Miliony na termomodernizację szkół

  • 29.09.2021, 11:57 (aktualizacja 29.09.2021, 12:23)
  • red.
Miliony na termomodernizację szkół pixabay

Podziel się:

Oceń:

Samorząd Województwa Dolnośląskiego dofinansował kwotą 100 milionów zł termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Wśród 29 podmiotów zakwalifikowanych do dofinansowań znalazły się placówki z Lubania, Smolnika i Siekierczyna.

W pierwszej konkursowej rundzie o unijne środki na termomodernizację budynków użyteczności publicznej wystartowało 31 projektów, 29 uzyskało pozytywną ocenę Samorządu Województwa Dolnośląskiego i otrzymało dofinansowanie. Fundusze zostaną przeznaczone na wymianę lub modernizację źródeł ciepła, ocieplenie budynków, podłączenie do sieci ciepłowniczej, czy montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł ciepła.

Termomodernizacja budynków jest niezwykle istotna, nie tylko ze względu na obniżenie kosztów ogrzewania, ale przede wszystkim na efekt ekologiczny, który jest kolejnym przejawem dbałości o środowisko – powiedział  Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki unijnym funduszom w Szkole Podstawowej w Smolniku zostanie wykonana termomodernizacja budynku, wartość dotacji to 2 039 244,19 zł. W Siekierczynie termomodernizacja będzie wykonana w budynku Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza - kwota przyznanej dotacji to 1 556 355,44 zł. Gmina Wiejska Lubań w ramach dofinansowania otrzymała 2 731 405,66 zł, w tej kwocie termomodernizacyjne działania obejmą wszystkie cztery placówki szkolno-przedszkolne pozostające pod pieczą gminy. W mieście Lubań dofinansowanie uzyskał projekt termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 2, na kwotę 1 514 580 zł.

Realizacja programów dotyczących gospodarki niskoemisyjnej jest bardzo ważna, ponieważ ponad połowa Dolnoślązaków wciąż oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Państwowy Monitoring Środowiska, więcej niż 50 procent mieszkańców regionu żyje na obszarach, gdzie poziom szkodliwego benzo(a)pirenu przekracza przyjętą normę. 

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe