Pierwsze medale Polaków na paraolimpiadzie w Tokio

  • 26.08.2021, 12:52 (aktualizacja 26.08.2021, 13:40)
  • News4Media
Pierwsze medale Polaków na paraolimpiadzie w Tokio Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski Adrian Castro

Podziel się:

Oceń:

Srebro i brąz. Tak na razie wygląda sportowy dorobek polskich paraolimpijczyków. W jakich dyscyplinach nasi zawodnicy pokazali światową klasę?

Dla Polski rywalizację medalową otworzył Marcin Polak z przewodnikiem Michałem Ładoszem. To kolarze torowi, którzy w wyścigu o 3. miejsce na dochodzenie na 4000 m na ostatnim okrążeniu wyprzedzili rywalizujących z nimi Francuzów. Polacy prześcignęli ich o niespełna 0,3 sekundy, a jeszcze na 800 metrów przed metą mieli stratę do rywali blisko sekundy.

W finale B jechaliśmy to, co mogliśmy, praktycznie przez pierwsze 15 okrążeń przegrywaliśmy z Francuzami. To była walka o jak najlepszy czas. Słyszeliśmy od trenera różnicę czasową, że traciliśmy sekundy. Ale na ostatniej rundzie udało nam się odrobić straty i o ułamek sekundy wyrwać brązowy medal.” – powiedział już na mecie Marcin Polak.

Złota nie udało się wywalczyć przez słabszy bieg w eliminacjach, kiedy Polacy musieli ustąpić Holendrom (ostatecznie zdobyli złoty medal) i Br
ytyjczykom. „Ciężki dzień, bardzo przykro, że nie udało nam się zdobyć złota. W pierwszym biegu nie pokazaliśmy takiej nogi jakiej chcieliśmy. W drugim z Francuzami wiedzieliśmy, że wyścig będzie się rozgrywał na ostatnim kilometrze z tych czterech. Dzięki tej taktyce udało się ich przegonić na ostatniej rundzie. Wielkie szczęście. Pierwszy medal dla Reprezentacji Polski i pierwszy dla nas w historii. Trochę odczarowaliśmy te igrzyska po Rio de Janerio. Nic. Cieszyć się.” – dodał Michał Ładosz

Kolejny medal jest koloru srebrnego, a zdobył go
paraszermierz, Adrian Castro. W finałowej walce, której losy zmieniały się i odwracały kilkukrotnie, przegrał ostatecznie z Chińczykiem Yanke Fengiem 11-15. „Brąz się wygrywa, a złoto się przegrywa – no i dostaje się srebro, więc ta ostatnia walka trochę boli.” – mówił na gorąco Castro i dodał: „Mój przeciwnik był nieprawdopodobnie szybki – ja też nie należę do zawodników wolnych, ale zaskoczył mnie parę razy tymi swoimi natarciami. Jak już zmieniłem styl walki i zacząłem go doganiać, to zaczął walczyć odległością i wykorzystywać swoją gibkość. Był przygotowany na różne płaszczyzny walki zdecydowanie lepiej, no i dlatego wygrał”.

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczęły się 24 sierpnia i potrwają do 5 września. Polskę reprezentuje 89 zawodników i zawodniczek, którzy walczą o medale w 12 dyscyplinach.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe