Od stycznia 12 tys. zł na dziecko. Znamy szczegóły nowego programu

  • 23.07.2021, 11:37 (aktualizacja 23.07.2021, 12:30)
  • News4Media
Od stycznia 12 tys. zł na dziecko. Znamy szczegóły nowego programu iStock

Podziel się:

Oceń:

Rząd planuje, że od nowego roku zacznie działać rodzinny kapitał opiekuńczy. Okazuje się, że pieniądze będą też dla rodzin, które już mają dzieci.

To część polityczno-podatkowo-społecznego programu „Polski Ład”, który liderzy Zjednoczonej Prawicy przedstawili jeszcze w maju. Potem założenia działania były uszczegóławiane, a obecnie ustawa wprowadzająca rodzinny kapitał opiekuńczy jest w fazie konsultacji społecznych. Dzięki temu wiadomo, jakie konkretnie zamierzenia ma władza.

Co zapisano w projekcie? Rodzinny kapitał opiekuńczy to 12 000 złotych wypłacane na dziecko mające od 12 do 36 miesięcy. Ma to być pomoc dla rodziców w okresie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do momentu, kiedy pociechę będzie można wysłać do żłobka, a rodzic wróci do pracy.

Pieniądze mają być wypłacane przez rok – po 1 000 zł lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie. Z analizy projektu nowego prawa wynika, że w przypadku gdy rodzice są rozwiedzeni i nad dzieckiem sprawują opiekę naprzemiennie, to pieniądze otrzyma każde z nich. Ma to być połowa miesięcznej transzy na rodzica. Kolejny ważny zapis wskazuje, że nowymi zasadami będą objęte nie tylko dzieci, które przyjdą na świat po 1 stycznia 2022 roku, ale także te które już się narodziły, a wiekowo spełnią wymagania programu.

Wypłatą świadczenia ma się zająć Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie zrobi tego automatycznie. Potrzebne będzie złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Będzie to można zrobić wyłącznie drogą elektroniczną  - tak jak obecnie jest to w przypadku programów Rodzina 500 plus i Dobry Start.

W projekcie znajduje się jeszcze jedna ważna informacja. Rząd zamierza dopłacać rodzinom do rachunków za żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. Ma to być 400 zł miesięcznie przekazywane bezpośrednio placówce. To rozwiązanie wyłącznie dla osób, które nie będą korzystały z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

News4Media

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewcia
Ewcia 24.07.2021, 07:20
Jak już widać, w powiecie jak i w Polsce, dominuje......zazdrość, zazdrość, zawiść, zero od siebie, zero empatii. Powiat w ten sposób nigdy z dołka nie wyjdzie. Wrodzone narzekanie dominuje.
mikołaj
mikołaj 23.07.2021, 15:59
Coś mi się wydaje, że w nie dalekiej przyszłości można się spodziewać wyborów.
Karakan.
Karakan. 23.07.2021, 15:53
Jaro szasta nie swoimi pieniędzmi jak szalony. Ciekawe kiedy to wszystko jeb... jak bańka.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 23.07.2021, 12:56
Tak, tak, na jesień lockdown a w styczniu dodrukują ;), możecie się "rypać" ;) tudzież spółkować.
Pracująca  emerytka
Pracująca emerytka 23.07.2021, 12:53
Super,a ja po 40 latach pracy,dwoje dzieci,bez urlopów wychowawczych,emerytura niecałe 2100,dalej pracuję i nadal płacę podatki na takie programy,ktore niczego nie przynoszą, nadal niż demograficzny,a dzieci rodzą się w takich rodzinach, które jako kolejne pokolenie korzysta z takich programów pomocowych ,nie podejmując pracy,bo przecież dostaną.....
Realista
Realista 23.07.2021, 22:51
Ciekawe. Ja miałam źle to inni niech też się męczą. Domyślam się, że według tej teorii to dzieci rodzą się wyłącznie tam gdzie nikt nie pracuje. Toż to przecież herezje w czystej postaci. A tak na marginesie niskie emerytury dzisiaj do efekt błędów z polityki lat 90 bo od wtedy dzisiejsi emeryci pracowali.

Pozostałe