Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Postęp prac i ciekawe znalezisko

  • 21.07.2021, 19:17 (aktualizacja 21.07.2021, 19:43)
  • red.
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Postęp prac i ciekawe znalezisko SMGŁ - Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu / eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Powoli, metr za metrem górnicy wbijają się w głąb lubańskiej Kamiennej Góry. - czytamy na profilu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Zaciekawieni postępem prac, udaliśmy się na plac budowy. Tam małe zaskoczenie, bo dowiedzieliśmy się, że górnicy pracują bez przerwy.

Dziś, widzimy pierwsze efekty ich pracy: właśnie odkopywany jest 2. metr sztolni badawczej, umacniany i stabilizowany na bieżąco stojakami i stropnicami, stanowiącymi jej obudowę górniczą.

Ze względu na rodzaj i specyfikę prac, wszystkie działania muszą być wykonywane ręcznie, bez użycia sprzętu ciężkiego.

Ale fachowcy z firmy AMC wiedzą, co robią. Ich doświadczenie jest wyjątkowe na skalę kraju – pisze ekipa ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, która zajmuje się podziemnym projektem.

Zaciekawieni udaliśmy się na plac budowy, aby zdobyć nieco więcej informacji, już na początku spore zaskoczenie. Od poniedziałku górnicy z firmy AMC pracują w czteroosobowych zespołach na trzy zmiany. Praca idzie mozolnie, bo zanim glina zostanie wybrana w przyszły strop, ręcznie przy użyciu 5 kg młota, wbijane są w ziemię grube stalowe blachy. Górnicy co chwilę zmieniają się na stanowisku, a w przerwach budują drewnianą obudowę wejścia i wywożą taczkami glinę. W ten sposób centymetr po centymetrze posuwają się do przodu. Praca nie jest łatwa, bo po drodze napotykają przeszkody: bazaltowe głazy, belki zawalonego już po wojnie tunelu, czy ciekawe artefakty. Wykopano wiertło długie na 2,5 metra oraz kilkuszczeblową drabinę. Co te przedmioty robiły w zawalonym wejściu pozostanie na razie zagadką.

Przed górnikami jeszcze dużo pracy, szacuje się, że do drożnej części tunelu pozostało około 18 metrów. 18 metrów zasypanych gliną i bazaltowymi skałami. Prace utrudnia woda, która z coraz większą łatwością spływa z zalewanego wodami opadowymi chodnika.

Po półtorej tygodnia jest małe opóźnienie, jednak praca na trzy zmiany powinna je zniwelować i ta część robót górniczych najprawdopodobniej zakończy się zgodnie z harmonogramem.

Dzięki zainteresowaniu mediów wciąż pojawiają się darczyńcy, którzy wspierają projekt finansowo. Jak wyjaśniał nam Sebastian Terenda, koordynator projektu - Prace są skomplikowane i wciąż generują dodatkowe koszty.

Jeżeli chcecie wesprzeć projekt swoim datkiem możecie to zrobić biorąc udział w licytacjach dostępnych w mediach społecznościowych na profilu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu, czy poprzez wpłatę datku przez Zrzutka.pl

red.

Zdjęcia (15)


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Koks
Koks 23.07.2021, 13:40
A ja Wam powiadam , tam jest bursztynowa komnata ,bo skoro nigdzie jej nie ma to gdzie ma być jak nie w Lubaniu .😲😲😲A wiec prosze wiercic az sie wiertlo rozgrzeje do czerwoności !
Pawcio
Pawcio 22.07.2021, 13:56
Coś się dzieje a ludzie jak zwykle marudzą. Weźcie przestańcie sapać i narzekać.
Pkk
Pkk 22.07.2021, 12:49
Zniszczą cały park. Co leży w ziemi to niech tam pozostanie,
Jan
Jan 21.07.2021, 22:11
Nie dziwota że robią na tyle zmian jak tam góra 2 osoby się zmieszczą. Ciekawe czy jest nocna zmiana, albo chociaż dobra zmiana.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 21.07.2021, 21:52
Wiertło i drabina w sztolni jest tak oczywista jak rogal rano w sedesie, czekamy na złoty pociąg.
lubaniak
lubaniak 21.07.2021, 20:25
zwykły złom póki co liczymy na więcej

Pozostałe