Kommen und Gehen - kolejna edycja

  • 23.07.2021, 13:34 (aktualizacja 24.07.2021, 15:53)
  • Źródło: UM Lubań
Kommen und Gehen - kolejna edycja UM Lubań

Podziel się:

Oceń:

Za sprawą festiwalu Kommen und Gehen w Lubaniu kolejny raz zagości muzyka klasyczna. Cykl kulturalnych wydarzeń odbędzie się zarówno po stronie polskiej, jak również u niemieckiego partnera.

Co nas czeka w Lubaniu? Warsztaty dotyczące muzyki synagogalnej, koncert pieśni synagogi liberalnej oraz warsztaty: współczesna muzyka synagogalna do wspólnego śpiewania.

17 sierpnia o 14. w Szkole Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu odbędą się niecodzienne warsztaty, które pomogą odkryć i przeżyć współczesną muzykę synagogalną.

Zajęcia poprowadzą Shulamit Lubowska i Yoed Sorek będący studentami kształcenia kantorów w Abraham-Geiger Kolleg. Ich warsztaty skierowane są przede wszystkim do młodzieży, zaproszone są jednak także inne zainteresowane osoby z różnych grup wiekowych.

Historyczna muzyka religijna, przede wszystkim chrześcijańska, z biegiem lat została uznana za część „wspólnego dziedzictwa kulturowego”. Współczesna muzyka religijna pozostaje dla wielu ludzi w ukryciu. Związanie z miejscem i okolicznościami jak również nieśmiałość i strach przed kontaktem z ludźmi utrudniają spotkania z dzisiejszymi praktykami religijnymi.

Współczesna muzyka synagogalna, tworzona w Niemczech i na całym świecie, odzwierciedla żywy świat swoich (często młodych) uczestników, podobnie jak czynią to popularne style muzyczne. I tak oto dwoje doświadczonych, choć młodych „Praktyków” chce użyć muzyki jako możliwości do niewerbalnej komunikacji, aby uczestnicy i uczestniczki warsztatów mieli dostęp do jednego z aspektów życia Żydów Tu i Teraz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy poprzez formularz online: https://www.oberlausitzerperspektiven.org/workshop-luban lub wysyłając maila na adres: [email protected].

Warsztaty odbywają się we współpracy z Abraham Geiger Kolleg i z miastem Lubań. Koncert zostanie zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Działania są współfinansowane z funduszy podatkowych na podstawie budżetu przyjętego przez Parlament Kraju Związkowego Saksonia.

Koncert: „LeDor vaDor – z pokolenia na pokolenie” - śpiewy liberalnej synagogi z XIX wieku

17 sierpnia o 19.30 Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu, której nieobce wyszukane dźwięki, będzie rozbrzmiewać pieśniami synagogi liberalnej. Koncert z udziałem Jaschy Nemtsova (fortepian), kantora Isidoro Abramowicza (baryton), Shulamit Lubowskiej (sopran) i Yoeda Soreka (tenor).

Koncert w Lubaniu łączy ze sobą klasyczne pieśni niemiecko-żydowskiej synagogi liberalnej XIX i początku XX wieku z życiem i twórczością Ludwiga Danzigera. Urodzony w 1874 roku w Lubaniu, jako syn szanowanych żydowskich kupców, pozostawił po sobie liczne dzieła malarskie i akwarelowe, a także bogaty dorobek rysunkowy. Uwiecznił nie tylko krajobrazy Gór Izerskich i Karkonoszy, ale także swoje rodzinne miasto. Projekcja jego obrazów wzbogaci akustyczne doznania koncertu o doświadczenia wizualne.

Muzeum Regionalne zaprasza 17 sierpnia (godz. 15.30) na wycieczkę z przewodnikiem po muzeum pod tytułem „Życie i twórczość Ludwiga Danzigera”.

Wstęp na koncert oraz do muzeum biletowany (w cenie 10 EUR lub 40 zł). Bilety na koncert dostępne tutaj lub na zwiedzanie tutaj (bilet ten upoważnia do zwiedzania i udziału w koncercie) bądź na miejscu w dniu koncertu.

Czytaj więcej o koncercie oraz oprowadzaniu po muzeum.

Więcej informacji tutaj.

Program festiwalu Kommen und Gehen.

Koncert jest wspierany finansowo przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Działanie to jest współfinansowane z funduszy podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez saksoński parlament.

Źródło: UM Lubań

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

x
x 27.07.2021, 21:43
Muzyka synagogalna - preludium do ustawy 447.

Pozostałe