Nie jesteś zaszczepiony? Możesz spodziewać się utrudnień w pracy

  • 30.08.2021, 10:03 (aktualizacja 30.08.2021, 10:21)
  • News4Media
Nie jesteś zaszczepiony? Możesz spodziewać się utrudnień w pracy iStock

Podziel się:

Oceń:

Możliwość uzyskania przez pracodawcę informacji o szczepieniu pracownika przewija się już od pewnego czasu. Teraz rząd przedstawił szczegóły programu. Jeśli wejdzie w życie, może okazać się sporym utrudnieniem na rynku pracy.

„W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.” – m.in. taki zapis znalazł się w opisie zmian, na rządowej stronie internetowej.  Oznacza to, że wkrótce przepisy dostaną nowe brzmienie, aby pracodawcy mogli zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Możliwa selekcja

„Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny.” – czytamy w szczegółowym opisie zmian, które zamieszczone są w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Krótko mówiąc, pracodawca dostanie uprawnienia nie tylko do wglądu, czy jego pracownik poddał się szczepieniu lub przebył COVID-19. Wedle planowanych zmian, będzie mógł na tej podstawie oddelegować zatrudnionego do innych obowiązków (np. niezwiązanych z bezpośrednim kontaktem z klientami) i wypłacić mu wynagrodzenie adekwatne do zastępczego stanowiska. Dodatkowo, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zgodne z prawem będzie narzucenie niezaszczepionemu pracownikowi bezpłatnego urlopu. Projekt zakłada również możliwość sprawdzenia powyższych informacji dot. potencjalnego pracownika, przed nawiązaniem stosunku pracy.

Sprawdzą w aplikacji

Aby uwiarygodnić swoją odporność, zatrudniony będzie mógł skorzystać z dwóch opcji. Plany rządowe przewidują w tym celu okazanie specjalnych zaświadczeń wydanych przez podmioty medyczne lub weryfikację statusu za pomocą aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia. W pierwszym wypadku obowiązkowe będzie załączenie fotografii pacjenta, którą wydający zaświadczenie pobierze z Rejestru Dowodów Osobistych lub ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

News4Media

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anty Covid
Anty Covid 31.08.2021, 11:02
Te szczepionki to sciema po co sie szczepic jak i tak kaza w maseczkach chodzic,Niedlugoto nigdzie wyjsc nie bedzie mozna jak sie nie zaszczepisz
On
On 31.08.2021, 10:14
Trudno ,to pojdziemy zebrac pod markety . Taki nowy ład !
Korwin
Korwin 31.08.2021, 09:47
Hahaha foliarze i innej masci oszolomy powinniecie sie leczyc na glowe . Swirom latwiej uwierzyc w ufo lub potwora z loch ness niz w dzialanie szvzepiobki. W jakim swiecie my zyjemy
Stanley
Stanley 31.08.2021, 01:52
Chyba ich poebalo
Monika
Monika 30.08.2021, 16:26
Ta ustawa to łamanie prawa pracy i konstytucji będą pozwy i to dużo . Rzad się wypiał d...ą a pozwanymi bedą pracodawcy. Na wiejskiej niech się wzystkie osly poszczepią a ci co się poszczepili niech pokażą czym placebo, czy witamina.
Eutych
Eutych 30.08.2021, 15:47
Do każdego, który zapragnie się zadźgać preparatem, słowa te kieruję: „Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście.” (1 Kor 3, 16-17)

Pozostałe