Świeradów-Zdrój. Kto skorzysta mieszkańcy czy deweloperzy?

  • 25.11.2021, 14:13 (aktualizacja 25.11.2021, 17:54)
  • red.
Świeradów-Zdrój. Kto skorzysta mieszkańcy czy deweloperzy?

Podziel się:

Oceń:

Wczoraj członkowie stowarzyszenia Flins wspierani przez mieszkańców i część radnych Świeradowa-Zdroju wygłosili 7 tez dotyczących przyszłej zabudowy miejscowości. Z jednej strony to przejaw dbałości o zrównoważony rozwój i jakość życia w kurorcie. Z drugiej potencjalny konflikt z interesami mieszkańców, którzy oczekują przekwalifikowania ich prywatnych gruntów.

Chcielibyśmy żyć w takim miejscu gdzie godzi się interesy zarówno mieszkańców jak i gości, którzy nas tutaj odwiedzają. Niestety tak nie jest. Mamy wrażenie, że jesteśmy pomijani w planach, w rozmowach dotyczących naszej przyszłości i przyszłości naszego uzdrowiska. Zapomina się o społecznym aspekcie rozwoju gminy, degraduje się krajobraz, środowisko czy nawet ważne dla naszego uzdrowiska rozlewiska wód mineralnych. Powstają nielegalne parkingi, wycina się drzewa, postanowiliśmy więc działać, aby Świeradów znowu stał się przyjaznym miejscem do życia i do odwiedzania.

Tak rozpoczęto konferencję prasową świeradowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gór Izerskich “Flins”, którego członkowie postanowili już teraz rozpocząć dyskusję nad przygotowywanym studium zagospodarowania przestrzennego dla górskiego kurortu, mimo że dokument nie został jeszcze wyłożony do wglądu.

Mieszkańcy Świeradowa od dłuższego czasu sygnalizują, że rozwój turystyczny powoduje, że życie w mieście staje się uciążliwe, a interes deweloperów przedkładany jest nad ten mieszkańców. W obawie przed dominacją agresywnego biznesu turystycznego członkowie stowarzyszenia postawili siedem tez, które według nich powinny być uwzględnione w przygotowywanym studium.

Widzieliśmy wstępną wersję tego studium. Także wiemy jakie są priorytety, Świeradów na tej mapce jest cały zaznaczony na czerwono, a czerwony oznacza zabudowę dużą, turystyczną, zabudowę deweloperską. – tłumaczy Bartosz Kijewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gór Izerskich “Flins.

Problem w tym, że jak wyjaśnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju 99% zmian w nowym studium to wnioski złożone nie przez magistrat czy deweloperów, a przez mieszkańców samego Świeradowa-Zdroju. Niektórzy na zmiany w planie i możliwość przekwalifikowania swoich gruntów czekają kilkanaście lat. Więc pojawia się pytanie kto skorzysta na nowym planie? Deweloperzy, magistrat czy mieszkańcy?

Cały świat się rozwija i nie możemy zostać w tyle, ale ten rozwój powinien być zrównoważony. Wiemy, że wielu mieszkańców złożyło wnioski o przekształcenie działek rolnych w działki budowlane, czy pozostawienie zabudowy jednorodzinnej i rozszerzenia o usługi hotelowe. Mieszkańcy sygnalizują nam, że takie wnioski składali, bo pytają nas czy ich wnioski zostały zatwierdzone. Wiem natomiast jedno, że wszystkie wnioski nie mogą być wzięte pod uwagę, bo interes indywidualny nie może przeważyć nad przyszłością naszego miasta i tym jak miasto będzie wyglądało w przyszłości. - mówi Urszula Romanowicz, radna Świeradowa-Zdroju.

Według członków stowarzyszenia największe spustoszenie w krajobrazie robią stawiane przez deweloperów wysokie apartamentowce. O to jak powinna wyglądać nowa zabudowa Świeradowa zapytaliśmy Bartosza Kijewskiego, autora ciekawego opracowania, które zostało wykonane na zlecenie Gminy Leśna - Jak budować w zgodzie z krajobrazem i naturą w Gminie Leśna.

Nie oszukujmy się, dzisiaj tak daleko rozwój turystyczny i zabudowa w Świeradowie poszła, że nowa zabudowa jest już stałym elementem miasta, tak samo jak zabudowa historyczna. Chcemy natomiast, że gdy powstaje ta nowa zabudowa przede wszystkim odpowiadała skali, tej historycznej. To jest najważniejsze. Bo to czy budynek będzie na wskroś nowoczesny, ze szkła, czy nowoczesnych materiałów nie jest tak istotne jak to, że budynek będzie za duży. Zbyt wysokie budynki z kombinowanymi dachami to jest to co najbardziej szkodzi krajobrazowi miasta. Oczekujemy też oddzielenia zabudowy dla mieszkańca od dzielnic typowo turystycznych, nie chcemy aby deweloperzy podchodzili ludziom pod domy mieszkalne.

Według burmistrza Świeradowa-Zdroju uchwalenie nowego studium i planu zagospodarowania przestrzennego jest koniecznością, bo dziś magistrat „ogrywany” jest przez samych mieszkańców i deweloperów.

Myślę że projekt Flinis jest bardziej polityczny niż dla mieszkańców. Zablokowanie nowego planu spowoduje, że działa stare studium i działa stary plan. W starym studium musimy zmienić parę rzeczy, które nie dociągają do prawa budowlanego. Przykład - W starym studium chcąc aby się mieszkańcy tu osiedlali dopuściliśmy zabudowę bliźniaczą i dopuściliśmy wydzielanie działek około 1000 m2 pod zabudowę bliźniaczą, a prawo budowlane wyprzedziło nas w ostatnich latach i dopuszcza, że bliźniaka można podzielić na 4 lokale i 4 księgi wieczyste. I nagle ktoś ma działkę 1000m2 dzieli ją na cztery działeczki po 250 m2. Dla mnie to jest tragedia i takie są moje główne intencje jeżeli chodzi o projektodawcę tego studium i planu, żeby zablokować takie rzeczy. - mówi Roland Marciniak, Burmistrz Świeradowa - Zdroju.

Roland Marciniak zapowiada, że pomysły magistratu w nowym studium to nowe parki, kolejka retro, stawy, sady owocowe, a zarzuty, że miasto idzie tylko w deweloperkę są nietrafione. Według zapowiedzi burmistrza studium do wglądu zostanie wyłożone w połowie grudnia wówczas będzie czas na konsultacje społeczne, uzgodnienia i dyskusje, a każdy z mieszkańców na kolejnych etapach będzie mógł wnieść swoje uwagi. Jedno jest pewne studium i plan zagospodarowania przestrzennego to bardzo ważne dokumenty, z którymi powinni zapoznać się wszyscy mieszkańcy.

Bardzo ważne jest by ogłoszone wczoraj tezy zostały skonfrontowane z oczekiwaniami mieszkańców. Warto rozmawiać nad konkretnymi miejscami, bo Świeradów nie jest jednorodny. Inaczej wyglądają przedmieścia od strony Czerniawy, a inaczej od strony Szklarskiej Poręby. - mówi burmistrz Świeradowa-Zdroju.

7 tez dla studium Świeradowa – Zdroju:

Wkrótce rada gminy pochyli się nad najważniejszym od dekady dokumentem gminy – studium zagospodarowania przestrzennego. Od tej uchwały zależy, czy Świeradów będzie miał szansę stać się dobrym miejscem do życia, czy zostanie zdominowany przez agresywny biznes turystyczny. Będąc zaniepokojonymi kierunkiem, w którym zmierza nasze miasto, wysuwamy siedem tez, które powinny być uwzględnione w studium.

1. Miasto i mieszkańcy to jedno

Rozwój turystyczny Świeradowa tak długo pozostaje w interesie mieszkańców miasta, jak długo dobro mieszkańców stoi nad interesem majątkowym obcych dla miasta inwestorów. Odwrócenie tej hierarchii spowoduje degradację miasta i pogorszenie warunków życia w gminie. Wypierania Świeradowian z gminy nieuchronnie doprowadzi do załamania społeczno-ekonomicznego.

2. Priorytetowa ochrona źródeł wód mineralnych i dostępu do wody sieciowej dla mieszkańców

Studium i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mają przewidywać tylko taki stopień zabudowy miasta, który nie zagrozi dostępności wody dla mieszkańców, co dziś jest realnym scenariuszem. Studium i plan powinny również chronić źródliska wód mineralnych, które obecnie są zagrożone przez nieograniczone możliwości robót ziemnym deweloperów.

3. Oddzielenie obszarów pod większą zabudowę turystyczną od miejsc z mniejszą zabudową mieszkalną

Na obszarach, które dotychczas były wyznaczone pod małe budownictwo jednorodzinne, nie wpuszczajmy zabudowy deweloperskiej. Obrońmy obszar gminy dla mieszkańców. Nie pozwólmy zniszczyć unikalnego charakteru zabudowy Świeradowa i Czerniawy. Znajdźmy zdrowy balans pomiędzy otwartością na inwestycje, a dobrem mieszkańców miasta.

4. Świeradów miasto otwartych przestrzeni

Poza ścisłym centrum zachowujemy znaczą ilość otwartych niezabudowanych przestrzeni, które sprzyjają komfortowi życia, rozwojowi osadnictwa i powstawaniu małych rodzinnych obiektów noclegowych. Przekształcenie działek leśnych lub rolniczych na budowlane powinno zostać ograniczone i dotyczyć winno wyłącznie przekształceń pod małe budownictwo jednorodzinne, którego w naszym mieście brakuje, podczas gdy obszary, które już dopuszczają wielkie inwestycje, znacznie przekraczają możliwości infrastrukturalne miasta.

5. Podtrzymanie zapisu o maksymalnej wysokości zabudowy na poziomie 17 m

Zachowajmy pożyteczne zapisy o maksymalnej wysokości budynków na terenie gminy, zapewniając w ten sposób zachowania walorów krajobrazowych Świeradowa. Maksymalna wysokość budynków wielorodzinnych i turystycznych na poziomie aktualnych 17 m powinna dotyczyć całego obszaru miasta i nie powinna przewidywać żadnych wyjątków, które otwierałyby drogę do nadużyć.

6. Wskazanie na obrzeżach uzdrowiska centrum obszarów pod parkingi

Przygotujmy nasz miasto na turystów, dzięki którym nasze miasto tak dynamicznie się rozwija. Rzeczywistość pokazała, że parkingi oddalone od centrum stoją puste; dzikie parkingi i zostawianie auta ,,byle gdzie” to niedopuszczalna, wstydliwa prowizorka. Bierzmy przykład polityki transportowej z dobrze zorganizowanych miejscowości turystycznych.

7. Nic o nas bez nas. Najpierw konsultacje społeczne!

Chcemy, żeby w kluczowych dla interesy mieszkańców i Świeradowa sprawach władze miasta zorganizowały konsultacje społeczne, na których każdy z nas będzie mógł wyrazić swoje zdanie i mieć wpływ na podejmowane przez miasto decyzje, w tym na temat np. przeznaczenia dawnej linii kolejowej z dworca do ,,składnicy”.

Poniżej zapis pełnej konferencji i wypowiedzi wykorzystanych do powstania materiału.

loadingŁaduję odtwarzacz...

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZATROSKANY
ZATROSKANY 25.11.2021, 17:14
A dlaczego nic się nie mówi o porządnej oczyszczalni ścieków? To teraz jest największym problemem tego miasta!!! Cisza o wpuszczaniu ścieków /czytaj gówien/ do kwisy a dalej do naszych zbiorników na złotnikach i bożkowicach!!!! Tym się należy zająć!!!! A nie stawiać jakieś wieże wartownicze rodem z obozów.
avanti
avanti 25.11.2021, 20:32
No jak to?!? W planach sa przeciez stawy. Zapewne tam bedzie spuszczane szambo jak biedna rzaka Kwisa, bedzie juz poza poza wszystkimi klasami czystosci, a ktos sie w koncu opamieta i zacznie od nich egzekwowac kary.

Pozostałe