Nowy pomysł MEN na wycieczki szkolne. Płaci i wymaga

  • 14.08.2021, 07:39 (aktualizacja 14.08.2021, 08:11)
  • News4Media
Nowy pomysł MEN na wycieczki szkolne. Płaci i wymaga iStock

Podziel się:

Oceń:

Resort edukacji będzie przekazywał szkołom dodatkowe pieniądze na organizację wycieczek szkolnych. Stawia jednak pewne warunki. Uczniowie muszą odwiedzić konkretne miejsca.

"Chcemy odbudowywać wspólnotę między uczniami i nauczycielami, a najlepiej odbudowuje się ją na tego typu wyjazdach." - przekonywał na konferencji prasowej szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Właśnie ogłosił rozpoczęcie nowego programu szkolnego pod nazwą „Poznaj Polskę”. Minister tłumaczył, że jego celem jest też promocja nowoczesnej edukacji patriotycznej. Program polega na tym, że już od września placówki będą mogły się strać o dofinansowanie wycieczek m.in. do miejsc pamięci narodowej i związanych z polskimi bohaterami. „Wytyczyliśmy cztery obszary edukacyjne: śladami polskiego państwa podziemnego, śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego, kultura i dziedzictwo narodowe oraz osiągnięcia polskiej nauki.” – dodał minister Czarnek i tłumaczył, że szkoły będą mogły ubiegać się o pokrycie nawet 80 proc. kosztów wyjazdów uczniów. W przypadku wycieczek na jeden dzień nie może to być więcej niż 5 tys. zł, dla wycieczek dwudniowych limit wynosi 10 tys. zł, a dla trzydniowych 15 tys. zł.

Pieniądze będzie można wykorzystać na:

  • przejazd,
  • bilety wstępu,
  • usługi przewodnika,
  • zakwaterowanie,
  • wyżywienie,
  • ubezpieczenie uczestników wycieczki.

Ministerstwo stawia jednak warunek. Podczas każdego dnia wycieczki uczniowie będą musieli odwiedzić co najmniej dwa miejsca wskazane przez resort. Ich pełna lista ma zostać opublikowana w ciągu kilku dni, ale polityk już zdradził, że będzie mogło być m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Rodziny Ulmów i Centrum Nauki Kopernik. „Uczniowie będą korzystali z wielkiego potencjału edukacyjnego naszych muzeów tworzonych w ostatnich latach.” – wyjaśnił. Nabór wniosków o dofinansowanie trwać będzie od 6 do 30 września. O przyznaniu pieniędzy decydować ma kolejność zgłoszeń.

News4Media

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kamil29
Kamil29 16.08.2021, 09:39
Podobny system jest w Niemczech. Rodzice zapisują dzieci na wyznaczone wycieczki/atrakcje, rząd dofinansowuje, rodzic dopłacaj za każdą atrakcję od 1 do 10 Euro i się wszyscy cieszą. W ten sposób solidarnie każdy ma swój wkład, ale i decyzję.

Pozostałe