Remonty coraz bliżej

  • 19.11.2021, 11:54 (aktualizacja 20.11.2021, 09:30)
  • red.
Remonty coraz bliżej eLubań

Podziel się:

Oceń:

Osoby korzystające z krytej pływalni Laguna oraz hali sportowej przy ul. Różanej tymczasowo będą musiały poszukać miejsc zastępczych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i lubański magistrat podpisze umowę z wykonawcą, wkrótce rozpoczną się prace związane z modernizacją obiektów. Pierwszy wyłączony z użytku zostanie basen.

Zaplanowany zakres prac jest bardzo duży. Jeśli chodzi o modernizację hali sportowej zostanie m.in. wymieniona nawierzchnia, która w opinii wielu sportowców znacznie odbiegała od standardów. Uwagę na ten fakt zwracały chociażby przebywające kilka lat temu na zgrupowaniu koszykarki ekstraklasowego CCC Polkowice. Ponadto w hali przy ul. Różanej ma zostać zabudowana część okien, które jak wykazały badania „generowały” znaczące straty ciepła.

- Dodatkowo w hali zostanie zmodernizowany dach. Między innymi we wnętrzu obiektu powstanie także ściana wspinaczkowa. Zakres planowanych prac jest spory. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem hala sportowa zostanie ponownie oddana do użytku w listopadzie 2022 roku - zaznacza burmistrz Arkadiusz Słowiński.

Dłużej potrwa remont basenu. Ten, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma zostać zamknięty wraz z nadejściem świąt Bożego Narodzenia. Prace modernizacyjne poprzedzą odpowiednie badania. Przeprowadzone odwierty będą miały sprawdzić nośność pod niecką, a także trwałość samej niecki. Następnie zostanie wymieniona m.in. dotychczasowa niecka, instalacja wodna oraz stacja uzdatniania wody, nawiew oraz elektryka. Zmodernizowana zostanie także konstrukcja dachowa. Ponownie basen zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 roku.

Całkowity koszt inwestycji to 19 mln 980 tys. zł. Kwota nie jest mała, ale należy brać pod uwagę fakt, że modernizacja będzie dotyczyła dwóch obiektów.

- Postawienie tego typu obiektów od nowa to koszt między 30 a 60 milionów złotych. Różnica jest więc kolosalna. Oczywiście funkcjonują w Polsce obiekty, które zostały wybudowane za mniejsze pieniądze. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że mają znacznie mniejsze wymiary - podkreśla Arkadiusz Słowiński.

Jak poinformował nas burmistrz, lubański magistrat zwiąże się z prywatnym inwestorem nie tylko jeśli chodzi o samą modernizację obiektów. Przez kolejnych 10 lat pieczę nad nimi będzie sprawował wykonawca.

- Jeśli wskaźniki energetyczne będą inne niż wskazane w umowie lub dojdzie do usterek technicznych przez 10 lat będzie za nie odpowiadał inwestor. Jeśli cokolwiek się zepsuje będziemy mogli żądać pełnej naprawy - tłumaczy burmistrz Lubania.

Osoby korzystające dotychczas z obiektów, w tym kluby sportowe, będą musiały uzbroić się w cierpliwość i poszukać miejsc zastępczych. Z pewnością warto, bo po przerwie spowodowanej pracami wrócą już do obiektów, których nie będziemy musieli się wstydzić.

red.

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 21.11.2021, 13:49
Remont basenu ma trwać 2 lata, to jakieś kpiny! A z jakiego obiektu mają korzystać mieszkańcy Lubania, a przede wszystkim dzieci w tym okresie? Co to za dziwny plan działania? Co za firma przeprowadza remont w dwa lata, jeżeli na terenie miasta nie ma podobnego obiektu?
Made in Poland.
Made in Poland. 07.12.2021, 13:25
Klasa pływacka w SP 2 o profilu pływackim *** w domowej wannie..........
Jachss
Jachss 22.11.2021, 09:32
Najlepiej używać dzieci jako argumentu na wszystko. Kogo obchodzą wasze dzieci. Najlepiej wcale nie robić remontu niech skończy jak basen na kamiennej górze
Andrzej
Andrzej 23.11.2021, 13:53
Rodziców obchodzą ich dzieci i możliwość korzystania z basenu na miejscu, bo dziecko samo do Bolesławca czy Zgorzelca nie pojedzie. Remont można przeprowadzać, ale nie w dwa lata.
Dominik
Dominik 24.11.2021, 08:17
Oj Andrzeju Andrzeju Andrzeju.... W jakim czasie chciałbyś wykonać projekt, uzyskać niezbędne pozwolenia i zrealizować inwestycję, na którą składa się kompleksowa przebudowa dwóch hal i niecki basenowej. Przypominam Andrzejku, że basen to nie tylko hala. Cale zaplecze techniczne jest jeszcze pod ziemią ale jak widzę jesteście specjalistami i o tym dobrze wiecie.
Andrzej
Andrzej 24.11.2021, 13:39
Oj Dominiku, projekt i pozwolenia to się uzyskuje przed rozpoczęciem budowy (remontu), to chyba wiedza elementarna, ale jak widać nie dla każdego. Mam nadzieję, że nie jesteś pracownikiem Urzędu Miasta :)
 Domino
Domino 25.11.2021, 07:39
Przecież prace nawet się nie rozpoczęły. Artykuł w internecie informujący o możliwym remoncie nie oznacza rozpoczęcia prac Andrzejku.
Do wyżej
Do wyżej 07.12.2021, 13:27
p........ol, p.......ol, ja posłucham....!!!
Zdun Kamil
Zdun Kamil 22.11.2021, 07:35
Nikogo nie obchodzą twoje znajdy kolego. Jeśli lubicie pluskać się w gównianym basenie to leć Andrzejku na basen w leśnej.
Andrzej
Andrzej 23.11.2021, 13:51
Mieszkam w Lubaniu, a nie w Leśnej i tutaj moje dzieci uczą się pływać. I trochę kultury jak się piszę w internecie, bo znajdą to może Ty jesteś, a nie moje dzieci.
Fbddg
Fbddg 20.11.2021, 20:55
Może wkoncu bakteri nie będzie na tum basenie
Kubi
Kubi 20.11.2021, 18:49
Ten basen to jest kpina. Nie opłaca się nowego basenu budować, a ludzie którzy chcą się udać popływać muszą się kisić w kilka osób na torze. Wiele osób w tym ja, unika tego basenu żeby nie tracić nerwów, kiedy większość czasu zajmują grupy dzieci, trenerzy, klub, a zwykłemu użytkownikowi pozostają naprawdę wąskie ramy czasowe w których pojawia się mnóstwo takich osób. Druga kwestia to karnety na których poprzepadały pieniądze, pooddawajcie ludzią pieniądze jeśli nie są w stanie wykorzystać środków! Przestrzegam przed karnetem ponieważ nie jest to żadna oszczędność, bo w końcowym rozrachunku wychodzi wiele drożej. Np. Jeśli chcesz odblokować środki na koncie i dopłacasz do nich kolejne, a potem zamykają basen z powodu remontu albo pandemii.
Mam nadzieję że powstanie jakiś nowy basen, bo dużo ludzi wybiera rzadsze wizyty w Bolesławcu, Jeleniej Górze itp.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.11.2021, 14:37
A wystarczyło by tylko złożyć wniosek do odpowiednich instytucji by pozyskać środki na budowę czy modernizację basenu. Inne gminy z tego korzystają ale MY? Po co? Przecież nie da się! Dziwne to. Nadal będziemy wspierać ościenne gminy zamiast swoją. No cóż.
Kosmos
Kosmos 19.11.2021, 21:41
PGE Turów Arena - koszt 42mln złotych, w sąsiednim Zgorzelcu. Za cenę remontu obecnego kompleksu spokojnie udałoby się postawić nowoczesną halę sportową z zegarami i trybunami.
Baggio
Baggio 20.11.2021, 10:32
Nowoczesna hala za 40 mln, a tutaj mamy modernizację hali basenu za 20. Znacząca różnica.
Maryjan
Maryjan 20.11.2021, 10:02
60mln ale ile kat temu? I tylko hala a nie kompleks sportowy z plywalnią
Do Maryjan z UM
Do Maryjan z UM 07.12.2021, 13:32
Wy zawsze znajdziecie usprawiedliwienie za swoją nieudolność. Przede wszystkim to remont powinien zacząć się na wiosnę, lub latem a nie na zimę, kiedy wszyscy chcą skorzystać z obiektów. Podobnie jak z malowaniem pasów na drogach. W nocy się to robi, ale u nas jak zwykle wszystko na odpie...l i na łapu capu!!!
Kacper
Kacper 20.11.2021, 08:48
Jak bym ci piwiedzial jak wygrywa sie przetargi😁ile kosztuje metr chodnika w miescie lub inne roboty to bys nie spal 😁😁po za tym wole jeździć do cieplic to tak jak by porownac palca do h...
Marita
Marita 19.11.2021, 18:12
Zburzyć to dziadostwo i wybudowac aquapark
??
?? 19.11.2021, 14:07
W końcu
A trybuny zrobią czy dalej te komunistyczne ławki?
wierny kibic lubańskiego sportu
wierny kibic lubańskiego sportu 22.11.2021, 08:35
Jak już doszłoby do dalszej części prac na stadionie zlikwidowałbym bieżnię, z której od lat i tak nikt nie korzysta. Mogłaby być na kartingach. Stadion byłby typowo piłkarski. Trybunę można byłoby przesunąć bliżej płyty głównej boiska. Kibicom lepiej oglądałoby się mecze a obiekt zyskałby na wartości. Panie Burmistrzu w wolnej chwili proszę pochylić się nad tym pomysłem.
Kibic
Kibic 22.11.2021, 10:36
Trybune radzilbym oddalic od boiska bo naszym boiskowym asom czesto pilka schodzi i mozna w twarz wylapac. A jesli bliżej płyty głównej boiska to musowo pleksi zabudowac.
Albo nakazac ogladac mecze w ka ka kaskach.
Anatol
Anatol 19.11.2021, 17:19
A co to ławki komunistyczne mają inny profil siedziska i nie pasują do doop pokomunistycznych?
🤔
🤔 22.11.2021, 05:14
No przecież ch.. na kaczych łapach dąży do powrotu ustroju komunistycznego. Przykład?
Złotówka leci na łeb, niedługo będziemy zarabiać w milionach
Nawet pojawił się pomysł z ust małego, że powstaną spółki gospodarstw rolnych. Czy to nie powrót do PGR?
Hala rzeczywiście powinny się tym kosztom przyjęć odpowiednie instytucje bo tyle milionów a tak mało w planach do zrobienia 🤔 gdzie radni opozycji?

Pozostałe