Rozbito mafię tytoniową. Polacy prowadzili również nielegalny magazyn w Goerlitz

  • 19.10.2021, 10:25 (aktualizacja 19.10.2021, 12:22)
  • red./NOSG
Rozbito mafię tytoniową. Polacy prowadzili również nielegalny magazyn… KAS/NOSG

Podziel się:

Oceń:

W trakcie wspólnej akcji służb przeszukano 31 miejsc w czterech województwach oraz na terenie Niemiec. W efekcie zarekwirowano 350 tys. sztuk papierosów, 5 ton suszu tytoniowego i 2200 kg tytoniu do palenia. Aresztowano 23 osoby w tym czterech obywateli Ukrainy.

12.października służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym handlem tytoniem. Przestępcy przywozili na teren Polski susz tytoniowy z pominięciem podatku akcyzowego i VAT.

Wspólna akcja SG, KAS i CBŚP swoim zasięgiem objęła województwo dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, lubelskie, podkarpackie, a także terytorium Niemiec. Przeszukano tam magazyny oraz miejsca przechowywania, z których transportowano susz tytoniowy. W wyniku szeroko zakrojonych działań służby zatrzymały 23 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Łącznie przeszukano 31 miejsc, w tym 16 krajalni tytoniu.

W miejscach przeszukań zabezpieczono narkotyki, sprzęt elektroniczny, samochody osobowe oraz sprzęt służący do produkcji nielegalnych papierosów. Zabezpieczono także dużą ilość gotówki w różnej walucie. Zarekwirowano ponad 2,2 tony tytoniu do palenia, prawie 5 ton suszu tytoniowego, ponad 350 tysięcy sztuk papierosów.

Nielegalny magazyn na terenie Niemiec

Jak ustalono, w Goerlitz w Niemczech znajdował się prowadzony przez obywateli Polski magazyn z suszem tytoniowym. Formalnie sprzedaż liści tytoniu dokonywana była na rzecz spółki zarejestrowanej na obszarze Słowacji. Faktycznie jednak, członkowie grup przestępczych, wyposażeni w podrobione dokumenty, przemycali susz na teren Polski, gdzie znajdowały się krajalnie tytoniu i wytwórnie papierosów. Wytworzony wyrób akcyzowy był następnie nielegalnie dystrybuowany.

Działania po stronie niemieckiej koordynowane były z tamtejszymi służbami.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Zatrzymanym, w tym 4 obywatelom Ukrainy, przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, z których wartość uszczupleń należności publicznoprawnych określono na ponad 60 ml zł.

Wobec 8 zatrzymanych Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policyjnego.

Podczas realizacji działań zaangażowanych było blisko 200 mundurowych. Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

loadingŁaduję odtwarzacz...

red./NOSG

Zdjęcia (26)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe