Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Na gorąco z placu budowy

  • 19.07.2021, 14:51 (aktualizacja 19.07.2021, 18:18)
  • red.
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Na gorąco z placu budowy FB: Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu - Kamil Chmura

Podziel się:

Oceń:

Po kilku dniach przygotowań w poniedziałek 19 lipca zaczęto budowę portalu wejściowego do wnętrza Kamiennej Góry w Lubaniu. Za parę tygodni rozwiąże się kilka zagadek, na które odpowiedzi znali tylko budowniczowie tunelu, którzy wysadzili go tuż przed zakończeniem II wojny światowej.

Pierwszy tydzień upłynął na przygotowaniu wykopu zewnętrznego i pracach ciesielskich. W ciągu siedmiu minionych dni pogoda nie rozpieszczała górników, padający deszcz powodował obsuwanie się zruszonej koparką ziemi w otwartym wykopie i najzwyczajniej w świecie uprzykrzał im pracę. Wykop przed przemakaniem zabezpieczono folią, a prace ciesielskie polegające na zacinaniu belek i zbijaniu stojaków wykonywano pod rozpiętym brezentem.

Dziś na facebook-owym fan-page Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu poinformowano, że właśnie budowany jest portal wejściowy.

Dziś budujemy portal wejściowy i jak wszystko dobrze pójdzie ruszy budowa sztolni badawczej. - usłyszeliśmy od Sebastiana Terendy, koordynatora projektu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.

W ten sposób za około trzy tygodnie powinniśmy poznać odpowiedzi na kilka pytań. Pytań, na które odpowiedzi znają bądź znali jedynie budowniczowie lubańskich podziemi. Dlaczego tunel został wysadzony przed oddaniem Lubania wojskom radzieckim? Dlaczego Niemcy tak długo i zaciekle bronili miasta? I wreszcie, czy poniemieckie podziemia kryją jakieś depozyty?

red.

Zdjęcia (5)


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Klose
Klose 23.07.2021, 03:18
Czy w Lubaniu , w tym tajemniczym tunelu , mozna bedzie zakosztować słynnego kotlecika A la Dariusz Kwiecień?
Ludzie gdybym ja mial tyle sily😳
Frank
Frank 20.07.2021, 14:39
W końcu nie długo się dowiemy, co skrywa nasza kamienna góra.



Wldek
Wldek 19.07.2021, 21:41
Widzę że pozostała(albo powstała) liczna grupa strażników sztolni pod Kamienną Górą,którzy robią co mogą aby przeszkodzić w ich udostępnieniu :)
Rado
Rado 19.07.2021, 20:42
A gdzie tu BHP Pan z piłą motorową zero ochrony ludzie choć okulary by ubrał dla samego kitu do zdjęcia.
Krzysztof
Krzysztof 19.07.2021, 19:13
będzie jak z basenem że tylko zostanie dziura i plac zabaw dzieciom rozwalą
Igror ®
Igror ® 19.07.2021, 22:46
Wychowałem się bez placu zabaw i żyje. Zapewne Twoją incjatywą była budowa placu zabaw, gdzie teraz spędzasz swój czas z chińskim smartfonem i pogłębianiem skoliozy.. i ciężko zrozumieć, że ludzie maja odmienne pasje ... niż wieksze TV.
Pis-mak
Pis-mak 19.07.2021, 17:57
Zamiast trzymać kasę na różnego rodzaju klęski żywiołowe,które nas nawiedzają to rozwala się pieniądze na pierdoły!!!!! Brawo Sławiński!!!!! Brawo radni!!!!!!! Biedne miasto!!!!!!
Piotrekk
Piotrekk 24.07.2021, 01:13
Ty buraku to nie płaci miasto tylko była zbiórka na patronite itp. Wiec dowiedz się a później gadaj ***y.
Hogsofwar
Hogsofwar 19.07.2021, 20:40
Pis-mak wyjedź z kontynentu
sławek
sławek 19.07.2021, 20:37
zawsze znajdą sie takie marudy co twierdzą po co? na co? szkoda kasy,najlepiej wbij się w ten telewizor i nie wystawiaj głowy za okno
JÓZEK
JÓZEK 19.07.2021, 19:02
LEPIEJ DAĆ KASĘ DLA ŁUŻYC ONI PRZE***Ą SZYBCIEJ LEŻĄC NA BOISKU I NIC NIE ROBIĄC
Ahmed
Ahmed 19.07.2021, 18:24
Co za ***
JÓZEK
JÓZEK 20.07.2021, 19:24
Ahmed wracaj do siebie nie będziesz się dziwił że kasa na piłkę to w błoto poszło
Jan
Jan 19.07.2021, 17:02
Tam już dawno nic nie ma. Jeżeli Niemiec coś tam przechowywał, produkował, to zwyczajnie to wywieźli. Mieli czas i możliwości tak jak robili to w innych miejscach. W późniejszych czasach trzymali nad tym łapę ruscy którzy naprzeciw wejścia do sztolni mieli swoją siedzibę. Przypadek ? Strata czasu i pieniędzy, bo znając Polskie realia nie będzie można nic z tej dziury zrobić. Biurokracja i chore przepisy w tym kraju nie pozwolą na powstanie tam czegoś innego jak tylko wmurowanie metalowych krat przed wejściem.
k.m.
k.m. 21.07.2021, 11:51
Głupki zamiast kopać dziurę powinni byli się ciebie spytać czy warto i co tam jest ukryte. Kasę mogliby zainwestować w coś pożytecznego, np kolejny supermarket.
gizmo
gizmo 20.07.2021, 12:19
Intencje wydają się jak najbardziej oczywiste. Wejść do wnętrza, eksplorować a dalej czas pokaże co będzie. Po prostu, nie było tam nikogo od 76 lat więc wypada wejść znowu.

Pozostałe