Krwiobus w Lubaniu

  • 06.10.2021, 14:48 (aktualizacja 06.10.2021, 14:56)
  • red.
Krwiobus w Lubaniu eluban.pl

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze w lipcu informowaliśmy o problemach kadrowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, które stawiały pod znakiem zapytania wizyty krwiobusa w Lubaniu. Czarny scenariusz się nie spełnił i krwiobus przyjedzie na tydzień do Lubania.

Mobilny punkt poboru krwi stanie przy lubańskiej Wieży Brackiej 11 października.
Krwiodawcy będą mogli podzielić się tym najcenniejszym darem od 9:00 do 13:00 w dniach: 11, 12,14,15,18,19 października.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są ludzie, którzy dzielą się nią bezinteresownie. Oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki Twojej decyzji Ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje, cieszyć się życiem.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

Osoba zdrowa, w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, aby zostać honorowym dawcą krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi?

W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). W dniu oddania krwi należy być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno zgłaszać się do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub będąc chorym!

Do oddania krwi należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Jak wygląda procedura oddawania krwi?

  • Rejestracja Dawcy na podstawie dokumentu tożsamości;
  • Wypełnienie kwestionariusza – pytania dotyczą m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, pobytów za granicą, zabiegów kosmetycznych;
  • Laboratorium – pobierana jest próbka krwi do badania;
  • Badanie Lekarskie - badanie ciśnienia krwi, weryfikacja kwestionariusza, skrócone badanie fizykalne;
  • Pobieranie krwi – sam proces oddania krwi trwa ok 5 – 12 minut, odbywa się przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne!
  • Odbiór ekwiwalentu kalorycznego, na prośbę dawcy: wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. W czasie pandemii Dawcy przysługują dwa dni wolnego: w dniu oddania i w dniu następnym do godz. 24:00.
  • Po oddaniu krwi należy unikać prac fizycznych, pić dużo płynów i często odpoczywać. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny wstrzymać się od palenia bezpośrednio przed i po oddaniu krwi. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych po oddaniu krwi należy obowiązkowo i bezzwłocznie zawiadomić lekarza, który zakwalifikował do oddania krwi.

Jak Ozdrowieniec może umówić się na oddanie osocza?

Prosimy, aby Ozdrowieniec najpierw do nas zadzwonił pod nr tel. 74 664 63 46. Zostanie najpierw przeprowadzony wstępny wywiad, wytłumaczony proces oddawania osocza. Do oddania osocza umawiamy na konkretny dzień i godzinę. Osocze można oddać w RCKiK w Wałbrzychu oraz w Punkcie Krwiodawstwa w Jeleniej Górze.

Jeżeli masz pytania na temat oddawania krwi:

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JAC
JAC 07.10.2021, 07:34
kiedys oddawalem krew ale.....
-krwiobus przyjmuje od 9 do 13- wtedy jestem w pracy za granica.
-dostac sie na oddanie to tez trzeba miec cierpliwosc i czas. W zimie kiedys przyszedlem o troche po 8 by byc pierwszy. No niestety pani mi powiedziala ze jest zimno i mam przyjsc za godzine kiedy autobus sie rozgrzeje. Przychodze po godzinie i jest tylu chetnych ze musialbym czekac z dobra ponad godzine. A mozna bylo przyjsc w taka pogode 30 minut wczesniej i wlaczyc ogrzewanie i normalnie o 9 przyjac pierwszych dawcow.
- brak krwi - a moze weekendowe akcje ?
- brak krwi- a moze inne godziny otwarcia ? np od 15- 20 w jeden czy 2 dni ?
Antypisek
Antypisek 06.10.2021, 15:23
Jehowi mówią, że jest srodek zastepczy to kto fantazjuje.?

Pozostałe