Detektoryści odnaleźli STG 44

  • 07.09.2021, 13:11 (aktualizacja 07.09.2021, 13:35)
  • Źródło: SMGŁ
Detektoryści odnaleźli STG 44 SMGŁ

Podziel się:

Oceń:

Na terenie Lubania i okolic wciąż odnajdywane są pamiątki II wojny światowej. Przeważnie są to niewybuchy, niewypały lub porzucona amunicja, ale nie tylko.

Przy Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc funkcjonuje sekcja skupiająca detektorystów. Ci niedawno odkryli artefakt z czasu Bitwy Lubańskiej.

- Wspólnymi siłami, udało nam się odnaleźć oraz wykopać w bardzo ładnym stanie karabinek automatyczny Sturmgewehr 44 - napisali poszukiwacze.

Jak podkreślają, ich radość, zdumienie oraz satysfakcja z odnalezionego przedmiotu jest nie do opisania. Według przepisów prawnych o znalezisku powiadomiona została Policja, która zabezpieczyła przedmiot.

- W tym momencie, to prokurator decyduje co dalej stanie się tak wspaniałym znaleziskiem, możemy obiecać, że dołożymy wszelkich starań aby STG 44 znalazł się w zbiorach Muzeum Regionalne w Lubaniu - informują członkowie lubańskiej sekcji detektorystów.

Poszukiwacze dodają, że przy broni odnaleźli również 115 sztuk amunicji.

Karabinek został zakopany już po II wojnie światowej, najprawdopodobniej w latach 50. ubiegłego wieku. STG 44 został starannie zabezpieczony. Została ułożona warstwa papy, pod, nad oraz obok karabinku. Natomiast sam karabinek został owinięty w materiał nasączony najprawdopodobniej naftą.

Źródło: SMGŁ

Zdjęcia (2)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mistrzowski strzał
Mistrzowski strzał 07.09.2021, 20:25
Klasa! Brawo.

Pozostałe