Politycy dostaną spore podwyżki. Zdradził to prezydencki minister

  • 30.07.2021, 12:31 (aktualizacja 30.07.2021, 15:06)
  • News4Media
Politycy dostaną spore podwyżki. Zdradził to prezydencki minister gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Wiceministrowie mają zarabiać więcej. Ma to im zapewnić Andrzej Duda, wydając specjalne rozporządzenie. Oznacza to, że podwyżki czekają także posłów i senatorów. Plany zdradził minister w Kancelarii Prezydenta.

Obecnie posłowie i senatorowie otrzymują co miesiąc około 8 tys. zł uposażenia oraz 2,5 tys. diety. Wkrótce ta pierwsza kwota wzrośnie do ok. 13 tys. złotych. Podwyżki politykom nie zagwarantuje jednak żadna ustawa, bo zapewne byłyby kłopot z jej przyjęciem. Tak było w 2020 roku, gdy senat odrzucił projekt zwiększający zarobki władzy. W jaki zatem sposób politycy zaczną zarabiać więcej? Zapewni im to prezydent Andrzej Duda, podpisując specjalne rozporządzenie.

Minister ujawnia

Minister w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera przyznał w rozmowie z TVP Info, że trwają już prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Dokument ma być gotowy w ciągu kilku dni. „Wstydem dla naszego państwa jest to, że osoby pełniące kierownicze stanowiska zarabiają mniej niż średnia kadra urzędnicza chociażby.” – powiedział Dera i zdradził, że podsekretarze stanu w ministerstwach mają zarabiać o 60 procent więcej, a kadra kierownicza o około 40 proc. Polityk przekonywał, że zmiana jest potrzebna. „Jest to rzecz, która nie powinna mieć miejsca i każde szanujące się państwo musi stworzyć takie warunki i taką piramidę ustawić, jeżeli chodzi o wynagrodzenia, żeby to miało sens i było dobre, bo inaczej, choćbyśmy nie wiem jak się starali, jako zwykli obywatele, będziemy mieli cały czas państwo źle zarządzane”.

80 procent parlamentarzystów

Zapowiedzi Dery oznaczają, że większe pieniądze otrzymają także parlamentarzyści. Wynika to wprost z przepisów, bo zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tym politykom w okresie sprawowania mandatu przysługuje uposażenie, które odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Należy przypomnieć, że w czerwcu, na spotkaniu PiS, Jarosław Kaczyński mówił o podwyżkach dla parlamentarzystów. Zaznaczył, że ma się to wydarzyć jeszcze w tej kadencji i liczy na inicjatywę prezydenta Dudy w tym zakresie.

News4Media

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Człowiek
Człowiek 01.08.2021, 15:31
A co z ludzmi normalnymi co nie maja wsparcia a płaca coraz wieksze podatki ? I nie dostaja 500 plus ani nic ?
V
V 02.08.2021, 04:15
Głupim narodem lepiej się rządzi stąd wspiera się socjalem tych co nie garną się do pracy i zachęca do robienia dzieci
YTR
YTR 31.07.2021, 08:32
JESTEM KATEGORYCZNIE PRZECIWNY PODWYŻKOM DLA NIEODPOWIEDZIALNYCH STANOWISK I LUDZI . NIE WIDZIAŁEM PO 89 ROKU POLITYKA KTÓRY ZOSTAŁ UKARANY ZA ZŁE DECYZJE , ZA SPRZEDAJNOŚĆ , ZA ZATWIERDZANIE USTAW POD KONKRETNYCH LUDZI I MOŻNA JESZCZE WIELE ZARZUCIĆ .
123
123 30.07.2021, 19:17
Zawsze nienażarte pasibrzuchy.
Hogsofwar
Hogsofwar 30.07.2021, 18:40
Jak to przeszło przez Senat ? 😂😂, Dziękujemy ci koalicji
lubanianin
lubanianin 30.07.2021, 18:39
Do polityki nie idzie się dla pieniędzy - powiedział pewien mały człowiek.
lubanianka
lubanianka 30.07.2021, 17:39
W krajach UE politycy dostają podwyżki nie raz w roku i to nie kilka Euro, a kilkaset. Dlaczego w Polsce korupcja kwitła, bo.......(za którejś władzy), administracja miała mrożone płace. Dlaczego w Polsce były niskie zarobki ogółem, bo kto tak chciał.....ten widzi kto teraz głosuje co przeciw Polsce. Tyle lat znosiliśmy co obce, to teraz chwalić za to, że podnosimy się z udręk. Problem w tym, że narzekają Polacy, że im średnia krajowa za wysoka, i ci co im te....2 800 brutto za dużo. Żadnemu nie dogodzi, a jeśli idą do wyborów to żaden tzw. mądry nie chętny, a frekwencja na granicy ważności. Tak, oto można sobie pomarudzić, że politycy dostaną podwyżki(nikt nikomu nie broni być politykiem).
Bji
Bji 02.08.2021, 10:09
Urażona Pani polityk, czyżby prawda w oczy kole. W naszym kraju politycy są bardzo biedni z głodu nosami ryją po ziemi, co drugi ma przepuchlinę głodową. Życzę Pani po 30 latach ciężkiej pracy 1500 zł. miesięcznie.
Dojne 🐖
Dojne 🐖 01.08.2021, 21:26
Nie porównuj polski do krajów UE bo tam zarobki przeciętnego robola są dużo większe niż w PL dla przykładu buty Goerlitz przez pośrednika 1300 euro około 5900 na rękę, a produkcja lubań około 2000 - 2500zł na rękę 437-547 euro. A ceny w PL a DE? Różnica zarobku 100% różnica cen kilka - kilkanaście procent poza mięsem a wiele produktów jest już nawet tańszych niż W PL. paliwo bardzo podobna cena niż w PL.
Emeryta w kraju zachodnim UE stać wynająć kamper i pojechać na wczasy, mają godną służbę zdrowia.
Emeryta w Polsce ledwo stać na rachunki leki do tego ma fatalny dostęp do służby zdrowia. A to wszystko pod okiem dojnej zmiany.

Kupujemy czołgi?
Zainteresuj się ile zarabia ratownik medyczny przy 200h pracy.
OBECIE trwa protest ratowników, wiele karetek nie wyjeżdża, w szpitalach podaje się do jedzenia chłam, a Duda daje potwyzki politykom.Fajne priorytety.
Prezes J
Prezes J 31.07.2021, 09:48
@lubanianka - spróbuj zamienić się z emerytem . 1400/mc . Opłać mieszkanie ( w tym gaz , prąd , ogrzewanie i śmieci ) , wykup leki żyj za resztę . Uwzględnij koszyk emeryta który nijak nie widzi inflacji 5%.
"obiecywaliśmy że będzie lepiej. Ale nie obiecywaliśmy że każdemu."
Trochę marny ten Twój koment ale staraj się i próbuj dalej .
Może kiedyś wyjdzie lepiej chociaż szansa mała .

Pozostałe