Rada Świeradowa -Zdroju nie poparła pomysłu burmistrza

  • 27.09.2021, 11:33 (aktualizacja 27.09.2021, 12:34)
  • red.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta świeradowscy radni dyskutowali propozycję burmistrza Rolanda Marciniaka o likwidacji Stacji Kultury. Ta instytucja kultury działa w Świeradowie od dwóch lat, a jej stworzenie kosztowało niebagatelną kwotę 6 mln zł. W obronie instytucji stanęli mieszkańcy, stowarzyszenia i posłowie.

Jeszcze w zeszłym tygodniu burmistrz Świeradowa-Zdroju przedstawił uchwałę o likwidacji Stacji Kultury argumentując to działanie potrzebą oszczędności w budżecie kurortu ( o uchwale pisaliśmy tutaj). Zgodnie z uchwałą pracownicy Stacji Kultury mieli pozostać na swoich stanowiskach, jednak pod szyldem miejskiego referatu, a nie osobnej jednostki. Jedynie rola i zadania Czarciego Młyna miała się zmienić i jak proponował burmistrz Czarci Młyn miał zostać przeznaczony pod wynajem, a tym samym działać komercyjnie. Początkowo świeradowscy radni pozytywnie odnieśli się do pomysłu takich oszczędności, jeszcze na komisjach radni w większości opowiadali się za likwidacją Stacji Kultury.

Pomysł jednak nie spodobał się mieszkańcom, którzy w mediach społecznościowych wyrażali sprzeciw i licznie przybyli na decydującą sesję. Sprawą zainteresowali się również posłowie - Zofia Czernow i Robert Obaz. W trakcie piątkowej sesji Rady Miasta Świeradowa-Zdroju doszło do burzliwej dyskusji na ten temat. Ostatecznie, sam inicjator likwidacji Stacji również wycofał się z pomysłu i rekomendował głosowanie przeciw. W efekcie świeradowscy radni odrzucili uchwałę o likwidacji Stacji Kultura i ta będzie nadal funkcjonować w niezmienionej formie. Za likwidacją opowiedziało się jedynie dwoje radnych.

Pozostaje jednak pytanie, jak zostaną zabezpieczone środki na dalszą działalności świeradowskiej instytucji kultury.

Przecież uchwała burmistrza, jak wskazywał w uzasadnieniu, podyktowana była potrzebą oszczędności, gdyż budżet kurortu świeci pustkami i na napływ dodatkowych środków brak perspektyw. Co więcej, padały argumenty, że albo magistrat utrzyma Stację Kultury w dotychczasowej formie, albo będzie zmuszony do likwidacji innych swoich działań jak choćby komunikacji miejskiej. Z pewnością radni Świeradowa-Zdroju będą musieli poszukać oszczędności i zdecydować o przyszłych wydatkach przy pracach nad budżetem na 2022 rok.

red.

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

słuchacz
słuchacz 28.09.2021, 08:15
W Muzycznym Radiu mówili, że dla kurortów to było bardzo udane lato, wypowiadali się ludzie. Więc niech przestanie bredzić farmazony. A poprzednik odnośnie ścieków ma rację. Szykujcie kasę na odszkodowania.
😉
😉 28.09.2021, 05:16
Burmistrz jest gospodarzem to niech obniży pensje kierownikom rada jemu i oszczędności będą. Skoro coś tworzy i chce likwidować bo nie przewidział że braknie środków to pożal się Boże taki gospodarz.
Szkoda że rada nie była tak stanowcza wobec przelewu ścieków.
Ale ptaszki ciewrkają że pójdzie kilka pozwów za zatrucie wody na innych kurortach wypoczynkowych bo kto będzie chciał pływać w ściekach? Także szukajcie pieniędzy na odszkodowania 😉
Iza
Iza 27.09.2021, 16:55
Zapewne wymyśli coś innego ...znając jego pomysły trzymam kciuki za decyzje radnych oby dobrze podejmowali decyzje i w końcu patrzyli że tu są jeszcze mieszkańcy
Brawo
Brawo 27.09.2021, 12:44
Zmienić burmistrza, brawo radni
Marianka
Marianka 27.09.2021, 13:43
A co to da. On i tak chyba już ostatnią kadencję. Odwołując burmistrza, dostanie pewnie posadkę w dobrej spółce za kilkakrotne burmistrzoskie- i tak wygra.
😉
😉 28.09.2021, 05:18
Ja bym dał mu posadę na czyszczeniu rzeki kwisa

Pozostałe