Lubań. Kolejny senior oszukany na 20 tys. zł

  • 04.08.2021, 15:56 (aktualizacja 04.08.2021, 16:41)
  • red.
Lubań. Kolejny senior oszukany na 20 tys. zł Lubuska Policja

Podziel się:

Oceń:

Mimo apeli i ostrzeżeń wciąż są seniorzy, którzy dają oszukiwać się metodą na… kogokolwiek. Wczorajszy przykład pokazuje, że osoba pod którą podszywa się przestępca może być dowolna. Dla oszusta ważne jest, by senior dał się zmanipulować i przekazał pieniądze. Wczoraj kilku mieszkańców Lubania otrzymało telefon od ”prokuratora”, który okazał się oszustem.

Czerwona lampka powinna włączać się za każdym razem, gdy dzwoniący do nas człowiek chce by przekazać mu pieniądze, dane osobowe czy dane dostępowe do kont. Przestępcy są przebiegli i mają do perfekcji opanowane techniki perswazji. Oszuści bardzo często grają na emocjach i ponaglają manipulowane osoby. - usłyszeliśmy od Justyny Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowej KPP w Lubaniu.

Na redakcyjną pocztę otrzymaliśmy list, w którym jedna z naszych czytelniczek informuje, że wczoraj na terenie Lubania działali oszuści, tym razem metodą „na prokuratora”. Według jej wiedzy dwie osoby nie dały się oszukać, jednak dwie inne przekazały gotówkę kurierowi przedstawiającemu się jako Arek.

Zostały oszukane 2 osoby na ,,telefon prokuratora”. Nie na wnuczka, córkę czy policjanta tylko prokuratora. Przetrzymują manipulowaną osobę na telefonie aż ta dotrze do banku i w nim również są cały czas na odsłuchu, bo oszukiwany senior ma zakaz rozłączania się. Dziś próbowano oszukać 2 osoby a dwie oszukano, ciekawe ile wczoraj i ile jutro, a może nie wszystkie osoby się przyznały swoim najbliższym, bo przecież to była ,,tajna akcja” i nikomu nic nie wolno mówić. Bardzo proszę uczulcie wszystkich ludzi, aby inni dziadkowie i babcie nie padli ofiarami tych oszustów. Mimo że tyle się o tym mówi i uczula starsze osoby, to i tak ulegają manipulacjom sprawców. Niesamowite jest jak potrafią przekręcić osoby, które w życiu by się nie posadziło o taki brak rozsądku i rezonu. - czytamy w liście od czytelniczki.

Lubańska policja potwierdza, że wczoraj na terenie Lubania doszło do oszustwa metodą „na prokuratora”. Policjanci mają wiedzę o trzech osobach w tym jednej, która przekazała gotówkę kurierowi tracąc w ten sposób 20 tys. zł. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Faktycznie policja poświęca wiele energii na organizację spotkań dotyczących oszustw dokonywanych na osobach starszych. Funkcjonariusze organizują spotkania, w trakcie których opowiadają historie osób z powiatu lubańskiego, które wykorzystali oszuści. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Środowiskowym Domu Samopomocy w Smolniku... wczoraj oszuści zaatakowali w Lubaniu.

Policjanci przypominają, że oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 i zastosować się do poleceń operatora.

red.

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Benek
Benek 05.08.2021, 09:26
Szubienica w Lubaniu jest nieużywana, należałoby ją wykorzystać po złapaniu oszustów
Giewont
Giewont 04.08.2021, 23:19
Niech podziękują dzieciom, bo tak się nimi interesują. Od kilku lat jest głośno w mediach o oszustach. Teraz dzięki nim w zachowaniu mniej dostaną dzieciaczki nie powiem jak t.e
batnaprzygłupów
batnaprzygłupów 04.08.2021, 22:31
Najwyższy czas żeby wreszcie policja wyznaczyła kogoś do spotkania z seniorami i możliwie prostym przekazem powiedziała seniorom czego nie wolno robić . Jeszcze lepiej żeby to zrobił ojciec dyrektor doktor n.t.
Największe męki na poczcie to przezywam kiedy dzień po listonoszu stoją na poczcie w kolejce i realizują przelew na Toruń . Pani w okienku pocztowym powinna być przedmiotem troski ojca dyr. dr n.t.
Fiskars
Fiskars 04.08.2021, 17:32
No i to są wyborcy.

Pozostałe