Panorama Racławicka w nowej odsłonie

  • 03.08.2021, 11:21 (aktualizacja 03.08.2021, 11:30)
  • UMWD
Panorama Racławicka w nowej odsłonie fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Podziel się:

Oceń:

Długość boiska piłkarskiego i wysokość czteropiętrowego domu – Panorama Racławicka, monumentalne malowidło przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami z 1794 roku, jest już otwarta dla zwiedzających.

Panorama Racławicka to jeden z symboli stolicy Dolnego Śląska. Staramy się, aby oferta kulturalna w naszych instytucjach była prezentowana w nowoczesny, atrakcyjny sposób. Nie mniej ważne jest to, że dzięki modernizacji będziemy mogli lepiej chronić nasz bezcenny zabytek – mówi marszałek Cezary Przybylski.
 

“Panorama Racławicka” to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia. Monumentalny obraz prezentowany jest w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. Za autorów dzieła uważa się lwowskich malarzy Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy nim było większe.

Po trwających blisko rok pracach modernizacyjnych wnętrzu nadano nowy charakter. Przearanżowano przestrzeń holu wejściowego, gdzie powstał nowy sklep muzealny, a cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdująca się w centralnym punkcie mała rotunda będzie prezentowała w formie mappingu na przestrzennej makiecie przebieg bitwy pod Racławicami. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana będzie prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historię powstawania słynnego obrazu.

W dużej rotundzie będzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory, ale przygotowanych zostało kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarska, lwowska, panoramiczna oraz dla najmłodszych. Komentarz podstawowy będzie dostępny w 18 językach (nowością jest Polski Język Migowy).

Dodatkowo zainstalowano nowy system przeciwpożarowy, oświetlenie awaryjne, a także system monitoringu. Całość prac odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków. Całość prac kosztowała blisko 30 milionów złotych, z czego aż 18,2 miliona pochodziło ze środków unijnych a budżet państwa i Samorząd Województwa Dolnośląskiego dołożyli po 5,4 miliona złotych. Środki własne Muzeum wynosiły niemal 500 tysięcy złotych. 

UMWD

Zdjęcia (5)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

avanti
avanti 05.08.2021, 01:56
Unijna prowokacja! 🙄 Jak mozna finansowac inwestycje, ktorej bohaterem jest osoba, za ktora wolski Kosciol Katolicki raczej (mowiac oglednie) nie przepada?!?
europoseł
europoseł 11.08.2021, 08:16
gr8 b8 m8 i r8 8/8

Pozostałe