Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Górniczy dron obleciał część podziemi

  • 27.09.2021, 10:51 (aktualizacja 27.09.2021, 16:07)
  • red./Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Górniczy dron obleciał część podziemi Kamil Chmura, Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu - SMGŁ / KGHM

Podziel się:

Oceń:

W sobotę do Lubania przyjechała ekipa z KGHM, która przywiozła ze sobą specjalistycznego drona. Dzięki temu udało się zobaczyć część niezbadanych jeszcze chodników.

Kolejny raz KGHM pomógł nam w realizacji podziemnego projektu. Tym razem nasi partnerzy, przywieźli drona górniczego Elios 2, którego operator Paweł Broniszewski ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Dzięki temu zdobyliśmy więcej informacji o sztolni nr 1 na wprost, łączniku sztolni 1 i 2, sztolni nr 2 oraz śluzie gazowej w sztolni 2. - piszą w mediach społecznościowych członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z sekcji Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.

Dron, którym poruszał się pilot to specjalistyczne narzędzie inspekcyjne obudowane sferyczną klatką i pozwalające poruszać się w trudno dostępnych przestrzeniach. Wyposażony jest w kamerę 4K i oświetlenie o łącznej mocy 10 tys. lumenów. W trakcie lotów ustalono, że sztolnia nr 1, która biegnie na wprost od wykonanego przejścia badawczego kończy się przodkiem.

Poruszając się na wprost od skrzyżowania sztolnią 1, dron zarejestrował narzędzia przy ociosach oraz wózek stojący przy przodku. Przodek na zakończeniu sztolni 1 wygląda całkiem inaczej niż przodek w krótkiej sztolni, którą nazywaliśmy "depozytową".

W ten sposób potwierdzono, że sztolnia nr 1 nie została ukończona i wykonano około połowy tego co wyrysowane jest na szkicu znalezionym w 2011 roku, nie ma też chodnika zwanego sztolnią ucieczkową. Zbadano również stan łącznika między sztolniami.

Potwierdziło się także, że strop łącznika sztolni 1 i 2 jest w kiepskim stanie. Żeby fizycznie kontynuować prace badawcze, należałoby go ustabilizować geosiatką.

Dzięki użyciu drona potwierdzono również istnienie chodnika nr 2 i w części go zbadano. Niestety ze względu na ograniczony zasięg dron nie mógł go oblecieć w całości. W tej chwili materiał nagrany w sztolni nr 2 poddawany jest analizie i wkrótce zostanie opublikowany. Jedno jest pewne w zasięgu oka kamery nie zarejestrowano artefaktów innych niż te pozostawione przez osoby drążące bazaltowe tunele.

Spotkanie było też świetną okazją do złożenia podziękowań dla Fundacja KGHM Polska Miedź.

Na ręce przedstawiciela KGHM Polska Miedź S.A. Piotra Chęcińskiego złożyliśmy podziękowania od Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc za pomoc i wsparcie w trakcie realizacji projektu.

Plan na poniedziałek, 27 września 2021r. to kolejne konsultacje i wizyta przedstawicieli Instytutu Analizy Konstrukcji z Politechniki Poznańskiej.

W trakcie prac zostanie wykonane badanie georadarem miejsc szczególnie ciekawych i zagadkowych oraz badania pod kątem bezpieczeństwa różnego rodzaju czujnikami i miernikami, a także użyty zostanie pojazd gąsienicowy ze skanerem. Badania mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa prac i mamy nadzieję, że przyniosą odpowiedzi na nurtujące nas pytania, których jest więcej po wejściu do podziemi, niż przed rozpoczęciem prac.

Członkowie stowarzyszenia przypominają też o zrzutce. Możecie ich wesprzeć pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/podziemia-luban

red./Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Zdjęcia (13)


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kamil
Kamil 28.09.2021, 17:12
Bardzo ładnie doświetlone zdjęcia. Propsuję
Chory naród
Chory naród 28.09.2021, 07:12
Lubanscy Pisowcy chcieliby tylko zlota...pieniedzy. Prawda jest taka ,ze kawał historii jest pokazane. Brawo. Gdyby nie Stowarzyszenie... To ten biedny Luban palcem by nie ruszył...
Inkwizytor
Inkwizytor 29.09.2021, 22:40
Tak jest Stowarzyszenie zrobiło kawał roboty i to od dziesięciu lat. Etapami. Fajnie że udało się rozwiązać tę zagadkę. Tylko żeby prowadzący działania się zorientowali że zagadka już rozwiązana :)
Gaj
Gaj 29.09.2021, 15:34
Zmień chłopie tabletki
Zdrowy naród
Zdrowy naród 28.09.2021, 08:43
Jak jesteś chory to idź do lekarza.
***** ***
***** *** 28.09.2021, 15:49
Przeciez juz lekarzy nie ma w tym kraju...
AAA
AAA 28.09.2021, 02:14
TAM NIC NIE MA!
Turystyczny eksplorator
Turystyczny eksplorator 28.09.2021, 08:44
Mylisz się, jest HISTORIA.
Chory naród
Chory naród 28.09.2021, 15:51
Brawo! Ludzie myslą tylko o złocie! A złotem jest to co do tej pory Ci ludzie zrobili.
Bb
Bb 27.09.2021, 22:22
Panowie, którzy interesują się historią Lubania,niech zainteresują się obecnym stanem miasta.Swoim wyglądem zaczyna przypominać skansen.
Lepsza zmiana
Lepsza zmiana 28.09.2021, 15:53
To prawda. Ale rządzący niech to robią! Na kamiennej miasto nie zrobiło nic ... Wstyd! Brawo dla ludzi ,ktorzy postanowili cos odkryc na kamiennej.
Pozytywny
Pozytywny 27.09.2021, 19:34
Może i nie ma pociągu, ale biorąc pod uwagę jak mało tego typu obiektów jest odkrywanych, to Sztolnia w Lubaniu jest nielada gradką dla ludzi ktorzy sie tym interesują. Po pierwsze nietypowosc skał wulkanicznych w ktorych nikt nie robił tuneli, pod drugie sprzęt ktory pozostawiony został w sztolni (wiertła) slużyły to odwiertów w innym materiale wiec tez jest to zastanawiające jak drążony był tunel. Samo odkrycie jest sukcesem i ten co siedzi na kanapie i niczym sie nie interesuje tylko krytyką to nigdy nie doceni tego typu odkryć. Z całą pewnością plac zabaw bedzie oddany do użytku w stanie pierwotnym. A Lubań zyskuje na kolejnym zabytku dzieki ktoremu bedzie glosniej o samym miescie
realista
realista 28.09.2021, 08:52
miesiąc głośno a potem cisza zapadnie na lata i tyle z tego będzie, bo wewnątrz jakiejś rewelki nie ma no i krótki ten schron
Wrrr
Wrrr 28.09.2021, 15:54
Słaby realista
real
real 27.09.2021, 19:17
Czyli jak mówili Ci którzy mają odpowiednie kwalifikację i wiedzę, a których nikt nie chciał słuchać, jest to niedokończony schron przeciwlotniczy i nic tam nie ma.
Kamil
Kamil 27.09.2021, 20:11
Nie słyszałem nikogo (z kwalifikacjami czy bez) kto by mówił, że jest to niedokończony schron. Opinia badaczy z PRL mówiła jedynie o "zaawansowanym postępie prac". Nie znam kogoś kto ma odpowiednią wiedzę i kwalifikacje i bez przeprowadzenia badań wydaje opinie. To czy ma racie czy nie, nie ma znaczenia.

Niezależnie od wiedzy i kwalifikacji nie można było takiej tajemnicy zostawić nie dokrytej.
Inkwizytor
Inkwizytor 29.09.2021, 22:39
Słabo Kamil słuchasz. Mówiono tak i pisano. Przecież sondaż od drugiej strony wyraźnie wskazywał że go nie ukończyli. Odwierty i wasze kamery wskazywały, że w środku są tory i wagoniki, jak w nieukończonym wyrobisku. Kto wymyślił bzdury o depozytówce? Od razu widać było że nikt z prowadzących akcje nie miał pojęcia o podziemiach z II wojny. Sprawdzić trzeba było jak najbardziej, i chwała za to. Tylko po co się tak napinać? W życiu nie jest jak w filmie, że jak się przebije ścianę to skarbuchy się wyleją . Ale najgorzej, że ostatnio to nawet ktoś tam z was opowiadał że to obiekt militarny, potem że może była produkcja. Ci co się znają na II wojnie , fortyfikacjach, obiektach miliatarnych, podziemnych fabrykach i cywilnych schronach uśmiali się setnie.
Rokiciarz
Rokiciarz 27.09.2021, 17:07
A czy te żółte naloty na konstrukcji wsporników tunelu to złoto ze złotego pociagu😂.?
Franek
Franek 27.09.2021, 16:59
A gdzie złoty pociąg? Mam nadzieję ze plac zabaw dla dzieci na wiosnę będzie już dziać.
Franek
Franek 27.09.2021, 16:57
Tyle kasy w błoto. Mam nadzieje ze plac zabaw będzie na wiosnę odnowiony.
Del
Del 27.09.2021, 13:12
Elios 2 nie jest dronem górniczym, tylko do inspekcji wewnętrznych. Dysponuje regulowanym oświetleniem 10 tys. lumenów, z możliwością doświetlania z boku ew. szczegółów. Stabilizuje się laserami, ew. w mocno zapylonym srodowisku lata się w ATTI.

Pozostałe