Rząd jest już pewny, że czwarta fala jest kwestią czasu. Szykuje się kolejny lockdown?

  • 23.07.2021, 12:33 (aktualizacja 23.07.2021, 12:35)
  • News4Media
Rząd jest już pewny, że czwarta fala jest kwestią czasu. Szykuje się kolejny… gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Mogłoby się wydawać, że pandemię mamy już za sobą. Miejscowości turystyczne pękają w szwach, otwarte są bary i restauracje, funkcjonują siłownie i instytucje kultury, coraz trudniej spotkać kogoś w maseczce. Rząd ma na ten temat inne zdanie i przymierza się już do kolejnego lockdownu.

Ostatnie chwile swobody

Po długich miesiącach obostrzeń, noszenia maseczek i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, wielu z nas tęskniło za „normalnością”. Kiedy ogłoszono, że liczba zakażeń koronawirusem jest tak niska, że można przywrócić pełne, społeczne funkcjonowanie, chyba wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Dziś trudno wyobrazić sobie, że sklepy i kina miałyby znowu być zamknięte, a dzieci uczyć się w swoich domach. Niestety taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. I to już wkrótce.

Analizują statystyki

Rząd stale przygląda się statystykom zachorowalności na COVID-19 i nie ma już wątpliwości, że czwarta fala koronawirusa w Polsce jest tylko kwestią czasu.

„W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia i trend spadkowy (wykrywanych zakażeń – przyp. red.) zmienił się najpierw na trend ustabilizowany. W dalszej kolejności mamy już wzrosty, które z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., więc to poważna dynamika.” – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szykuje się kolejny lockdown?

Pomiędzy politykami trwają dyskusje, jakie działania należałoby podjąć w przypadku spełnienia się czarnego scenariusza. Niewłaściwe byłoby ograniczenie osób zaszczepionych, ponieważ zabieg miał być dla nich pewnego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa. Z drugiej zaś strony trudno byłoby wprowadzić restrykcje bez podziału społeczeństwa. Według ustaleń Onetu, pierwsze ograniczenia mają pojawić się już pod koniec sierpnia. Prawdopodobnym scenariuszem będzie tzw. lockdown sektorowy, tj. obejmujący jedynie wybrane gałęzie gospodarki, w najbardziej newralgicznych lokalizacjach.

Szczepienia będą obowiązkowe?

„W Polsce mamy wariant hybrydowy – z jednej strony mamy limity osób w określonych miejscach, ale do tego limitu nie liczą się osoby zaszczepione. Ten wariant pozwala, by z usług korzystały te osoby, które niestety nie chcą się zaszczepić lub czasami nie mogą, oraz nagradza tych, którzy się zaszczepili.” – wyjaśniał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Piotr Muller, rzecznik rządu.

Jednak odsetek dotychczas zaszczepionych jest za niski, aby mówić o odporności zbiorowej, a tego typu przywileje są niewystarczającą zachętą dla niezdecydowanych.

Adam Niedzielski, pytany o szczepienia na antenie Radia Wrocław przyznał, że dotychczasowe zasady będą obowiązywały do końca września. Po tym czasie rozważane jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień, ale dla najbardziej narażonej na zachorowanie grupy pacjentów. Niewykluczone jest również wprowadzenie opłat za szczepienie, dlatego minister zdrowia dodał, że „najlepiej zaszczepić się teraz”.

News4Media

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WIKIDAJŁO
WIKIDAJŁO 28.07.2021, 10:13
Liczyłem ,ze rudy przyjedzie z Brukseli i nas ocali .A on nic tylko to samo gadanie non stop ,zadnych pomysłow .?Szkoda gadac .
Hshs
Hshs 25.07.2021, 00:07
Trzeba było PRZEWIDZIEĆ zanim kupiliście te kilkanaście milionów szczepionek od koncernow
Krystyana
Krystyana 24.07.2021, 13:10
Biedne te nasze dzieci, wnuki znowu będą siedzieć przed komputerem , Rząd nie liczy się z nami, a nasze dzieci ma w głębokim
Xyj
Xyj 24.07.2021, 11:47
Czekam na 100 falę. Wystawię na aukcji swoje maseczki z 1 😂😂
Yeba* Antymaseczkowców
Yeba* Antymaseczkowców 24.07.2021, 07:42
Zamknąć płaskoziemców w domach.
Ja miałem okazję zobaczyć jak przebiega choroba i to że ktoś sobie kichnął, to nie znaczy że inny tak samo łagodnie przejdzie.
Nie chcą się szczepić to ban na restauracje, fryzjera hotele i niech siedzą i snują teorie.
Pk
Pk 25.07.2021, 10:07
I co w, związku z tym? Skoro jesteś zaszczepiony to dlaczego boisz się tych nie zaszczepionych. Ludzie chorowali i będą chorować. Nie ma grypy, anginy, astmy, gruźlicy itp. Jest tylko corona.
Koks
Koks 23.07.2021, 21:10
Szczepionka "uodparnia " jedynie na kilka miesiecy a wiec beda szprycować nas co poł roku tym cyklonem !
??
?? 23.07.2021, 18:21
Już 4, a respiratory od handlarza bronią co miały być na 1 fale dotarły?
Dlaczego organy nie potrafią wobec niego tak skutecznie działać jak wobe. Nowaka i Banasia?
Prawo i co - bo napewno nie sprawiedliwość
Covid19
Covid19 23.07.2021, 15:49
Niezaszczepione osoby będą siedzieć w domach to jest pewne. Bo rząd wprowadzi dla nich pełny "lok-dałn" tak jak jest to w trendzie innych państw (zostaną zmuszeni) Jeżeli ludzie tego nie zrozumieją to będziemy z tym walczyć jeszcze wiele lat. Jeżeli ktoś jest po medycynie z fejsbuka bądź tiktoka i ma odmienne zdanie niż najlepsi lekarze, profesorowie, to zostało mi tylko współczuć. Szczepionki już nie raz uratowały istnienia ludzkie od różnych chorób ale niestety internet dał możliwość głupkom łączenia się w większe grupy i wypowiadanie swoich zdań bez żadnej wiedzy. I tutaj jest największy problem.
D
D 24.07.2021, 16:46
Nie wiem kto mnie bardziej przeraża płaskoziemcy czy ci, którzy mają tak jak ty wyprany mózg od propagandy.
Srovid
Srovid 24.07.2021, 13:05
Widać że tylko jedną telewizję oglądasz, no może dwie ale to i tak to samo morgelonie. 🤣🤣
myśl
myśl 24.07.2021, 10:50
Dla "medyków" jesteś wart tyle ile mogą na tobie zarobić.Zdrowy jesteś nic nie wart.Dobrze jeśli można cię leczyć cale życie i zarobić na twojej śmierci.
gizmo
gizmo 23.07.2021, 15:04
Bądź odpowiedzialny i daj się zaszczepić czymś, za co nikt nie bierze odpowiedzialności.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 23.07.2021, 19:21
Na najbliższej wizycie u lekarza kiedy dostaniesz jakikolwiek lek spytaj czy lekarz weźmie odpowiedzialność za skutki uboczne. Ew. może zadzwoń na infolinię danego producenta i się zapytaj haha.
zulu
zulu 23.07.2021, 14:13
Koncerny medyczne uchwalają prawo w Polsce?

Pozostałe