Podziemia Kamiennej Góry. Geodeci nanieśli stan faktyczny na niemiecki szkic

  • 21.09.2021, 18:28 (aktualizacja 21.09.2021, 18:39)
  • red./Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
Podziemia Kamiennej Góry. Geodeci nanieśli stan faktyczny na niemiecki… Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu - SMGŁ

Podziel się:

Oceń:

Saperzy i górnicy wyszli ze sztolni, jednak nie oznacza to, że nic się nie dzieje. W międzyczasie geodeci z grupy Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu wykonali świetną robotę. Tam gdzie było to możliwe przenieśli obmiary na niemiecki szkic.

Wstępnie dostępne odcinki lubańskich podziemi mamy pomierzone. Nasi geodeci Jacek Medwecki i Sławek Medwecki pomierzyli sztolnie tam, gdzie było to możliwe i przenieśli obmiary na niemiecki plan, żeby zwizualizować Wam obecną sytuację. Gdy górnicy i saperzy sprawdzą pozostałe części podziemi, zaktualizujemy mapę. - piszą członkowie Stowrzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Na grafice poniżej naniesione aktualne obmiary na niemiecką mapę wraz z legendą. Rysunek ukazuje to, co widać obecnie w porównaniu z tym, co Niemcy zaplanowali do wykonania.

Oprócz obmiarów geodezyjnych w podziemiach prowadzone są prace archeologiczne, by wszystko udokumentować. W planach jest również badanie sztolni georadarem w poszukiwaniu ewentualnych pustek.

Zdobędziemy wtedy więcej odpowiedzi na pytania, których po wejściu do środka jest jeszcze więcej, niż przed otwarciem kapsuły czasu. Proces badawczy jest czasochłonny, a nie chcielibyśmy przeoczyć istotnych śladów, w związku z tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Na pewno chcemy odkryć i zbadać cały podziemny obiekt, żeby rozwiązać wszelkie zagadki z nim związane. - piszą poszukiwacze.

Niestety by wznowić badania tuneli znowu potrzebne są pieniądze.

Żeby zbadać sztolnię nr 2, musimy się tam dostać przez łącznik, czyli korytarz łączący sztolnię nr 1 ze sztolnią 2. W środkowym odcinku łącznika jest uszkodzona wykładka stropowa i wysypują się kamienie. Aby więc bezpiecznie dostać się do sztolni nr 2, należy ją wzmocnić obudową drewniano-stalową, a to kosztuje. - piszą członkowie SMGŁ.

Projekt w zdecydowanej większości finansowany jest ze środków przekazywanych na ten cel przez indywidualnych darczyńców. Jeżeli chcecie dołączyć do tego grona, albo nadal wspierać projekt, możecie to zrobić biorąc udział w zrzutce - https://zrzutka.pl/podziemia-luban

red./Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Zdjęcia (2)


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

𝔸𝔸𝔸
𝔸𝔸𝔸 21.09.2021, 22:40
𝕋𝕒𝕞 𝕟𝕚𝕔 𝕟𝕚𝕖 𝕞𝕒!
Grzesiek
Grzesiek 21.09.2021, 19:00
niestety mało tych chodników i to spora część sztucznie teraz zrobionych, a szkoda
Acek
Acek 22.09.2021, 09:10
Nie pisz gupot, korytarzy ma buć prawie kilometr.
saper
saper 22.09.2021, 11:21
Tak tylko gadają a jest 200 metrow tyle co mały tunel kolejowy

Pozostałe