Lubań. Ruszył Sudecki Festiwal Minerałów 2021

  • 02.07.2021, 15:03 (aktualizacja 05.07.2021, 15:42)
  • red.
Lubań. Ruszył Sudecki Festiwal Minerałów 2021 eLuban.pl Lubań - Sudecki Festiwal Minerałów 2021

Podziel się:

Oceń:

Rozpoczął się festiwal, który jest największą imprezą mineralogiczną w tej części Europy. W piątkowe przedpołudnie w Lubaniu stawili się wszyscy z ponad stu wystawców, oferujący na stoiskach prawdziwe perełki, niektóre z minerałów są unikatami na światową skalę.

Trzeci Sudecki Festiwal Minerałów przywitał gości mżawką. Jednak już po dwóch godzinach niebo się przetarło, a za chmurami nieśmiało zaczęło pojawiać się słońce. Na szczęście nie zraziło to pierwszych gości, którzy przeczesywali świeżo otwierane stoiska. Początek festiwalu to gratka dla kolekcjonerów, którzy liczą na zakup najcenniejszych okazów.

Festiwal to nie tylko gratka dla kolekcjonerów, organizatorzy przygotowali dla gości cztery duże wystawy w lubańskim ratuszu. Również tam, zobaczyć można wystawy konkursowe przygotowane przez zaproszonych kolekcjonerów. Zobaczymy tam niezwykłe bursztyny z zatopionymi owadami, kolekcje chińskich agatów, czy wystawę poświęconą kalcytom.

Oprócz zakupów można skorzystać z atrakcji na geostrefie, gdzie dorośli i dzieci mogą nauczyć się czegoś o geologii. Można spróbować swoich sił w płukaniu złota, cięciu agatów, dowiedzieć się czegoś o budowie wulkanu, czy też pochodzeniu skamieniałości. - mówi Tomasz Praszkier, kolekcjoner i organizator SFM.

Na rodziny z dziećmi w lubańskim rynku czeka również interaktywna średniowieczna osada górnicza, gdzie odtworzone są warunki życia i pracy górników, poszukujących metali i kamieni szlachetnych w średniowieczu. Oprócz tego samodzielnie będzie można spróbować bicia monet czy wypieku chleba. Na gości czeka jarmark, targ staroci i scena, na której wystąpią artyści i kabarety.

Zapraszamy do Lubania, gdzie przez najbliższe trzy dni można dowiedzieć się bardzo dużo o minerałach i historii regionu. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano dziś na godzinę 16:30.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie pod tym linkiem - Lubań. Program Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2021

red.

Zdjęcia (70)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec Lubania
Mieszkaniec Lubania 05.07.2021, 11:26
Jak czytam komentarze pod postem to mam wrażenie, że co by się nie zrobiło w tym mieście zawsze będzie źle. Brak imprezy - miasto umarłe, jest impreza - utrudnianie życia mieszkańcom. Ludzie nigdy z niczego nie będą zadowoleni.
Centrum
Centrum 05.07.2021, 12:59
Zamieńmy się.
Mieszkaniec Lubania
Mieszkaniec Lubania 05.07.2021, 17:17
Mieszkam w samym centrum. Przez te trzy dni nie umarłem.
Jwp
Jwp 05.07.2021, 11:52
Dokładnie!
Placek
Placek 05.07.2021, 08:49
Koniec tego odpustowego bajzlu. Miasto ci nieco poprawiło budżet ale ***** mieszkańców - nie tylko Rynku był wielki. Słusznie zauważono - następny usadowić na Górze Kamiennej (w odróżnieniu od miasta Kamienna Góra) i tam może trwać cały tydzień.
Centrum
Centrum 04.07.2021, 18:59
Dlaczego moderator nie udostępnia wszystkich komentarzy?Cenzura czy polecenie z miasta?
Centrum
Centrum 05.07.2021, 17:04
Dalej nie ukazal się mój jeden komentarz. Jednak cenzura.
lubanianka
lubanianka 04.07.2021, 09:56
czytam komentarze i sie dziwie bo ja sie cieszę ze Lubań ma swoje 5minut i może sie pokazać byłam, w Ciechocinku i sprzedawca biżuterii z kamieni jak sie odwiedził ze jestem z Lubania to powiedział to tam gdzie jest wystawa minerałów i bylo mi milo.
Jola
Jola 04.07.2021, 08:33
Bylem widziałem i zdecydowanie jestem za tym co było kiedyś - LAWA to jest impreza na którą czekają mieszkańcy Lubania. Tylko czy będzie miał kto zrobić Lawę? Nowa pani p.o. dyrektora mdk pewnie tego nie ogarnie.
Centrum
Centrum 04.07.2021, 07:27
Ciekawe jak ten spęd zwany festiwalem ma się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych,przepisów przeciwpożarowych,dróg ratunkowych dla karetek pogotowia i straży pożarnej. Proponuję podawać do sądu organizatorów tej impezy w związku z realnym zagrożeniem zdrowia i życia mieszkańców posesji do których nie ma dróg dojazdu i ewakuacyjnych pozastawianych przez uczestników tej pseudo imprezy.
Jacek
Jacek 04.07.2021, 00:49
Na stadion albo za Kamienną na pola
artek
artek 03.07.2021, 20:44
Ciekawe ile osób z Lubania zbiera minerały
?
? 04.07.2021, 10:36
Naczelny
lubanianka
lubanianka 03.07.2021, 19:05
coś mało kupujących wiadomo że mieszkańcy Lubania nie kupią za kilka stówek świecidełek jak zarabiają minimum krajowe
xyz
xyz 05.07.2021, 15:47
a ci co w birkensztoku czy za granicą robią za ojro to skąpcy i też nie kupią....tylko sie lansują....
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.07.2021, 18:48
Burmistrz to anty mieszkaniec lubania. Wyrzuca obywateli z parkingów. Nigdy na niego nie zaglosujemy. Skandal ?
Pomidor999
Pomidor999 02.07.2021, 23:55
Czemu wy nie możecie uzbierać pieniędzy Żeby tu był w lubaniu jakiś normalny koncert a nie jakieś osoby wynajmójecie których nikt nie zna
Teresa
Teresa 02.07.2021, 22:24
To nie jest impreza dla mieszkańców Lubania tylko nadzianych finansowo kolekcjonerów minerałów. Chcemy LAWY z gwiazdami tak jak dawniej !!!
Dziadek Janek
Dziadek Janek 05.07.2021, 08:53
Niestety - "niesłuszne czasy PRL-u" już się nie wrócą - pozostaje tylko nostalgia, u tych oczywiście co pamiętają i bywali. Nawet Milicja Obywatelska i ORMO były wówczas jakaś ułagodzone. Ponoć muzyka łagodzi obyczaje - ale tamta. Te współczesne chałtury na pól gadane na pół brzdąkane niestety wywołują agresję.
Centrum
Centrum 02.07.2021, 16:18
Szmira ,chała i nic więcej. Utrudnianie życia mieszkańcom centrum.Zaparkowane samochody na każdym możliwym zakazie, hałas i brud.Brak reakcji służb.Porażka.
iza
iza 02.07.2021, 19:49
każdy cesarz wyprawiał igrzyska poddanym
Bronka
Bronka 05.07.2021, 08:54
A jaki on tam cesarz - toż to największa mizeria na urzędzie od czasów wyzwolenia. Na dodatek z wytartymi kolanami.
xyz
xyz 04.07.2021, 08:31
Dokładnie... Chleba i igrzysk.
Centrum
Centrum 03.07.2021, 12:55
Cesarz niech sobie wyprawi igrzyska u siebie na podwórku, sąsiedzi mu podziękują.

Pozostałe