Hotel na Kamiennej Górze zostanie wyburzony

  • 07.10.2021, 18:47 (aktualizacja 07.10.2021, 19:14)
  • red./Ziemia Lubańska
Hotel na Kamiennej Górze zostanie wyburzony eluban.pl

Podziel się:

Oceń:

Od ponad dwóch dekad budynki hotelu na Kamiennej Górze niszczały i straszyły. Dawny hotel i domki kempingowenie nie miały szczęścia do właścicieli. Najpierw trafiły w ręce saleziana-oszusta, późniejsi właściciele ze Szczecina również nie podjęli żadnych działań, doprowadzając nieruchomość do ruiny. Obecnie teren kupił lubański deweloper, który ma pomysł i plan na nową inwestycję.

Lubański deweloper, Sławomir Stanowski chce wybudować pięciokondygnacyjny budynek wielorodzinny z windą. Pewnym jest, że trudno będzie w Lubaniu o mieszkanie z ładniejszym widokiem. Piękne miejsce właściwie w parku, dobry dojazd i bliskość do centrum na pewno przyciągną kupujących. Do tego deweloper zapowiada, że budynek będzie po prostu ładny.

Wybudowałem już kilka budynków wielorodzinnych w naszym mieście, więc mam doświadczenie. Szczególnie mi zależy, aby w tym urokliwym miejscu stanęło coś szczególnie ładnego - wypowiada się dla dwutygodnika Ziemia Lubańska Sławomir Stanowski.

Tego ostatniego można być pewnym bo budynki, które dotychczas zostały przez niego wybudowane, przyciągają oko i świetnie wpisują się w otoczenie. Teren jest na tyle duży, że może tam powstać całe osiedle.

Nie ma co wybiegać w przyszłość. Na razie trzeba skupić się na jednym zadaniu i zrobić to dobrze – zapowiada Sławomir Stanowski.

Do wbicia pierwszego szpadla droga jeszcze daleka i już wiadomo, że największym problemem będzie zaopatrzenie budynku w wodę. Problem z wodą dotyka od wielu lat budynek lubańskiej szkoły muzycznej, będącej w bezpośrednim sąsiedztwie. Dostarczenie wody w najwyższych lokalizacjach w mieście nie jest nowym zadaniem i to największa przeszkoda w budowie. Jednak zarówno miasto jak powiat i LPWiK chcą wesprzeć inwestycje i poszukać wspólnie rozwiązania tej kwestii. Dlatego powiat i miasto będą partycypować w kosztach budowy nowej przepompowni.

Jestem już po rozmowach z burmistrzem, starostą i prezesem LPWiK i widzę ich przychylność , dlatego jestem dobrej myśli – dodaje Stanowski.

red./Ziemia Lubańska

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cholera mać
cholera mać 12.10.2021, 20:31
a ja się pytam, dlaczego informacja o tej inwestycji wisi na czołowym miejscu a informacja o działalności MDK chociażby próba na żywo zespołu BAZALT która ma się odbyć w piątek 15.10.21 roku już spadła z piedestału?
Krzysiek
Krzysiek 12.10.2021, 19:31
Deweloperzy a do tego te hieny z biur nieruchomości! Nie mogą się napaść. Ciągle mało i mało. K...wa, będą pewnie po dwieście lat żyć.
Zbyszek
Zbyszek 12.10.2021, 11:50
Moje pytanie co ma burmistrz i LPWIK do prywatnego inwestora który chce w tym miejscu postawić budynek i zarobić na sprzedaży mieszkań? Może burmistrz i prezes LPWIK będą mieli z tego %. Te miasto to jeden wielki przekręt. Buduję sie na ul. Zawidowskiej to może LPWIK zbuduje za swoje pieniądze przyłącze wodne i kanalizacyjne do mojego domu...
Hanusia
Hanusia 12.10.2021, 10:24
Salezjańska afera za pół miliarda
27 lutego 2004, 19:45
======================
112 osób oskarżonych o wyłudzenie 500 mln zł kredytu. Ponad 400 oszukanych, głównie biednych. Główni aferzyści to salezjanie z Lubina.
Lubińscy salezjanie przez cztery lata, między 1999-2003, namówili ponad czterystu parafian na poręczenie kredytów. Zapewniali, że pieniądze idą na budowę ośrodka wychowawczego i rozbudowę kościoła. Wierni, ufając księżom, w ciemno podpisywali dokumenty. Niektórzy brali nawet po 100 tys. zł kredytu. Pieniądze trafiały bezpośrednio do rąk księży. Co się z nimi stało? Długo nie było wiadomo.
W sprawie wyłudzeń wszczęto śledztwo, które pozwoliło ustalić, że salezjanie grali na zagranicznych giełdach - przepuścili 132 mln zł. Gdy nie mogli zwrócić pieniędzy bankowi, zaciągali kolejne kredyty i w aferę wciągali kolejnych parafian.
Jeden z księży został aresztowany, razem z nim dyrektor lubińskiego oddziału Kredyt Banku. Teraz obaj są na wolności, czekają na koniec śledztwa. Do domów poręczycieli zaczął przychodzić komornik, by wyegzekwować podżyrowane kredyty. Zajął pensje, zasiłki, renty. Jednym z parafian, którzy uwierzył salezjanom jest pan Waldemar. Ma pięcioosobową rodzinę. Kredyt poręczy on, jego żona i córka. Tylko on ma pracę.

- Zajął mi pan już całe wynagrodzenie, i chce mnie pan pognębić bardziej niż salezjanie? – pyta prawie z płaczem komornika, który przyszedł spisać jego domowy dobytek.
Po wizycie komornika, mężczyzna zdecydował się zadzwonić do inspektorii księży salezjanów - chciał dowiedzieć się, czy ich zwierzchnicy pomogą w jakiś sposób poszkodowanym.
– Niech się pan odpierdzieli od salezjanów – usłyszał w słuchawce.
Albert
Albert 10.10.2021, 00:29
Wystarczającą katastrofą jest to, że miasto obok starego hotelu wydzieliło działki pod domki jednorodzinne, sprzedało je i zmieniło plan zagospodarowania.
W miejscu, które powinno służyć wszystkim Lubaniakom bez względu na zamożność, planuje się apartamenty dla bogaczy tucząc przede wszystkim dewelopera.
Ta część terenu, na której stoi ten budynek ma funkcję usługową, a nie mieszkaniową. Ciekawe czy szanowny pan deweloper kupując działkę miał już ugadane z burmistrzem, że burmistrz załatwi mu zmianę planu na mieszkaniówkę? W tej kwestii zdaje się, że są pewne powiązania rodzinne pewnego radnego z ugrupowania burmistrza z deweloperem.
Kolejne pytanie, czy planowana przez miasto rewitalizacja parku, a właściwie wykonanie drogi do tegoż obiektu nie ma przypadkiem na celu zwiększenia atrakcyjności i wartości planowanego blokowiska.
Mafijna pajęczyna jest coraz bardziej dostrzegalna.
Gaja
Gaja 09.10.2021, 08:44
Do gosc jaki kolejny park ? To co widzę w Lubaniu to są place zabaw. Ten park jest przepiękny Czy przyglądał się gosc drzewom w tym parku? Nie ma takiego samego w Lubaniu. Nowy , przywrócony do świetności park to park z nowymi ścieżkami, jakąś budka z ciastkami, lodami, z jedzonkiem, a o psy zadbają właściciele- jak będą śmietniki . No i pięknie oświetlony!!
gosc
gosc 08.10.2021, 20:06
do gaja wybudujmy kolejny park zeby rodziny mialy gdzi spedzac czas i chodzic z pieskami i osrywac w szystko do okola juz widze tam tlumy waloce popieram
mops
mops 08.10.2021, 17:47
Jeżdze często rowerem tamtą drogą i miło bedzie popatrzeć że ta ruina zniknie a w jej miejsce powstanie blok mieszkalny.Tak trzymać,brawo
Gaja
Gaja 08.10.2021, 15:30
Zamiast zadbać o przepiękny Park aby rodziny mogły mieć tam miejsca do wypoczynku z tak pięknymi drzewami to oczywiście zbudować blok. Jak może Pan na to pozwolić Panie Burmistrzu.!! Nowe ścieżki zrobić , oświetlenie , kurcze zadbać o ten teren. Z taką historią to miejsce jest. Można pokusić się o konkurs na łamach portalu o zagospodarowanie Kamiennej Góry i właśnie terenu gdzie ma stanąć blok.
Mieszkam tu w Lubaniu niedługo, ale powiem szczerze ,że Lubań jest po prostu niezadbanym miastem. A szkoda.
Lucek
Lucek 08.10.2021, 17:23
Jakby ten bajzel kamiennogórski mogli zobaczyć Niemcy którzy przed wojną korzystali z uroków i istniejącej tutaj infrastruktury to by padli z wrażenia - do czego ten "polnische wirtschaft" doprowadził. Zresztą nie tylko z naszą lubańską Górą Kamienną - zdemontowali i zdemolowali wszystko co zastali po wyzwoleniu - nie ma żadnego większego zakładu pracy w powiecie. jak to mawiał pan Otto von Bismarck - dajcie Polakom sie samo-rządzić to sami sie wykończą.
Święte słowa Panie kanclerzu!
Kolo
Kolo 08.10.2021, 15:15
Atrakcyjne miejsce ? Cmentarz zołnierzy Armii Radzieckiej , park nafaszerowany ekshibicjonistami ,ćpunami i pijakami , śmietniskiem po byłym basenie (Panie burmistrzu w tych ruinach mieszkają bezdomni ,może troche tej przychylności im okazać .)smiesi z całej Europy nie wiadomo czy nie wyladują w byłych kamieniołomach nooooooooo piękne widoki ! Deweloper niech nie myšli ze jak zrobi winde to gwiazdy z Hollyood zechcą tu zamieszkać bo jak znam życie to ceny bedą takie jak w Dubaju .
AchTomasz
AchTomasz 08.10.2021, 14:20
Jest jeszcze jeden problem z tą lokalizacją o ktorej jakoś nikt nie wspomina. Tam codziennie po 24/00 (czyli w środku nocy) odbywa się seans pokutny duchów (czy duszy) radzieckich wyzwolicieli błąkających się wokół miejscowego cmentarza. Jak głoszą - czy może do niedawna głosiły - kościelne teorie czy raczej teologie, jako jedyna i niepodważalna prawda te dusze czekają na wybawienie. Miejscowi szamani się tym nie przejmują, bo to ateiści albo prawieslawni - i tak ten sabat trwa od wyzwolenia. Bedzie okazja dla przyszłych mieszkańców pooglądać i posłuchać tego skowyczenia cierpiętnikow w nocy po wyjściu na balkon.
Baska
Baska 08.10.2021, 12:02
Widzę,że krytykującym ruina się bardzo podoba i boją się, że może ona zniknąć.
dlb
dlb 08.10.2021, 10:25
zaorać cały ten luban i po sprawie
Wolf
Wolf 08.10.2021, 09:52
5 kondygnacji to za malo, zrób Slawku coś co
wyróżni obiekt ponad wszystkie
Aurora A.
Aurora A. 08.10.2021, 09:35
Dlaczego miasto przez dekady nie jest w stanie zagospodarować pięknego terenu po dawnym kąpielisku? Dlaczego nie postarało się o środki unijne? Wybudowanie 5-kondygnacyjnego apartamentowca przy samym parku na terenie, gdzie rosną piękne dorodne drzewa to porażka! Znowu wytnie się setki drzew, a ruiny basenów zostaną, tak jak były, nietknięte w chaszczach? Nieudolność miasta, jeśli chodzi o dbałość o krajobraz miejski jest zatrważająca. Tylu zrujnowanych, porzuconych budynków nie ma chyba nigdzie.

Jednak to nie znaczy, że ten krajobraz powinien zostać teraz zabudowany kreacjami wspomnianego dewelopera. Nowe budynki mieszkalne budowane przez tego pana nie są "ładne" - jeśli to jego budynki stoją przy Dąbrowskiego. Nie zgadzają się proporcje, okładziny elewacji, a nawet kolory. Jest to budowanie "na taniochę". Jedyne, o co się postarano, to żeby dachy trochę pasowały do sąsiadujących kamienic.

Teren Kamiennej Góry to teren rekreacyjny. Takiego drugiego terenu w Lubaniu nie ma. Miasto powinno zadbać o park i jego otoczenie, znaleźć dlań funkcje rekreacyjne z przeznaczeniem dla wszystkich mieszkańców. O to, co tam powinno się znaleźć, trzeba pytać mieszjańców, ustanowić budżet partycypacyjny. Jestem pewna, że podpowiemy, co robić, żeby zamiast ruin mieć infrastrukturę rekreacyjną i zadbaną zieleń. Uwaga: zadbanie o park nie oznacza, że miasto wycina 300 drzew, jak to miało miejsce ostatnio, gdy miasto "zadbało" o park na Kamiennej Górze. Drzewa zostały wycięte j na tym zakończono, pomimo szumnych zapowiedzi o placu zabaw i rabatkach kwiatowych. Teraz w miejsce drzew mamy chaszcze.
Wolf
Wolf 08.10.2021, 11:46
Zanim zadasz take trudne pytanie wlodarza, wedlug mnie krajem, miastem powinni zarzadzac ludzie biznesu ze smykałką, a nie buraki jak to ma miejsce w calym kraju. A po drugie zadaj sobie pytanie sobie czy przezywasz zycie i jestes zwyklym trybikiem popychadlem czy cos znaczysz.,bo wielu tylko ujada i przechwala sie co by zrobili jak by byli na miejscu tych co mają 😃😘
wiem
wiem 08.10.2021, 12:34
Tak w Lubaniu juz byli ludzie ze smykalka do biznesu i kto zarobil na gruntach od miasta
Xyz
Xyz 08.10.2021, 09:25
Ten park na kamiennej gorze to porazka, tam nawet czlowiek z wozkiem z dzieckiem nie przejdzie bo z chodnika obok amfiteatru to wyrwy zostaly same, sam park jest w oplakanym stanie i wyglada jak przedsionek lasu . Mieszkania moze i z widokiem no ale .... atrakcji dalej brak, do sklepu daleko, sama okolica potrzebuje sporo w kladu aby zrobilo sie ladnie... do tego cmentarz obok... moim marzeniem bylo mieszkac przy mogilach zmarlych
Bodan
Bodan 08.10.2021, 09:09
Jaki fajny plac zabaw - ruiny besenu za płotem
Ernest
Ernest 08.10.2021, 09:08
Czyżby po Salezjanach szykował sie kolejny przekręt? Obym nie był prorokiem.
Deweloper  🤭
Deweloper 🤭 08.10.2021, 07:22
Mafie z magistratu należy raz dwa pogonic ze stołków ale tam ida lapowki w bialy dzień
Maria