Różowe skrzyneczki pojawiły się w Lubaniu

  • 05.12.2021, 09:01 (aktualizacja 05.12.2021, 09:07)
  • red.
Różowe skrzyneczki pojawiły się w Lubaniu ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Różowa skrzyneczka to fundacja walcząca z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym, która zabiega o bezpłatny dostęp do środków higieny osobistej. W Lubaniu różowe skrzyneczki pojawiły się w trzech szkołach podstawowych.

Różowe skrzyneczki pojawiają się w całym kraju i w aglomeracjach, i w małych miejscowościach. Traumatyczne doświadczenia młodych kobiet pozbawionych bezpłatnego dostępu do środków higieny zazwyczaj kończą się niewyobrażalnym wstydem i doświadczeniami, które nie pozostają bez wpływu na stan psychiczny uczennic.

„Nie zliczę, ile razy czułam wstyd i stres związany z miesiączką. Bez przerwy myślałam o tym, czy ktoś zobaczy albo czy papier zacznie przeciekać i pobrudzę krzesło, na którym siedzę, a czerwona plama w kroku będzie widoczna z daleka.”

Dziewczyny opowiadają nam, jak podczas okresu ratowały się w szkole szarym papierem lub jak zalane wstydem i potem, ściszonym głosem, prosiły o podpaski nauczycielki.

Nie chcemy dla nich takiej rzeczywistości! Nie chcemy, żeby z powodu miesiączki opuszczały zajęcia lekcyjne! CHCEMY SZKÓŁ PRZYJAZNYCH MIESIĄCZCE, w których każda dziewczynka będzie miała dostęp do podpaski. - informuje fundacja.

Lubański magistrat ufundował różowe skrzyneczki, które zostaną zamontowane w trzech lubańskich podstawówkach: SP2, SP3 i SP4. Dziewczynki w potrzebie zawsze znajdą tam bezpłatne podpaski czy tampony, bez stresu i wstydu będą mogły zadbać o swój komfort.

red.

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cezary Cezary
Cezary Cezary 07.12.2021, 12:38
Jeszcze tabletki "PO" dołożyć w skrzyneczce z kodem a kod dać księdzu.
Kobieta
Kobieta 09.12.2021, 22:25
Tylko facet (choć bardziej pasuje tu niecenzuralne określenie) mógł napisać coś takiego
Wrrr
Wrrr 06.12.2021, 15:25
A SP1!? Tam nie ma dziewczynek?
lubanianka
lubanianka 06.12.2021, 12:57
26lat uczyłam w szkole średniej i wiele razy ratowałam dziewczyny podpaskami ,chodziły do pielęgniarki ale ona niezbyt chetnie im dawała
Ada
Ada 05.12.2021, 20:10
Gratulacje. Świetna inicjatywa i powinna objąć wszystkie placówki oświatowe.
Regina_W
Regina_W 05.12.2021, 12:37
A te pannice ze szkół ponad podstawowych nie "cierpią" na miesiączkowe upławy? Jak już czynicie coś niewątpliwie pożytecznego to dla całej populacji uczniowskiej a nie tylko dla wybranych. W szkołach poza zarządem miasta koszta takich skrzyneczek oczywiście mogą i powinny obciążyć ich władców - co przecież nie tak trudno uzgodnić w ramach obopulnego porozumienia.
Teresa
Teresa 05.12.2021, 11:19
Taki skrzyneczki są już od dawna w wielu polskich szkołach, Lubań jak zwykle obudził się po fakcie i robi z tego sensację. Jak zobaczyłam, że aż dwóch burmistrzów wręcza skrzyneczki robiąc przy tym sesje zdjęciową to nie wierzyłam. Poskarżcie mi inne miasta gdzie burmistrzowie pozują do zdjęć przy takich akcjach.
Kryspina
Kryspina 05.12.2021, 11:00
A co na to katecheci?
A przy okazji wizyt duszpasterskich. Jak jeszcze raz usłyszycie od kapłana katolickiego, że to "Bóg go wybrał" to możecie mu powiedzieć, żeby nie kłamał i nie obrażał swojego Boga. A jak się was spyta dlaczego tak twierdzicie - to odeślijcie go do Pisma Świetego i wskażcie mu te dwa fragmenty. Kto wie może się nawróci:
Po pierwsze: 1Tm 2:5 "Jeden bowiem jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus".
Po drugie: Hbr 7:24-27 "Ale Ten (Jezus) sprawuje kapłaństwo NIEPRZECHODNIE, ponieważ trwa na wieki. Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi. Takiego to przystało nam mieć arcykapłana, świętego, niewinnego, nieskalanego, odłączonego od grzeszników i wywyższonego nad niebiosa; Który nie musi codziennie, jak inni arcykapłani, składać ofiar najpierw za własne grzechy, następnie za grzechy ludu; uczynił to bowiem raz na zawsze, gdy ofiarował samego siebie."
Oczywiście oznacza to nie tylko, że nie trzeba zapraszać "kapłanów" do domu (nie wspominając już o kopertach), ale też, że nie trzeba uczestniczyć w czynnościach religijnych sprawowanych za ich pośrednictwem.
Ten KAPŁAN nie miłuje mamony, nie jest przekupny, nie uprawia czarów i nie imają się go żadne grzechy i dewiacje z pedofilią włącznie.
Myśl trochę
Myśl trochę 09.12.2021, 22:27
Co ma kapłan czy wizyta duszpasterską do różowych skrzyneczek?
Taaa
Taaa 05.12.2021, 10:36
Teraz jest tyle środków higieny osobistej że jest w czym wybierać. Nawet w zapadłej wsi w geesowskim sklepie można kupić środki higieny osobistej. To nie czasy stanu wojennego, kiedy po zwykłą ligninę stało się w długich kolejkach. Teraz aj waj wykluczenie, bo dziewczę ma okres i dajcie za darmo, bo się należy. Jest tyle dostępnych materiałów informacyjnych o okresie dojrzewania, w domu są świadome matki, które też powinny dziewczynę przygotować, w szkole lekcje WDŻ i biologii, nie wspomnę o telewizji i internecie, więc o co tyle szumu?
Obudź się
Obudź się 09.12.2021, 22:29
Słowo klucz - KUPIĆ. A co z dziewczynami, których nie stać? Lepiej żeby kradły?
Wagina
Wagina 06.12.2021, 18:05
Te środki higieniczne są przeznaczone dla dziewczyn wykluczonych, potrzebujących. Proszę sobie wyobrazić, że są rodzice którzy nie dbają o dzieci, a ich córki nie mają pieniędzy by zakupić podpaski czy tampony i wstydzą się prosić o pomoc obce osoby. Po to jest ta akcja, by miały dostęp i by uświadomić takim osobom jak Pani, że niestety nadal miesiączka jest tematem tabu, a wiele potrzeb młodych kobiet jest zaniedbywanych.
Mózg
Mózg 06.12.2021, 23:09
Tylko to mega marginalny problem, ktorym powinny zajmować się odpowiednie służby. Tak szeroko zakreslona akcja sugeruje, ze żyjemy w jakiejś jednej wielkiej patologii. Oczywiscie tak nie jest.To tylko kilka przedsiebiorczych feministek znalazło sposób na złoty interes. A naiwne społeczeństwo da sobie wmówić, że w obecnych czasach jest wykluczenie menstruacyjne... To pokolenie jest już nie do odratowania.
???
??? 05.12.2021, 09:42
A co z różową teczką Kaczyńskiego?:)
Różowa Pantera
Różowa Pantera 05.12.2021, 10:22
Wyluzuj z tą polityką, po co tutaj z takim tekstem się wcinasz?.
Felek
Felek 06.12.2021, 14:00
Wprawdzie podpaski to nie polityka - ale skoro różowe, to przy okazji tego koloru... może być i teczka pana Jarosława K.
😃
😃 06.12.2021, 05:26
Poczytaj o różowych teczkach kaczorka
fdxc
fdxc 05.12.2021, 09:22
To propagandowy raj ta nasza Polska , to w takim razie dlaczego tak rozwinięte żebractwo .

Pozostałe