Będzie podwyżka. Ile na rękę dla burmistrza?

  • 24.11.2021, 17:27 (aktualizacja 24.11.2021, 17:29)
  • red.
Będzie podwyżka. Ile na rękę dla burmistrza? Obraz Gosia K. z Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Na mocy znowelizowanej ustawy wynagrodzenia wójtów, burmistrzów czy starostów znacznie się zmienią. Lubańscy radni zajmą się podwyżką dla burmistrza na najbliższej sesji, jego pensja ma wynieść 18 117 zł brutto. Zmiana wynagrodzenia dotyczy wszystkich samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru. Czy tego chcą czy nie ustawa nie pomija radnych, więc ich diety również wkrótce wzrosną.

Burmistrz Lubania obecnie zarabia 10 620 zł brutto miesięcznie, zgodnie z projektem ustawy, która weszła już w życie będzie zarabiał 18 117,00 zł brutto, czyli około 13 tys. na rękę. Ustawa o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe przewiduje maksymalny poziom wynagrodzenia, jak również określa jego minimalną kwotę. Minimalne wynagrodzenie to 80% wynagrodzenia maksymalnego.

Zgodnie z ustawą maksymalne wynagrodzenie zasadnicze burmistrza gminy liczącej między 15 a 100 tys. mieszkańców wynosi 10 430 zł, zatem minimalna wysokość wynagrodzenia stanowi 8 344 zł. Pamiętać należy, że na pełne wynagrodzenie składają się jeszcze dodatki: funkcyjny, specjalny i za wieloletnią pracę.

Zgodnie z projektem uchwały, którą lubańscy radni zajmą się 30 listopada wynagrodzenie Burmistrza Lubania wyniesie:

  • wynagrodzenie zasadnicze – 9 387,00 zł (90% wynagrodzenia maksymalnego)
  • dodatek funkcyjny - 3 105,00 zł
  • dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 3 747,60 zł
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego - 1877,40 zł

Przepisy dotyczące zwiększenia wynagrodzeń dotyczą wynagrodzenia pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli m.in. starostów, wójtów i burmistrzów oraz diet radnych wszystkich szczebli. Wiec w trakcie najbliższych sesji mieszkańcy regionu będą mogli śledzić kolejne podwyżki dla starostów, burmistrzów i wójtów oraz radnych. Dla tych ostatnich ustawa przewiduje maksymalną dietę w wysokości 4 294,60 zł, obecnie jest to 2 684,13 zł.

W opinii wielu osób związanych z samorządem wprowadzenie podwyżek nie jest przypadkowe. Za dwa lata odbędą się wybory samorządowe, a doświadczenie pokazuje, że do pracy na stanowiskach włodarzy miast i gmin garną się z reguły nauczyciele i aktywiści. Trudno namówić partyjnych nominatów, aby chcieli wiązać swą przyszłość z pracą w samorządzie na poziomie gmin.

 

red.

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Henryk
Henryk 25.11.2021, 15:15
Radni dadza maxymalnie, bo oni tez chca maxymalnie. Swiat sie konczy. Za co !!! Zenada. Slychac wiele glosow niezadowolonych wśród mieszkancow gminy Lesna.
?
? 25.11.2021, 14:21
Oczywiście każdy przytuli i będzie dobra energia
Ja
Ja 25.11.2021, 13:40
Brawo polski lad!!!!!! a ksiedzu to kiedy podwyżki koniec roku!!!!!! 🧐
obywatelka
obywatelka 25.11.2021, 11:27
Prosba o sprostowanie nie tylko burmistrz, wojt i starosta. Rowniez wice, sekretarze, skarbnicy, radni tych jednostek. I wszyscy pewnie do maksymalnej sobie podniosa. A zwykly urzednik minimalna bo ciagle slyszy ze trudna sytuacja i ze na podwyzki nie ma 🤣
Ja
Ja 25.11.2021, 10:58
Tak wyglada Polski Ład , ładuja tylko swoim .😲😲😲
on
on 25.11.2021, 21:42
Cwoku zawsze sobie podnosili ,ile Ty masz lat
Ciekawski
Ciekawski 25.11.2021, 10:31
Ma sie rozumiec ze na jedna reke ? A na druga ile dostanie ?
Ja
Ja 25.11.2021, 09:32
Szkoda że ta podwyżka nie wynika z tego ,że Pan burmistrz robi naprawdę dożo dla Naszego Miasta. Tylko że Mu się należny - smutne.
Zdziwiony
Zdziwiony 25.11.2021, 08:55
Jak to jest?. Lubań się zwija, a pensja burmistrza się rozwija?.
Ula
Ula 25.11.2021, 07:00
A kto da tym biednym urzędnikom którzy robią za najniższą o nich to nikt nie pamięta
Janko z czterech
Janko z czterech 25.11.2021, 13:43
Bo tu jest zasadnicza różnica burmistrz robi kariere, a urzednicy to kto to jest urodzili sie i żyją kawe wypic i orac .
max
max 25.11.2021, 06:24
W powiecie też jazda. WC sobie wszystkiego na maksa przyznał, i prawie 20 tys co miesiąc mu wskoczy do kabzy. Nieźle , jak na przychodzenie dwa razy w tygodniu do pracy. I to na kilka godzin popołudniowych podobno. Na zdrowie panie starosta!
Roman
Roman 25.11.2021, 01:39
Być klekierem PiSu za 18k PLN, czemu nie, wtedy i klapki na oczy pasują, nic nie uwierają.
on
on 25.11.2021, 21:45
Roman idz sie leczyc od kiedy nasz burmistrz jest w PISIE .Walisz bobole na stronie .
R
R 25.11.2021, 00:57
Dla radnych i burmistrza podwyżki płac, dla mieszkańców też podwyżki: podatków, opłat, cen... Równowaga musi być. A tak w ogóle co to za tabela płac? Gdyby była płaca podstawowa, to za funkcję, czyli stołek, mógłby być dodatek, a premia za wyniki pracy. A skoro jest osobna stawka za burmistrzowanie, to za co dodatek????????? Chyba za najsprytniejszą w skali Europy wycinkę drzew.
Wstyd
Wstyd 24.11.2021, 23:17
Na lody będzie!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 24.11.2021, 22:56
No ciekawę jak w Leśnej radni zadecydują.swojaki będą walczyć dla swego króla.mam nadzieję że jednak większość w radzie wie że jesteśmy biedną gminą.
Jan
Jan 24.11.2021, 22:32
Firma (kraj) się sypie, a szef (politycy) sobie podwyżki daje. Tak to jest jak te szkodniki decydują o tym gdzie idzie kasa.
Obywatel
Obywatel 24.11.2021, 22:13
Ludzie czy Wy nie widzicie że to jest zwykły skok na kasę. Inflacja pożera nasze pensje i oszczędności i nikt nam nie podnosi wynagrodzenia o 80 %. Luban pod kazdym wzgledem na szarym koncu a tu proszę takie podwyżki z naszych podatków. Szok ! Za komuny kadra kierownicza zarabiała 3krotnosc zwykłego pracownika a dziś demokracja pomyliła się z bezprawiem !!
szary
szary 26.11.2021, 10:33
Teraz taki wójt/burmistrz/starosta zarabia 2,5 krotność pensji sprzątaczki, a 2 krotność szeregowego pracownika.
To nie są kokosy, a odpowiedzialność nieporównywalna.
hans
hans 24.11.2021, 20:36
Nadzorcy będą lepiej wynagradzani?
WALERY
WALERY 24.11.2021, 20:24
Redaktorze, proszę napisać, że wszyscy wójtowie, burmistrzowie i starostwie otrzymają podwyżki. Artykuł szacowanego redaktora mówi tylko o burmistrzu Lubania, to chyba redaktorze nie jest profesjonalne
Interesujące
Interesujące 24.11.2021, 19:51
Droga redakcji polecam zrobić artykuł na temat wszystkich włodarzy z terenu powiatu na każdym szczeblu to się dowiemy jakie maja mieć wypłaty. „Po nowemu”
Jolanta_T
Jolanta_T 24.11.2021, 19:10
Pamiętać należy, że na pełne wynagrodzenie składają się jeszcze dodatki: funkcyjny, specjalny i za wieloletnią pracę.
==========
Jakie są kryteria oceny tej wieloletniej pracy? Czy jak w przypadku Arkadyjusza - pierdzenie w stołek, od czasu do czasu z przyklękiem nawet wieloletnie - to praca?

Pozostałe