Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 18 kwietnia 2024 10:04
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu interesują największych

KGHM Polska Miedź to darczyńca, który mocno zapisze się w pamięci ekipy prowadzącej projekt Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Fundacja KGHM najpierw przekazała darowiznę, która była wiatrem w żagle całego projektu. Teraz górniczy potentat wyraża zainteresowanie przyszłością wykutego w bazalcie kompleksu.
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu interesują największych

Autor: Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu - SMGŁ

W sobotę 11 września 2021 r. miejsce prowadzonych prac badawczych odwiedził przedstawiciel KGHM Polska Miedź Piotr Chęciński - Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej.

Miedziowy kombinat jest jednym z największych darczyńców podziemnego projektu i jest żywo zainteresowany postępem prac przy lubańskich podziemiach, trudnościami jakie na nas czekają oraz tajemnicą jaką one skrywają. Interesuje ich także przyszłość podziemnego kompleksu i możliwość udostępnienia go do ruchu turystycznego. - informują członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc prowadzący projekt Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.

Fundacja KGHM w maju tego roku przekazała na rzecz SMGŁ darowiznę w wysokości 100 tys. zł. Kwota ta była wiatrem w żagle projektu, który dziś zmierza ku końcowi. Już w poniedziałek, 13 września rozpocznie się wywożenie bazaltowych kamieni z wnętrza buforu, który miał służyć w czasie działań wojennych jako kulochwyt. Po dotarciu do betonowej ściany okazało się, że wycofujące się z Lubania wojska niemieckie tak zabezpieczyły wejście do podziemnego kompleksu, że najprostszym okazało się wejście do kompleksu drogą, którą początkowo określano jako najtrudniejszą.

Powiązane: Pozostał ostatni etap

Jeżeli wszystko pójdzie bez większych przeszkód już wkrótce uda się wejść do podziemi. Poza tym co skrywają, równie ważne jest czy uda się je udostępnić zwiedzającym.

Biorąc pod uwagę 60-letnie doświadczenie w górnictwie oraz możliwości wsparcia takich specjalistów jak KGHM Polska Miedź, uruchomienie dla turystów jedynych w Europie podziemi wykutych w bazaltowych skałach byłoby o wiele prostszym zadaniem do zrealizowania. - informuje Sebastian Terenda, koordynator projektu. – sobotnia wizyta wypadła bardzo dobrze i mamy ogromną szansę na kontynuowanie ścisłej współpracy – dodaje.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Seat 13.09.2021 20:49
Jest Leon jest impreza.

Robert 13.09.2021 10:55
Jest i Leon?

??? 12.09.2021 23:28
??? ??? ??? ??!!!

Gaba 12.09.2021 23:01
Większym jest Leon... ❤️

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama