Wystawa poświęcona piecom kaflowym

  • 09.12.2021, 10:40 (aktualizacja 09.12.2021, 13:34)
  • red.
Wystawa poświęcona piecom kaflowym Muzeum Regionalne w Lubaniu Kafle z wykopalisk na ul. Piramowicza w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Przez 7 lat Muzeum Regionalne w Lubaniu zgromadziło wyjątkową kolekcję kafli i matryc do kafli, liczącą setki eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą z epoki średniowiecza. Już wkrótce wystawa stała Muzeum Regionalnego powiększy się o kilka gablot poświęconym piecom kaflowym.

Wystawa poświęcona piecom kaflowym na przestrzeni wieków w Lubaniu będzie nowym elementem wystawy stałej lubańskiego muzeum. Kafle i matryce udostępnione do oglądania pochodzą z prac wykopaliskowych prowadzonych w Lubaniu i powiecie lubańskim, między innymi z wykopalisk na ul. Piramowicza. Unikatowe eksponaty zilustrują znaczenie pieców w życiu codziennym dawnych lubaniaków.

Przygotowujemy trzy nowe gabloty, wypełnimy je wspaniałym zbiorem kafli i matryc. Jedna gablota będzie o lubańskim piecu, wszystkie elementy pochodzą z wykopalisk prowadzonych przez nas na terenie Lubania i nie tylko. Na pewno wybierzemy takie eksponaty, które pozwolą pokazać ten najstarszy okres – końcówkę wieku XIV, a ekspozycje zamkniemy na wieku XVIII. - powiedział Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Wystawę tych fascynujących przedmiotów będzie można obejrzeć w połowie stycznia.

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe