pieniędzy. Tylko od początku wyliczają zysk, który pojawi się za około 20 lat, tylko panele do tego czasu już nie będą działać, nie wspominając o falowniku.
Pan Janusz
Pan Janusz 15.12.2021, 07:36
Kuuurła dobrze gadasz Pioter . Pronduf im sie zachciewa elektrycznych.
......
...... 15.12.2021, 06:48
Jesteś zielony w tym temacie i nie pleć bzdur. Wiele osób zainstalowało w fotowoltaikę i ma wymierne efekty. Teraz gdy energia drożeje takie rozwiązanie jest optymalne. Problemem jest to, że duża część instalacji jest źle skonfigurowana i zawiera liczne błędy. Z takich instalacji inwestor nie będzie miał oczekiwanych efektów.
Władeczek
Władeczek 14.12.2021, 23:17
Masz rację w 100%, zarobią instalatorzy( nie koniecznie doszkoleni ) i producenci. Ostatnio doszło do pożarów budynków , na których zamontowane były panele fotowoltaiczne, może to tylko przypadek.

Pozostałe