Kopalnia kwarcu kolejną atrakcją turystyczną w regionie?

  • 20.10.2021, 13:47 (aktualizacja 20.10.2021, 14:07)
  • red.
Kopalnia kwarcu kolejną atrakcją turystyczną w regionie? eluban.pl

Podziel się:

Oceń:

Kilka tygodni temu pojawiły się obawy, że Kopalnia kwarcu Stanisław położona na Izerskich Garbach wznowi działalność, blokując tym samym trasy biegowe w Izerach. Jest dobra wiadomość, właściciel kopalni zadeklarował, że zamierza ją przeznaczyć dla biegaczy i turystów.

Nieczynna od dekady kopalnia kwarcu jest najwyżej położnym tego typu obiektem w Środkowej Europie. Usytuowana jest na wysokości około 1050 m n.p.m. i z jej grzbietu roztacza się wspaniały widok na Przedgórze Izerskie, Góry Izerskie i Karkonosze. Odwiedziny w tym miejscu zapadają w pamięć i to właśnie zamierza wykorzystać właściciel kopalni.

Obawy o wznowienie wydobycia

Przed kilku tygodniami pojawiła się wiadomość, że właściciel kopalni zawarł ugodę z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, która dotyczy zasad korzystania przez przedsiębiorcę z dróg dojazdowych do kopalni. Wcześniej nadleśnictwo postawiło zapory na jedynej drodze prowadzącej z Jakuszyc do kopalni. Fakt zawarcia ugody zmroził wszystkich miłośników biegówek, bowiem drogą tą przebiega znaczna część zimowych tras biegowych i udostępnienie jej do ruchu ciężarowego zmusiłoby Bieg Piastów do znacznych modyfikacji tras.

Kopalnia Stanisław dla turystów i biegaczy

W sprawie rozpoczęto negocjacje, które mają swój pierwszy pozytywny finał. Bieg Piastów poinformował, że właściciel zadeklarował zagospodarowanie kopalni jako atrakcji turystycznej, z wykorzystaniem jej walorów krajobrazowych i geologicznych, z noclegami i gastronomią.

Chce wybudować kolej linową na kopalnię z Rozdroża Izerskiego, do którego sięga teren będący jego własnością. Ma nadzieję, że dzięki temu biegacze narciarscy będą mogli zaczynać swoje treningi i wycieczki od kopalni. Nie chce niszczyć naszych tras, ratrakowanych zimą, samochodami. Podczas budowy infrastruktury turystycznej zamierza wykorzystywać do transportu Dolny Dukt i drogę z Rozdroża pod Cichą Równią na kopalnię. Ma prawo do korzystania z niej od 1 maja do końca października. Właściciel kopalni zapewnia, że chce wpasować się z nową funkcją kopalni w kontekst tego, co dzieje się w Górach Izerskich pod względem turystycznym i sportowym. Wykorzystanie Rozdroża Izerskiego z kolejką na kopalnię byłoby dużą szansą na zmniejszenie tłoku na drodze dojazdowej do Jakuszycach, jak również w samych Jakuszycach. Byłaby to szeroka brama do narciarskich tras biegowych Biegu Piastów z zupełnie innej strony, niż Jakuszyce. - relacjonują organizatorzy Biegu Piastów.

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna
Anna 20.10.2021, 14:32
To miejsce jest tak piękne... Wolałabym, aby nie ingerowano w tę przestrzeń... Wszystko stanie się takie komercyjne, a przez to może stracić swój urok i klimat....
Gość
Gość 21.10.2021, 10:28
Wszystko zależy od tego jaka byłaby to forma. Na kopalni obiekt w formie schroniska z możliwością noclegu jak najbardziej by się tam przydał 😉

Pozostałe