Wideoinformator

  • 27.10.2021, 15:51 (aktualizacja 28.10.2021, 11:13)
  • ŁCR
Wideoinformator

Podziel się:

Oceń:

Stan nawierzchni ulic Głównej i Kolejowej od dawna spędza sen z powiek mieszkańców Lubania i władz samorządowych. Cieszy fakt, że dzięki wsparciu rządowemu w wysokości ponad dziewięciu milionów złotych będziemy mogli przeprowadzić długo oczekiwaną inwestycję.

Z radnym Jastrzębskim wysłuchiwaliśmy od mieszkańców wielokrotnie uwag na temat stanu tych dróg i zabiegaliśmy o to, aby jak najszybciej tę inwestycję zrealizować – przypomniał Michał Kraska, radny Rady Miasta Lubań.

Mieszkańcy tych ulic nie kryją zadowolenia.

Czytałam, że będzie remont i bardzo się cieszę, bo jest droga beznadziejna, nie ma w ogóle chodnika, jeżeli chodzimy na pieszo, to po prostu nie ma jak przejść, trzeba uciekać daleko pod płot – opowiadała pani Janina.

Ja tu mieszkam 48 lat, ona od 48 lat nie była remontowana, tylko taka łatana – wspominała pani Czesława.

Ta droga jest tylko dla sprawdzenia zawieszenia, ale ona jak sprawdza zawieszenie, tak i od razu psuje zawieszenie – dodał pan Yevhen.

A kiedy planowany remont się rozpocznie?

Do sześciu miesięcy powinniśmy ogłosić przetarg i go rozstrzygnąć, i później przez kolejne dwa lata będziemy to zadanie realizować – zapowiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

W ramach zaplanowanych prac modernizacyjnych zostanie wykonana kanalizacja deszczowa, a także nowa nawierzchnia i krawężniki oraz chodniki – w miejscach, gdzie pozwala na to szerokość drogi.

Smog, zwłaszcza w miesiącach zimowych, mocno daje się we znaki mieszkańcom Lubania. W celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza, lubański samorząd stawia przede wszystkim na wsparcie wymiany źródeł ciepła.

Lubanianie mogą obecnie skorzystać z programu finansowanego z funduszy unijnych, z programu finansowanego bezpośrednio z budżetu Gminy Miejskiej Lubań oraz z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Jeżeli chodzi o podsumowanie wszystkich programów, które prowadzone są przez Gminę Miejską Lubań, skorzystało z nich około 400 gospodarstw domowych, co oczywiście przekłada się na polepszenie jakości powietrza – informuje Burmistrz Miasta Lubań.

Nowością jest to, że od 11 października program „Czyste Powietrze” – jako pilotaż w województwie dolnośląskim - dostępny jest także dla budynków wielorodzinnych. Program skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami lokali mieszkalnych oraz wspólnot mieszkaniowych, które posiadają od trzech do 20 lokali mieszkalnych – poinformowała Joanna Czyż, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej.

Dofinansowanie obejmuje m.in. zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej, a także wykonanie dokumentacji i zakup materiałów instalacyjnych. Wnioski będą przyjmowane do 31 sierpnia 2022 r. lub do wyczerpania budżetu Programu.

 

ŁCR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe