Lubań. Za kilka dni rusza budowa chodnika do wnętrza poniemieckich sztolni

  • 06.07.2021, 09:58 (aktualizacja 06.07.2021, 12:26)
  • Źródło: SMGŁ
Lubań. Za kilka dni rusza budowa chodnika do wnętrza poniemieckich sztolni SMGŁ

Podziel się:

Oceń:

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc podpisało umowę z firmą AMC w sprawie robót, mających na celu wejście do podziemnego kompleksu militarnego pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu. Już za tydzień firma wchodzi na teren budowy.

W kolejnych etapach przez wywiercone z góry otwory do wnętrz sztolni wpuszczono sondę „Krab”. Jest to specjalnie do tego celu skonstruowany gąsienicowy łazik wyposażony w silne światło i kilka kamer. Budowa urządzenia była o tyle skomplikowana, że otwór którym można było go opuścić do wnętrza wykutych w bazalcie chodników ma około 10 cm średnicy.

Po ustaleniu na jakiej długości wysadzony został chodnik, opracowano projekt budowy podziemnego chodnika i rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na ten cel. Wczoraj po kilku miesiącach podpisano umowę z firmą górniczą, która podjęła się budowy chodnika w tradycyjnej technologii.

To mały gest długopisu, a wielka rzecz dla całego Lubania! - powiedzieli sygnatariusze umowy.

Ze strony AMC w spotkaniu wzięli udział: dyrektor ds. produkcji Marian Walaszek i kierownik działu geodezji i fotogrametrii dr inż. Mateusz Jabłoński. SMGŁ reprezentowali prezes Janusz Kulczycki, skarbnik Zbigniew Madurowicz oraz przedstawiciele "podziemnej" ekipy Sebastian Terenda i Tomasz Kozłowski.

Od 12 lipca rozpoczynamy realizację fazy IV, czyli wykopu udostępniającego do wnętrza wulkanu! - nie kryją radości członkowie SMGŁ.

Stowarzyszenie zachęca do dalszego wspierania projektu i brania udziału w aukcjach. Prace, które będą prowadzone od połowy lipca są skomplikowane i z pewnością pojawiać będą się kolejne wydatki.

Może ktoś z Was chciałby wystawić coś fajnego na nasze licytacje? Takie wsparcie też będzie bardzo mile widziane - zachęca SMGŁ.

Więcej na temat możliwości wsparcia projektu Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc tutaj.

Źródło: SMGŁ

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anka
Anka 12.07.2021, 09:33
Wyciąć drzewa zniszczyć plac zabaw dla dzieci bo kilku panów chce zaistnieć .

Pozostałe