Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W górach zamykane są kolejne szlaki

  • 02.12.2021, 12:07 (aktualizacja 02.12.2021, 12:36)
  • red./KPN/GOPR
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W górach zamykane są kolejne szlaki KPN

Podziel się:

Oceń:

W Karkonoszach panują już zimowe warunki, na szlakach pokrywa śniegu wynosi od ok. 25 cm świeżego puchu i do około 50 cm śniegu nawianego, tworzą się zaspy. Z powodu zagrożenia lawinowego zostały już zamknięte trzy szlaki turystyczne.

Z powodu zagrożenia lawinowego został zamknięty czerwony szlak przez Kocioł pod Śnieżką (Kocioł Łomniczki) i szlak żółty, łącznik prowadzący od szlaku czarnego do Strzechy Akademickiej przez Biały Jar. Dziś zostanie zamknięty szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów. Także dziś sprawdzimy sytuacje na pozostałych szlakach, w tym między innymi na Drodze Jubileuszowej. - informuje zespół prasowy Karkonoskiego Parku Narodowyego.

W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są oblodzone, miejscami nieprzetarte. Warunki są trudne. Prędkość wiatru na Śnieżce przekracza 100 km/h. UWAGA, na szlakach jest ślisko. Znacząco zmieniły się już warunki termiczne - temperatury są już zdecydowanie poniżej 0°C, w dniu dzisiejszym nawet -7°C, jednak przy wzmagającym się wietrze odczuwalna temperatura będzie znacząco niższa. Dlatego zanim ruszymy w góry należy dobrze się przygotować.

Pamiętajmy o kijkach i raczkach, wysokich butach, ciepłej odzieży (najlepiej ubieranej na cebulkę), kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, rękawiczkach i czapce. Zabierzmy ze sobą ciepły napój, prowiant dający nam energię, naładujmy telefon, zabierzmy power bank. Planujmy wycieczki uwzględniając nasze doświadczenie w wędrowaniu w warunkach zimowych - odpowiednio wcześnie zaczynajmy wycieczki, aby zdążyć przed zmrokiem do miejsca noclegu.
 

W góry nie wychodźmy bez aplikacji RATUNEK na naszym telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR
Obecnie większość szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym jest otwartych, jednak sytuacja ta będzie ulegać zmianie wraz z przyrostem pokrywy śniegu.

red./KPN/GOPR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe