Witaj szkoło!

  • 01.09.2021, 15:00 (aktualizacja 01.09.2021, 16:17)
  • Źródło: red. /ŁCR
Witaj szkoło! ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Uczniowie lubańskich szkół wrócili do ławek. Dziś zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice z jednej strony czuli ogromną radość z nadejścia nowego roku szkolnego, a z drugiej mocno liczą na to, że uda się utrzymać nauczanie stacjonarne.

Rok szkolny rozpoczęło dzisiaj 1565 uczniów lubańskich szkół podstawowych. Wśród nich próg szkolny przekroczyło prawie 200 pierwszoklasistów. Uczniom oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom placówek powodzenia życzył Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania:

- Witam Was serdecznie po przerwie wakacyjnej. Choć do końca lata zostało jeszcze trochę czasu to tradycyjnie wrzesień zaczynamy dzwonkiem szkolnym.  Już jutro plecak wypełnią książki a szkolne korytarze uczniowski gwar. Macie sobie wiele do opowiedzenia. Każdy wrócił z wakacji z nowym bagażem doświadczeń oraz naręczem przygód. Dziś wypoczęci i uśmiechnięci witacie nowy rok szkolny. Witacie go w szkole, co jest bardzo ważne patrząc na wydarzenia z ostatnich miesięcy. Moim życzeniem jest, aby bieżąca sytuacja była sprzyjająca i skutkowała stacjonarnym trybem nauki. Życzę tego sobie, ale przede wszystkim Wam. Oby ten rok przyniósł nam normalność. Szanowni Państwo pora pożegnać wakacyjny czas. Nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć „Witaj szkoło!”. Udanego i zdrowego roku szkolnego 2021/2022.

Do szkół powrócili także uczniowie szkół ponadpodstawowych, w tym 764 z ZSP im. Adama Mickiewicza. W czasie uroczystej inauguracji nie zapomniano o 82 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i pomięci jej ofiar i bohaterów.
Dyrektor placówki podkreśliła, że z wielu powodów nowy rok szkolny to nowe wyzwania i zadania, a szkoła skupiać się będzie nie tylko na działaniach edukacyjnych, równie ważne jest budowanie dobrych relacji i dbałość o nie.

- Jako motto tego roku wybrałam słowa Janusza Korczaka o tym, że warto aby młody człowiek nie tylko dużo wiedział, ale dobrze wiedział i rozumiał, co się wokół niego dzieje i odnajdywał swoje pasje - powiedziała Renata Czuj.

Sternik placówki wystosowała do pierwszoklasistów wiele ciepłych słów.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że z wielu powodów są w nowej sytuacji. Po długim czasie wracają do nauki stacjonarnej. Są w nowym miejscu i mają wokół siebie nowych ludzi. Bardzo duży nacisk kładziemy na budowanie relacji między samymi uczniami, a także uczniami z nauczycielami. Mam nadzieję, że budowanie wzajemnej życzliwości zaprocentuje. Uświadamiamy młodym ludziom, że te zasady i cele, o których przydatności nie zawsze w młodym wieku zdajemy sobie sprawę, są nam bardzo potrzebne. Tak jak w każdym roku wybraliśmy kompetencje, które będziemy mocno kształcili. Takie główne na ten rok to na pewno budowanie relacji, a także praca i przygotowanie do egzaminów zawodowych. Uczniowie w 2023 roku będą zdawali nową formułę matury. W tym roku odchodzi nam ostatni rocznik maturzystów z liceum, którzy zdają dotychczasową maturę. Za rok zostanie jeszcze technikum. Potem będą już tylko nowi uczniowie. Nasi nowi wychowankowie, podobnie jak w innych placówkach, są inni, mają inne potrzeby. W związku z tym także nasza praca wymaga zmian. Nauka zdalna przekonała nas jak warto wprowadzać nowe rozwiązania i technologie podczas zajęć. Należy wykorzystywać metody bardziej warsztatowe, projektowe, a mniej wykładowych. Pamięć jest bardziej ulotna niż rzeczy wypracowane i umiejętności, które kształcimy. Będziemy także kładli nacisk na pomoc psychologiczną i pedagogiczną. To bardzo ważne. Pandemia zebrała swoje żniwo. Praktykujemy rozwiązania, że jeśli zauważymy problem staramy się go jak najszybciej rozwiązać. Będziemy pracowali z psychologiem, pedagogiem oraz rodzicami. Mamy także zespoły klasowe. Bardzo się cieszę, że mamy mocno zawiązaną współpracę z rodzicami. Dzięki temu w razie problemów udaje nam się zadziałać prewencyjnie - kontynuowała Renata Czuj.

 

Źródło: red. /ŁCR

Zdjęcia (29)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe