Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

„Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast”

Od jutra Muzea Miejskie w Żytawie w swoim Muzeum Historii Kultury (klasztor pofranciszkański) prezentować będą wystawę poświęconą 675. rocznicy powstania górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.
  • Źródło: Organizator
„Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast”

Autor: Organizator

Za moment narodzin Związku uznaje się 21 sierpnia 1346 r. gdy przedstawiciele górnołużyckich miast królewskich - Budziszyna, Görlitz, Kamenz, Lubania, Löbau i Żytawy - wymienili wzajemne umowy sojusznicze.

Założony w celu wzajemnej obrony alians przetrwał do roku 1815, kiedy to północno-wschodnia część Górnych Łużyc z Görlitz i Lubaniem została przyłączona do Prus. Jak dalece pozostaje on do dziś w świadomości mieszkańców, opowiadają m.in. osobistości dzisiejszych Sześciu Miast, z których po roku 1945 mamy już siedem - z historycznego Görlitz wyłonił się jeszcze Zgorzelec.

Wystawa "Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast" przybliża historię Żytawy i jej średniowiecznych sojuszników obejmując takie tematy jak polityka, gospodarka, kultura, sztuka, komunikacja, handel, obrona, a także prawo i porządek publiczny. Intrygujące i zmienne dzieje zilustrują archeologiczne znaleziska z żytawskiego rynku, historyczne widoki miasta oraz przedmioty świadczące o dawnych konfliktach zbrojnych. Cała prezentacja i towarzyszące jej zestawy audioguide zostały przygotowane w dwóch językach: po niemiecku i po polsku.

Przygotowana przez żytawskie Muzea Miejskie ekspozycja powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczego „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta“, który zamierza przybliżyć wspólną historię nadgranicznego regionu poprzez trzy tematy wiodące. Poza Związkiem Miast jest to jeszcze słowiańskie osadnictwo na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu (wystawa na ten temat zostanie otwarta w lutym 2022 r. w Muzeum w Budziszynie) oraz okres wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą (o czym od grudnia br. opowiadać będzie specjalna wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu). Poza trzema wymienionymi tu instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc” uczestniczą jeszcze: Zakład Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Więcej o projekcie i o żytawskiej wystawie na stronach: www.1000lusatia.eu oraz www.museum-zittau.de.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wowTreść komentarza: Słusznie użyłeś słowa ''innym''. U siebie są demokraci a na zewnątrz mają poddanych.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 20:27Źródło komentarza: Połowie młodych Polaków jest obojętne, czy żyją w demokracjiAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Dopiero będziesz płakał że prąd jest drogi. Wypowiadasz się na temat na którym kompletnie się nie znasz. Polska przypadłość.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:58Źródło komentarza: Ornitologiczna sensacja w Lubaniu. Niestety ptak nie przeżyłAutor komentarza: Stan-VanTreść komentarza: A znasz organizatorów i uczestników takich imprez bez kosztów? Dołóż sie - będą niższe!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:20Źródło komentarza: Henryki już w ten weekend! Sprawdźcie program, dojazd i parkingiAutor komentarza: Krecik_BecikTreść komentarza: To sprawka tego frontu nazwanego - o świętobliwa zgrozjo: Gabryjel. Przecież to Anioł pański i za jakie grzechy taki złośliwy? Zresztą ten jego szef zwany Jahwe-Adonai też od wieków bez krzty miłosierdzia i sprawiedliwości. Ponieważ katolicy nie czytają Pisma zwanego Biblią pozwolę sobie z tej świętej księgi zacytować kilka wybranych przez siebie fragmentów. Dla porządku przypominam - szczególnie apologetom - że chrześcijaństwo to religia miłości bliźniego a całe Pismo Święte zostało natchnione przez samego Boga, który jest niewyobrażalną miłością i bardzo kocha wszystkich ludzi. - "Czy zdarza się w mieście nieszczęście, którego by Pan (Jahwe) nie wywołał?" (Am 3.6), - "Ja tworzę światłość i stwarzam ciemności. Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście. Ja, Pan, czynię to wszystko" (Iz 45.7), - "Ja pozbawiam życia i darzę życiem, ja ranię i leczę" (Pwt 32.39), - "oto sprowadzę nieszczęście na wszelkie ciało, mówi Pan" (Jr 45.5) oraz - "Czy z ust Najwyższego nie pochodzi zarówno złe, jak i dobre?" (Lm 3.38; por. Wj 32.14). Tego na katechezie nie uczą a z ambony nie cytują!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:12Źródło komentarza: Trochę deszczu i trochę nieuwagi. Kolizja na DK30
ReklamaPowiat Lubań
Reklama