Niedzielna nawałnica nad powiatem lwóweckim. Zalanych 19 budynków

  • 12.07.2021, 10:34 (aktualizacja 13.07.2021, 13:15)
  • Źródło: lwowecki.info
Niedzielna nawałnica nad powiatem lwóweckim. Zalanych 19 budynków Lwowecki.info/24jgora.pl

Podziel się:

Oceń:

Wystarczyło kilkanaście minut ulewnego deszczu, żeby leniwe, niemal wyschnięte strumienie zamieniły się w rwące potoki.

Po oberwaniu chmury, jakie miało miejsce w niedzielne popołudnie nad wschodnią częścią powiatu lwóweckiego ucierpieli mieszkańcy trzech sołectw: Strzyżowca i Pilchowic w gminie Wleń oraz Pasiecznika w gminie Lubomierz.

W Strzyżowcu olbrzymie straty poczyniła woda spływająca z położonych nad wioską pól.

- Siedemdziesiąt lat mieszkam w tej wsi i czegoś takiego nie widziałem. Woda lała się jak z wiadra – opowiadał jeden z mieszkańców. Inny wspomina, iż u sąsiada wody mieli po pas. Jedna z mieszkanek przyznaje, że jak woda jednymi drzwiami zaczęła wlewać się do domu, to otworzyli drzwi od podwórza i tamtędy woda wypływała. Straty są olbrzymie. We wsi zniszczony został kawałek drogi powiatowej, gdzie woda zerwała asfalt. Przez kilka godzin mieszkańcy nie mieli prądu.

Jako pierwsi z pomocą mieszkańcom ruszyli strażacy. Pomagali w wypompowaniu wody z zalanych mieszkań i piwnic, w zabezpieczeniu domów przed dalszymi podtopieniami, w porządkowaniu terenu.

Ogrom wody jaki spadł nad Strzyżowcem błyskawicznie spłynął w dół i podtopił część Pilchowic. Nurt wody w strumieniu był tak silny, że połamał betonową płytę nad potokiem, po której mieszkańcy dojeżdżali do domów. Tu woda również zalewała domy i studnie.

W godzinach wieczornych nawałnica przetoczyła się nad Pasiecznikiem. Zalane zostało jedno gospodarstwo. Tam również z pomocą mieszkańcom przyszli strażacy.

- Zalanych było 19 domów, dziesięć w Strzyżowcu, siedem w Pilchowicach, jeden w Pasieczniku i w DPS-ie Nielestno strażacy też wypompowywali wodę z piwnicy – mów mł. bryg. Andrzej Więdłocha, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, który dodaje, że oprócz zalanych domostw zalane zostały studnie i ujęcia wody pitnej.

W akcjach udział brało dziewięć zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej i trzy zastępy z JRG PSP w Lwówku Śląskim. Strażaków z powiatu lwóweckiego wspierali druhowie z OSP Czernica oraz z JRG PSP w Bolesławcu.

To jednak nie koniec działań strażaków. Dziś szykują się na dalszą pracę i pomoc mieszkańcom.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Źródło: lwowecki.info

Zdjęcia (25)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kościelny
Kościelny 12.07.2021, 14:00
Za jakie grzechy ten ich Pan Bóg tak ich doświadcza? Naród pokorny, wierny i bogobojny, a tu takie klęski niebo im funduje. Nie szlo w tych parafiach wcześniej wystawić monstrancyji co by opatrzność chmury pognał na inne tereny? Drzewiej ponoć tak czyniono i efekta były - cót za cudem...
Jontek
Jontek 12.07.2021, 21:02
A któż to daje łapki w dół? Czyżby ci co nie wierzą we Wszechmogącego Boga.?
Kapitan Bombaaa
Kapitan Bombaaa 12.07.2021, 11:08
Betonujmy dalej nasz piękny kraj, regulujmy rzeki a atrakcji będzie coraz więcej :)

Pozostałe