W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja

  • 23.09.2021, 12:47 (aktualizacja 23.09.2021, 13:09)
  • News4Media
W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja iStock

Podziel się:

Oceń:

Zazwyczaj działo się to w październiku, ale władze Kościoła katolickiego w Polsce zdecydowały o organizacji akcji w tym miesiącu. Wskazały najbliższą niedzielę – 26 września.

Przed świątyniami staną wyznaczone osoby. Obecne będą także we wnętrzach kościołów, a ich zadaniem będzie obserwowanie wiernych. Tak jest co roku, bo co roku takie działania są podejmowane. Różnica polega na tym, że dotychczas Konferencja Episkopatu Polski wybierała termin październikowy, a tym razem wskazała na wrzesień. Na najbliższą niedzielę.

Chodzi o liczenie wiernych, które przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Celem tej akcji jest nie tylko wskazanie, ile osób jest obecnych na mszach świętych (dominicantes), ale także policzenie ilu z wiernych przystępuje do komunii świętej (communicantes). Księża muszą także wypełnić specjalną ankietę, w której powinni podać informacje także o zabytkach znajdujących się na terenie diecezji. A co do samego liczenia wiernych, to w druku jaki muszą wypełnić znajduje się instrukcja: „Liczeniem obejmujemy wszystkich obecnych na Mszy św. od 7 lat wzwyż, przy czym osobno należy policzyć mężczyzn (w tym chłopców w wieku szkolnym) oraz kobiety (w tym dziewczynki w wieku szkolnym). Liczenie należy przeprowadzić przed lub po każdej Mszy św. za pomocą starszych ministrantów lub innych osób godnych zaufania. Prosimy o wpisywanie danych dla poszczególnych Mszy św., zarówno liczby obecnych wiernych jak i liczby rozdanych Komunii  św. Uwzględnić należy również msze św. sobotnie odprawiane w liturgii niedzielnej”.

Kościół w liczbach

Zebrane dane zostaną opracowane i uzupełnione o kolejne informacje, a następnie upublicznione, co przedstawi pełny obraz Kościoła katolickiego w Polsce i naszą religijność. Ostatni taki raport został pokazany w grudniu 2020 roku (na podstawie liczenia wiernych z jesieni 2019). Wówczas wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 procent, a communicantes, 16,7 procent. Najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.). Na lekcje religii uczęszczało 87,6 proc. uczniów. W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 382,5 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, co wynikało ze zmian wieku udzielania tego sakramentu. Sakrament małżeństwa został udzielony 125 tys. parom.

News4Media

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lucjan
Lucjan 26.09.2021, 09:24
Dziwne. Ich transcendencja wszechmogąca czyli Pan Bóg boi się pandemii? Episkookupant w tym roku postanowił to przyspieszyć przez pandemię koronawirusa, w 2020 roku liczenie się nie odbyło (niektóre parafie prowadziły statystyki, ale z racji na COVID-19 nie są one wiarygodne). Ciekawe że nie liczą przypadków apostazji - a szkoda - mieli by jakiś obraz jakie są powody występowania z Kościoła.
Karollo
Karollo 25.09.2021, 19:28
Socjalne zasady chrześcijaństwa głoszą pokorę, wzgardę dla samego siebie, uniżoność, poufałość, ustępliwość – słowem, wszystkie porywy, ce***ące kanalię"
- dr Karol Marks
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 24.09.2021, 20:42
W niedzielę nie warto, żeby wierni poszli do kościoła..
==============
Pora już skończyć z powoływaniem się na Istotę Boską i Wszystkich Świętych. Kościół ma święte Księgi po to aby usprawiedliwiać niewolnictwo, rasizm, antysemityzm, homofobię dyskryminacje kobiet, przemoc a nawet ludobójstwo. Sam jest natomiast w tym wszystkich pełen obłudy, fałszu i hipokryzji.
Nie mogę pozbyć się myśli, że Europa – co nasi apologeci często podkreślają – ma chrześcijańskie korzenie ale tylko dlatego, że Kościół rzymski wyrżnął wszystkich, którzy się z nim nie zgadzali. To nie triumf idei, ale tępej przemocy i zbrodni. Takie są niestety nasze korzenie.
Kościół rzymsko katolicki nigdy nie był nośnikiem jakichkolwiek pozytywnych wartości.
Stał się jedną z najbardziej pazernych, cynicznych i zdemoralizowanych instytucji w świecie religii.
Nic tak nie zachęca ludzi do robienia z siebie idiotów – jak religia, a szczególnie dogmat o niekopulanym poczęciu, wiecznym dziewictwie i wniebowzięciu z ciałem i duszą. Religia gasi światło rozumu. Religa to przymus tępych i niedorozwiniętych pokoleń narzucany przez szamanów następnym otępionym pokoleniom. Wiara to śmierć rozumu. Religia to źródło obłędu. To powinno się leczyć.
avanti
avanti 24.09.2021, 00:59
Szpiedzy Epidiaskopu beda liczyc nie tylko ludzii, ale tez zwracac szczegolna uwage no to ile kladziecie na tace. Lokalny szaman pozniej was z tego rozliczy. Warto sie wiec pokazac , dac tym razem wiecej niz sasiadka i zapewnic sobie tym samym bilet do nieba.
Waleria
Waleria 23.09.2021, 19:20
W niedzielę 26.09 do kościoła na liczenie - a 29.09 na pogrzeb - też na mszę żałobną w intencji ateisty. Czy jak się coś w życiorysie pomija - vide portal UM Lubań - to jest fałszowanie czy nie?
Kaduk
Kaduk 24.09.2021, 20:16
Ateistę chcą posłać do nieba? No to trzeba na to odpowiedniej kasy - a szaman już wie ile zataksować. I jeszcze gregorianki przez trzy lata z rzędu.
Eutych
Eutych 24.09.2021, 16:54
Nie trudno zgadnąć, gdzie teraz przebywa rzeczony święty. Mamy Pismo i tam, w drugim liście do Rzymian jest napisane: "Bo ci, którzy bez Prawa zgrzeszyli, bez Prawa też poginą, a ci, co w Prawie zgrzeszyli, przez Prawo będą sądzeni".
Święty oznacza oddzielony. Oddzielony od grzechu i tego świata. Dlatego modlę się, aby nikt nie wezwał księdza na mój pogrzeb.
Welion
Welion 24.09.2021, 20:36
Powiada mój znajomy że ogłosił w rodzinie takie reszlaninie: gdyby na łożu śmierci życzył sobie księdza - to niech sprowadzą psychiatrę bo to niezaprzeczalny dowód że postradał zmysły,
BEZ SKAZY
BEZ SKAZY 24.09.2021, 10:40
Waleria zlituj się...A Ty co święta .Tam na górze rozliczą świętości i Ciebie też. Wstyd .Pokój duszy rać dać Panie.
Redemptor
Redemptor 24.09.2021, 20:32
A jakiej tam znów duszy. Kto jeszcze wierzy w te usakralnione bzdury przejęte od starożytnych Greków i Egipcjan? Greckie mity o duszy wywarły głęboki wpływ na wyobrażenia Rzymian, a od filozofów greckich, takich jak Platon sporo przejęli myśliciele wczesnochrześcijańscy. Włączyli oni do swych nauk dogmat o duszy nieśmiertelnej, choć nie znajduje on żadnego uzasadnienia w Biblii. W jakim celu? A no ci co chodzą na katolickie pogrzeby wiedzą - jak sie ogłupia owczarnię ... Utuleni w bólu i żalu dla pocieszenia uwierzą we wszystko...
Redemptor
Redemptor 23.09.2021, 19:12
Jest zagrożenie pandemią, notujemy znaczny wzrost zakażeń i nie ma łażenia po świątyniach gdzie potencjalne zakażenie jest największe.
Niech się Episkookupant wali i liczy sobie jak chce, ale nie poprzez akcyjne owczarni spędzanie..
Zresztą katolicy powinni wiedzieć - a jest w Piśmie napisane - że:
Dzieje 17:
24 "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką"
29. „Będąc więc z Rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka".
Eutych
Eutych 23.09.2021, 16:27
Ap 17. A Niewiasta była odziana w purpurę i szkarłat, cała zdobna w złoto, drogi kamień i perły, miała w swej ręce złoty puchar pełen obrzydliwości i brudów swego nierządu. A na jej czole wypisane imię - tajemnica:"Wielki Babilon. Macierz nierządnic i obrzydliwości ziemi".
6 I ujrzałem Niewiastę pijaną krwią świętych i krwią świadków Jezusa,
a widząc ją bardzo się zdumiałem...
Uciekajcie z Babilonu
Goridze
Goridze 24.09.2021, 20:34
Chrześcijański Kościół rzymsko katolicki nie zostawił żadnej rzeczy nie tkniętej swym zepsuciem, uczynił z każdej wartości - bezwartość, z każdej prawdy – kłamstwo, z każdej rzetelności – duchową nikczemność. Jest mi on największym zepsuciem, jakie pomyśleć sobie można, wola jego dąży do ostatecznego, jakie może tylko być zepsucia.
Friedrich Nietzsche
To nie jest krytyka wiary, do której każdy ma prawo, TO JEST ŚWIADECTWO PRAKTYK I CECHA URZĘDNIKÓW TEJ RELIGII.
Niewierna
Niewierna 23.09.2021, 13:52
Nie idźcie specjalnie tylko po to, by Was policzyć, to bez sensu.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.09.2021, 17:00
To jest każdego sprawa czy idzie i po co do kościoła!Ktoś będzie mi rozkazywał czy mam iść czy nie.W główce się poprzewracało!
Malgorzata
Malgorzata 24.09.2021, 17:53
No kiedy wlasnie ci rozkazuja a ty sie sluchasz..
Przyjdz ,bo musimy cie policzyc .. a ty juz biegniesz 🙉💩💩💩

Pozostałe