Starostwo Powiatowe w Lubaniu. Na co wydane zostaną pieniądze z Polskiego Ładu

  • 27.10.2021, 10:10 (aktualizacja 27.10.2021, 10:58)
  • red./Starostwo Powiatowe
Starostwo Powiatowe w Lubaniu. Na co wydane zostaną pieniądze z Polskiego…

Podziel się:

Oceń:

Premier ogłosił wyniki naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. W sumie samorządy powiatu lubańskiego otrzymają niemal 44 miliony złotych bezzwrotnego dofinansowania. Samorząd powiatowy wyjaśnia na co wyda ponad 14 milionów 807 tysięcy złotych, które przypadną mu w udziale.

Kwota, którą otrzymały samorządy z terenu Powiatu Lubańskiego jest imponująca. Wszystkie te inwestycje mają na celu zwiększenie tempa rozwoju tego obszaru. To inwestycje w zrównoważony rozwój całego powiatu, za co serdecznie dziękuję. Nasze działania są skupione na poprawie bezpieczeństwa Naszych Mieszkańców. Prócz projektów infrastrukturalnych, środki te posłużą na zakup nowego 64 rzędowego Tomografu Komputerowego dla Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu, który zapewni skuteczną diagnostykę pacjentów – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Zgłoszone przez lubańskie starostwo projekty, które otrzymały dofinansowanie dotyczą poprawy infrastruktury drogowej poprzez przebudowę mostów w Mściszowie, dwóch w Leśnej, Radostowie oraz Nawojowie.

Ponadto środki te przeznaczone zostaną na modernizacje istniejących pomieszczeń lubańskiego szpitala na potrzeby stworzenia oddziału buforowego (40 łóżek) przeznaczonego do diagnozowania i leczenia osób z podejrzeniem lub zakażonych COVID-19. Modernizacja ma objąć: poprawę infrastruktury sanitarnej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, sieci gazów medycznych, sieci informatycznej, wyposażenie oddziału poprzez zakup łóżek, mebli, urządzeń medycznych i komputerowych oraz sprzętu pomocniczego. We wniosku uwzględniono też zakup agregatów prądotwórczych do zapewnienia awaryjnego zasilania w wypadku spadku napięcia. Stworzenie bazy łóżkowej dla pacjentów z podejrzeniem i chorych na COVID-19 pozwoli na nieprzerywanie świadczenia usług medycznych przez inne oddziały, które dotychczas były przekształcane na oddziały „COVIDOWE”.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda JST czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

•    1 wniosek bez kwotowego ograniczenia
•    1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
•    1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

red./Starostwo Powiatowe

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

What
What 27.10.2021, 14:56
.....a gdzie zachodnia obwodnica Lubania ?!!!
Cezary Cezary
Cezary Cezary 28.10.2021, 08:38
Już robię.
Idziesz do tornistra dzieciaka, wyciągasz atlas geograficzny, ołówek i rysujesz.
Gotowe.
Dyzio
Dyzio 27.10.2021, 13:45
Pieniądze zostaną wydane na pokrycie kar nałożonych przez Unię za owocne konsultacje i pertraktacje z Czechami w sprawie Turowa.

Pozostałe