Wiadomo ile zarobią burmistrzowie, wójtowie i starosta

  • 07.12.2021, 09:58 (aktualizacja 07.12.2021, 11:58)
  • red.
Wiadomo ile zarobią burmistrzowie, wójtowie i starosta pixabay

Podziel się:

Oceń:

W ostatnich dniach listopada radni Lubania, Leśnej, Świeradowa-Zdroju i Siekierczyna przegłosowali podwyżki wynagrodzeń dla samorządowców. Radni przyznali maksymalną możliwą pensję burmistrzowi Świeradowa-Zdroju i wójtowi Siekierczyna. W powiecie podwyżkami dla włodarzy nie zajęli się jeszcze radni Olszyny i Gminy Lubań.

Znowelizowana ustawa o wynagrodzeniach pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli burmistrzów, wójtów, starostów czy radnych, nałożyła obowiązek zmian wynagrodzeń. Radni mają do wyboru, czy podwyższyć pensje włodarzowi miasta, gminy czy powiatu do 80 procent maksymalnego wynagrodzenia na tym stanowisku (a to ustawowe minimum) czy do 100 procent. W powiecie lubańskim większość Rad podjęła już decyzje w sprawie podwyżek, jedynie radni z Olszyny i Gminy Lubań nie wprowadzili tego punktu jeszcze pod obrady. W powiecie tylko wójt gminy Platerówka otrzymał minimalną podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego, co więcej pozostałe składniki wynagrodzenia w postaci dodatku funkcyjnego i specjalnego również ustalono na minimalnym poziomie. Wójt Platerówki łącznie zarobi 15 576 zł, na które składa się: wynagrodzenie zasadnicze – 8200 zł, dodatek funkcyjny – 2520 zł, dodatek specjalny -3216 zł, dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego -1640 zł. 

W Leśnej, Świeradowie-Zdroju i Siekierczynie radni przegłosowali maksymalną, przewidziana przepisami podwyżkę. W ten sposób wynagrodzenia włodarzy tych gmin wyniosą:

Burmistrz Leśnej

Po publikacji materiału otrzymaliśmy informację z biura Rady leśniańskiego magistratu, że podane przez nas informacje o wynagrodzeniu Burmistrza Leśnej są błędne. Okazało się, że Radni w trakcie listopadowej sesji głosowali inny projekt uchwały wynagrodzenia burmistrza niż ten zamieszczony z wynagrodzeniem zasadniczym 10 250,00 zł.

Niestety osoby śledzące transmisję na żywo nie dowiedziały się o zmianach z powodu usterek technicznych. Chwilę przed głosowaniem zabrakło dźwięku i śledzący transmisje nie usłyszeli o zmianach w projekcie uchwały, który zresztą do dziś w Systemie Rada dla Mieszkańców - Gmina Leśna widnieje w niezmienionej formie.

Ostatecznie radni przegłosowali zmienioną uchwałę, która przewidziała dla burmistrza wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 8 200,00 zł. Uchwała przegłosowana przez radnych została opublikowana w BIP 3 grudnia już w zmienionym brzmieniu. Tak więc w trakcie transmisji z sesji o zmianie w projekcie uchwały nic nie było wiadomo.

Wynagrodzenie burmistrza Leśnej wyniesie 13 936,00 zł plus dodatek za wieloletnią pracę

  • wynagrodzenie zasadnicze - 8200,00 zł
  • dodatek funkcyjny - 2520,00 zł
  • dodatek specjalny - 3216,00 zł
  • dodatek za wieloletnią pracę – w projekcie uchwały nie wskazano konkretnej kwoty a zapisano: "dodatek za wieloletnią pracę na zasadach określonych w art. 38 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1282 z późn. zm.)"

Wójt Gminy Siekierczyn – 13 400,00 zł

  • wynagrodzenie zasadnicze – 10250,00 zł
  • dodatek funkcyjny – 3150,00 zł
  • w projekcie uchwały nie wskazano kwotowo wysokości dodatku specjalnego, natomiast znalazł się zapis : "Wójtowi gminy zgodnie z odrębnymi przepisami przysługuje dodatek specjalny, dodatek za wieloletnia pracę, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne i inne świadczenia wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących.

Burmistrz Świeradowa-Zdroju - 17 420,00 zł

  • wynagrodzenie zasadnicze – 10250,00 zł
  • dodatek funkcyjny – 3150,00 zł
  • dodatek specjalny - 4020,00 zł
  • dodatek za wieloletnią pracę zgodnie z udokumentowanymi okresami pracy

Starosta Lubański i Burmistrz Lubania nie otrzymali maksymalnych podwyżek, radni powiatowi i miejscy przyjęli wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 90% wynagrodzenia maksymalnego. Co ciekawe, zasadnicze wynagrodzenie starosty lubańskiego jest na tym samym poziomie co burmistrza Świeradowa i wójta Siekierczyna.

Wynagrodzenie Starosty Lubańskiego - 19 470,00 zł

  • wynagrodzenie zasadnicze – 10250
  • dodatek funkcyjny – 3150
  • dodatek specjalny - 4020
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego - 2050

Wynagrodzenie Burmistrza Lubania - 18 117,00 zł

  • wynagrodzenie zasadnicze – 9387,00 zł
  • dodatek funkcyjny – 3105,00 zł
  • dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego - 3747,60 zł
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego - 1877,40 zł
red.

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 28.12.2021, 13:19
Gmina Siekierczyn. Ilość mieszkańców ok 5000 a ten będzie zarabiał ponad 13tys. to jest chore. Późnej w rozliczeniu koszty utrzymania urzędników dla tak malej gminy to 70% budżetu. No i jeszcze ten jego kolega Pan Z. już zaciera ręce. Ciekaw jestem czy Ci ludzie dostali by takie pieniądze za wolnym rynku z ich wiedzą i doświadczeniem? Śmiem wątpić.
Pastor
Pastor 08.12.2021, 19:04
Umiłowani Siostry i Bracia!
Pierwszego dnia pan bóg Jahwe stworzył ziemię ....
a na drugi dzień Mateusz Morawiecki przepisał ją na żonę.
Klakier
Klakier 08.12.2021, 13:37
Nawiedzone PiS-iorki! Macie kolejny dowód, że gdyby nie TVN24 to nigdy w swoim marnym żywocie nie dowiedzielibyście się o kantach czyli przekrętkach pana ministra magistra Łukasza Mejzy
Łapuwkarz
Łapuwkarz 08.12.2021, 20:46
Zadzwoń do marszałka Grodzkiego, on ci wytłumaczy jak się wałki robi ....
g
g 11.12.2021, 20:51
, a nie do mejzy i don orleone ?
Xx
Xx 08.12.2021, 00:08
Najlepszą decyzję na pewno podejmą radni gminy Lubań . Adekwatną do umiejętności i osiągnięć.
Minimalista
Minimalista 07.12.2021, 21:27
Pieniądze szczęścia nie dają. Szczęście daje miłość, dobra relacje z rodziną, z przyjaciółmi i sąsiadami oraz zdrowie. Można jeść kaszankę i być szczęsliwym. Polecam.
hah
hah 08.12.2021, 17:49
Powiedz to burmistrzowi, nie nam. My nie musimy się martwić, że nadmiar pieniędzy zniszczy nam psychikę. My martwimy się, czym zapłacić za kolejne podwyżki nakładane przez władze.
g
g 11.12.2021, 20:54
ja mieć miskę ryżu i być szczęśliwy - nowy ład
Aleksandra
Aleksandra 08.12.2021, 00:00
Zabiorą nam gotówkę i zabiorą wszelkie relacje międzyludzkie. Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy takie ich hasło! Kaszanka to będzie rarytas...miska ryżu tylko nam się będzie należała. Oczywiście jak będziemy posłuszni!
Ciekawski
Ciekawski 07.12.2021, 21:27
Burmistrz leśnej czym on sobie zasłużył??? A ciekawe ile jego wicek dostanie i panna Krysia
X
X 08.12.2021, 00:04
Przyjdzie czas na prawdę . Nie wszyscy , to ciemna masa.
X
X 07.12.2021, 23:38
O wiele za dużo , za marne umiejętności.
mieszkaniec
mieszkaniec 07.12.2021, 20:31
W Leśnej dla mnie sprawa jest jasna. Przegłosowano stawki maksymalne.

1. Burmistrz przygotował projekt uchwały ze stawkami maksymalnymi. Zamieścił go w serwisie Rada dla Mieszkańców i dał radnym.

2. Odbyła się komisja. Radni uznali, że to co zaplanował dla siebie burmistrz, jest za wysokie i projekt trzeba zmienić i obniżyć mu pensję do minimum. Komisja nie ma jednak prawa do ingerencji w treść uchwały, wszystko musi odbyć się na sesji. Może co najwyżej zaproponować zmiany, ale ich głosowanie musi odbyć się na sesji.

3. Odbyła się sesja. Burmistrz powinien przygotować nowy projekt uchwały - z nowym, innym od pierwotnego, numerem. Jednak tego nie zrobił. Radni mogli przegłosować też konkretne poprawki do pierwotnego projektu uchwały. Jak wynika z nagrania tego jednak też nie zrobili. Jedyne głosowanie dotyczyło samej uchwaly, a nie jej poprawek.

4. W efekcie radni głosowali nad uchwałą, o numerze takim samym jak ten projekt, w której stawki dla burmistrza są MAKSYMALNE. Tak to wygląda i tyle. Nie było wniesionego innego projektu. Nie było widać też głosowania nad poprawkami.

Teraz sprawa może wyglądać tak - burmistrz opublikuje uchwałę ze stawkami minimalnymi. Pytanie brzmi, czy oznacza to, że sfałszuje tym sposobem treść tego, co uchwalili radni? Radni formalnie głosowali nad projektem ze stawkami maksymalnymi (choć myśleli pewnie, że głosują nad stawkami minimalnymi).

Załóżmy, że burmistrz opublikuje uchwałę ze stawkami minimalnymi i nikt teraz sprawy nie ruszy. Ale jak za kilka lat upomni się o rzeczywiście uchwalone wynagrodzenie z odsetkami, to zapłacimy za nie wszyscy.

To jest właśnie efekt braku kompetencji i wiedzy o samorządzie.
Buhahaha
Buhahaha 08.12.2021, 18:14
Tylko w leśnej takie jaja, widać Szymon nie da się oszukać na kaskę buhahahaha
X
X 07.12.2021, 23:56
Teraz pytanie , kto będzie odpowiadał za nieprawidłowe przyjęcie uchwały ?
Ja
Ja 08.12.2021, 15:46
A na sesji nie było radcy prawnego że twierdzisz że uchwała została nieprawidłowo przyjęta?
haha
haha 08.12.2021, 17:45
Ale uchwała została przyjęta formalnie prawidłowo, tylko jest w treści niezgodna z wolą radnych wyrażoną na komisji. Przyjęto uchwałę ze stawką maksymalną, a radni myśleli, że głosują za minimalną. To jest tak absurdalne, że aż zabawne.
Zwyczajnie robią ich w ... Ciekawe ile jeszcze spraw przegłosowali, nie wiedząc za czym głosują. Tak się kończy ślepa wiara.
Z Leśnej
Z Leśnej 08.12.2021, 23:22
człowieczku ty sam nie wiesz co piszesz już się gubisz w tym wszystkim więc proponuję daj już spokój z tym nakręcaniem bo sam nie wierzysz w to co piszesz i nie zmieniaj co komentarz swojego "imienia"i tak już leśna huczy podając twoje prawdziwe imię.
......
...... 11.12.2021, 09:25
Mamy w Leśnej beznadziejny samorząd i wszyscy o tym od dawna wiedzą. Problem polega na tym, że do końca kadencji jest jeszcze daleko. Ile knotów jeszcze powstanie, ile przewałek uszczupli gminną kasę?
do człowieczka
do człowieczka 09.12.2021, 17:27
"człowieczku" a czy Ty w ogóle rozumiesz problem, czy wiesz o co chodzi? czy dla Ciebie jest ważne tylko to, KTO to powiedział. Odnieść się proszę do meritum. Każdy ma prawo pisać, ale nie każdy potrafi coś napisać i gdy brakuje argumentów to słyszymy takie ogólniki jak Twój.
Z Leśnej
Z Leśnej 10.12.2021, 17:48
O ooooo cho cho
Mecenasso
Mecenasso 07.12.2021, 19:31
Tak sie robi interesy w państwie Prawa i Sprawiedliwości.
● W grudniu 2013 roku Mateusz i Iwona Morawieccy zawarli umowę o podziale majątku. Od tego czasu premier nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które należą do jego żony.
● Dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, ile i jakie nieruchomości należały do premiera przed podziałem majątku. I jakie nieruchomości ma dziś żona szefa rządu. Morawieccy mają między innymi 5 mieszkań, 3 domy i kilkanaście hektarów ziemi oraz oszczędności o łącznej szacowanej wartości ok. 40 mln złotych.
===============
https://wiadomosci.wp.pl/ujawn…
===============
A b. premier Donald Tusk ma stara skodę - a teraz na jakiś czas hulajnogę - ale za to ekologiczną - bo elektryczną.
A co mieli i mają poprzedni premierzy? Szkoda gadać.
.........
......... 08.12.2021, 14:00
Eksponujecie biednego tuska, który sprzedał Polskę i was sprzeda przy najbliższej okazji.
Szperacz internetowy
Szperacz internetowy 08.12.2021, 09:51
Tusk ma starą skodę????.
"Donald i Małgorzata Tuskowie mają kilka samochodów. Wśród nich jest m.in. SUV z hybrydowym układem napędowym, którego cena waha się w granicach około 280 tysięcy złotych. Nie jest jednak jedynym pojazdem, jaki posiadają. Jakie jeszcze mają w swoim garażu?. Oprócz wspomnianego Lexusa RX450h Donald ma także elegancką Skodę Superb, którą użytkuje od jakiegoś czasu. Jak podaje "Super Express" to właśnie tym pojazdem poruszał się w dniu, w którym przekroczył dozwoloną prędkość. To kilkuletnie auto, którego wartość na rynku samochodów używanych wynosi około 70 tysięcy złotych."
https://dziennikbaltycki.pl/cz…
Wielki Stach
Wielki Stach 07.12.2021, 18:15
Jak można na takim niskim szczeblu brać takie wynagrodzenia, to jest nienormalne, mnożąc to przez wszystkich urzędasów na takim stanowisku w Polsce to jest potężna suma .
Mamonik
Mamonik 07.12.2021, 17:45
https://www.money.pl/gospodark… ... 8192a.html | 14.10.2021
"Kłamstwo budżetowe PiS". Dr Sławomir Dudek mówi, jak rząd manipuluje miliardami złotych
Zacznijmy od tego, że rząd stworzył sobie równoległy budżet, zupełnie poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa. Mam tu na myśli przede wszystkim fundusz przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dotyczący przeciwdziałania COVID-19. W jego skład wchodzą takie "wydatkowe raje premiera", jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, gdzie pieniądze płynęły w lwiej części tylko do samorządów związanych z PiS. W ramach tego funduszu covidowego powstał ostatnio także Rządowy Fundusz Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych. W skrócie PIS.
==============
W planach zapisane jest, że w ciągu kilku lat ma on wydatkować 140 mld zł. W tym funduszu premier jednoosobowo decyduje, na co idą pieniądze. Jest on zupełnie poza kontrolą parlamentu.
hrabia
hrabia 08.12.2021, 20:01
@Mamonik - 10/10 . Problem w tym że mało kto rozumie o czym Ty piszesz . Dali 500 ? Dali dali 13 , 14 9 cholera wie co jeszcze dali . I to wystarczy . Tom polska wsi . Wyszło nowe 500m + w zgonach ale kogo to interesuje ?
Gienek
Gienek 08.12.2021, 14:04
DAJCIE ZAROBIĆ SAMORZĄDOWCOM, Niech tylko przestaną kraść i wezmą się do roboty.
Ww
Ww 07.12.2021, 13:16
W Leśnej zawsze robię co chcą nie licząc się z ludźmi!!!! Tak jest jak na miejscu radnych zasiadają marjonetki, ale to akurat nasza wina. Mam tylko nadzieję że w następnych wyborach nie popełniamy tego samego błędu!!!!!!!!!!!!
Neutralny.
Neutralny. 07.12.2021, 21:56
Z tego co przeczytałem to Burmistrz Leśnej dostał ustawowe minimum, nie wiem czy to dobrze czy źle i czyimi marionetkami są radni, ale warto podkreślić że mniejszego uposażenia zabrania ustawa.
Kanclerz
Kanclerz 08.12.2021, 07:58
Radni myśleli że dają minimum ale dali maksimum bo przewodnicząca nie poddała pod głosowanie zmian w uchwale na sesji. Tym sposobem burmistrz ma maksimum. Co tu się rozwodzić. Czyimi marionetkami są radni? Dobre pytanie. Moim skromnym zdaniem radni są marionetkami wprowadzanego chaosu i dyletanctwa. Nie dopatruje się tutaj winy samych radnych. Zwyczajnie są wpuszczani w maliny i potem ponoszą tego negatywne konsekwencje. To nie pierwszy raz. Poza tym organizowanie przez szefową rady spotkań radnych poza komisjami i sesją na których omawiane jest tworzenie prawa miejscowego rzutuje bardzo mocno na zaufanie.
Nie kumam
Nie kumam 07.12.2021, 20:51
Ja nic nie rozumiem. Na stronie Urzędu jest projekt uchwały nr chyba 293 z maksymalnymi stawkami. Radni przegłosowali ten właśnie projekt, z takim numerem, co wyraźnie powiedziała przewodnicząca. Nie była głosowana żadna zmiana, żaden wniosek. Jeśli czytam, że są jakieś inne stawki, to proszę mi powiedzieć na jakiej podstawie? Jeżeli w jakimkolwiek projekcie (urzędowy dokument) ktoś chce cos zmienić, to rada musi zmianę najpierw przegłosować i później głosować całą uchwałę. O co tu chodzi? Co tak naprawdę według prawa przegłosowali radni w Leśnej?
X
X 08.12.2021, 00:00
Max stawki !!!! Uważają , że nikt nie rozumie !!!
Florek
Florek 07.12.2021, 13:04
Ożesz kurfa przenajświętsza!
a. wynagrodzenie zasadnicze – ...... , dodatek funkcyjny – ......., dodatek specjalny - .......... dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego -..........
A kurfa gdzie dodatki za nieustający stres, niewygodny fotel, twardy blat biurka i okresowe przeciągi?
Mirjan
Mirjan 07.12.2021, 12:59
Spoko gdzie infalcaja zjada portfele Polaków ci sobie dowalają takie podwyżki. Niech mi ktoś napisze czym się te osoby zasłużyły na takie drakońskie podwyżki. Miasto upada, wszystko zostaje sprzedane. Piękny przykład, gdzie radni nie liczą się ze swoimi wyborcami. Gdzie się podziała wasza godność, wasza przyzwoitość.
Marcelina
Marcelina 07.12.2021, 16:21
... wasze chrześcijańskie wychowanie, etyka, moralność, empatia wobec coraz cięższych ciężarów jakie ponoszą inni...?
Biblia Tysiąclecia
A Jezus rzekł: I wam rządzącym, urzędnikom i radnym biada! albowiem obciążacie ludzi brzemiony nieznośnemi, a sami się i jednym palcem swoim tych brzemion nie dotykacie.
Mieszkanka Lubania
Mieszkanka Lubania 07.12.2021, 12:54
Czas na rozliczenia.....! Jeżeli nie będzie miasto wyglądało lepiej, to do mrówki po taczkę i wywozimy....
Głos rozsądku
Głos rozsądku 07.12.2021, 12:39
A ile wicestarosta i wice burmistrzowie ? A i skarbnicy ciekawe ? W powiecie na bogato widać. Na emeryturkę trzeba nazbierać.

Pozostałe