Wariant Delta koronawirusa. Sprawdź, czy masz te objawy

  • 29.06.2021, 08:03 (aktualizacja 29.06.2021, 08:08)
  • News4Media
Wariant Delta koronawirusa. Sprawdź, czy masz te objawy iStock

Podziel się:

Oceń:

Polska przygląda się światu w obawie przed kolejną odmianą koronawirusa. Wariant Delta, ujawniony pierwotne w Indiach, opanował już Wielką Brytanię, a władze Izraela przywróciły obowiązek noszenia maseczek. Wirus ten daje nieco inne objawy niż jego poprzednicy. Jak rozpoznać, że mogliśmy na niego zachorować?

Groźna odmiana

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wariant Delta koronawirusa jest o 60 proc. bardziej zakaźny niż jego poprzednicy. Opanował już Nepal i Wielką Brytanię. Według WHO już w sierpniu ma stanowić 90 proc. wszystkich krążących wirusów SARS-CoV-2 w Unii Europejskiej. Z informacji przedstawionych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że obecne szczepionki dają wysoką odporność na tę odmianę. W Polsce jednak nie zaszczepiła się nawet połowa mieszkańców, dlatego możemy obawiać się, że skutki rozprzestrzeniania się nowego wariantu wirusa odbiją się na naszym zdrowiu.

Jak rozpoznać Deltę?

Mutacja indyjska częściowo daje objawy podobne do wersji Alfa, która dotychczas jest odpowiedzialna za większość przypadków w koronawirusa w Polsce. Mogą pojawić się: gorączka, kaszel i utrata węchu oraz smaku. Istnieją również symptomy, które wcześniej nie były wiązane z tą przypadłością. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku pojawienia się:

- suchości w ustach,
- wysypki,
- rozstroju żołądka (biegunka, wymioty, nudności),
- bólu głowy,
- zaczerwienionych oczu,
- kataru.

Przypadki badane m.in. w Indiach wskazują też na ryzyko pogorszenia słuchu, zapalenia migdałów oraz zakrzepów, które mogą powodować obumieranie tkanek, a w konsekwencji nawet amputację kończyn.

Jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce?

Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że obecnie w Polsce potwierdzono łącznie 2 879 689 przypadków koronawirusa. 2 651 681 z zakażonych osób wróciło do zdrowia. 74 979 przypadków zakończyło się śmiertelnie. Na chwilę obecną z wirusem boryka się 153 029 osób. Najwięcej osób zakażonych pochodzi z województwa mazowieckiego.

News4Media

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JohnnyM
JohnnyM 29.06.2021, 22:52
Te objawy wersji Delta są ***...chyba mam covida od urodzenia :D
Oobywatel
Oobywatel 29.06.2021, 14:49
Ale jak to? Przeciez izrael się zaszczepił i wrócił do normalności!!!!!!
hans
hans 29.06.2021, 11:45
Zarządzanie przy pomocy strachu.Metody rodem z czasów Nazizmu.
Ja
Ja 29.06.2021, 09:56
Władze Izraela przywróciły obowiązek noszenia masek.... zaraz zaraz, a czy to nie tam się prawie wszyscy wyszczepili? No to jak to jest od czego ta szczepionka chroni?

Pozostałe