Obywatelskie zatrzymania dwóch nietrzeźwych kierowców

  • 21.06.2021, 16:30 (aktualizacja 21.06.2021, 19:14)
  • asp.szt. Grzegorz Szewczyk KPP Lubań
Obywatelskie zatrzymania dwóch nietrzeźwych kierowców

Podziel się:

Oceń:

W ubiegłym tygodniu na Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu wpłynęły zgłoszenia dotyczące wskazania nietrzeźwych kierujących pojazdami. W dwóch przypadkach zgłaszający odebrali kierującym kluczki od pojazdów, powiadamiając jednocześnie służby. W pierwszym przypadku kierowca samochodu osobowego znajdując się w stanie nietrzeźwości stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu, w drugim wykonywał manewry, które mogły doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

W dniu 16 czerwca br. w godzinach popołudniowych dyżurny lubańskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o znajdującym się na terenie jednej z miejscowości gminy Lubań samochodzie osobowym w przydrożnym rowie (dop.red. Radostów Średni).  Przybyli na miejsce policjanci ruchu drogowego zastali zgłaszającego, który jak wskazał, uniemożliwił dalszą jazdę osobom z wymienionego pojazdu dokonując zaboru kluczyka pojazdu z uwagi na podejrzenie znajdowania się kierowcy w wstanie nietrzeźwości.

Opisany funkcjonariuszom przebieg zdarzenia oraz osób przemieszczających się wymienionym pojazdem, przyczynił się do ustalenia kierowcy pojazdu. Policjanci dokonali zatrzymania wskazanej osoby, jako kierującego samochodem. Zatrzymany 23 - letni mieszkaniec powiatu lubańskiego posiadał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kierującemu zarzutu karnego kierowania samochodem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

Podobne zgłoszenie miało miejsce późnym wieczorem 18 czerwca br., jak wynikało ze zgłoszenia w miejscowości Biedrzychowice kierowca samochodu osobowego wykonywał niebezpieczne manewry pojazdem, zagrażając bezpieczeństwu ruchu drogowego. Przybyli na miejsce policjanci zastali dwóch świadków zdarzenia i ujętego przez nich kierowcę. Jak się okazało, mężczyźni wykorzystując sytuację podbiegli do kierującego i zabrali mu kluczyki od samochodu oraz uniemożliwili jego oddalenie się.

Policjanci poddali kierującego badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, gdzie jak się okazało 34 - letni mieszkaniec powiatu żarskiego posiadał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

W obu przypadkach kierujący stracili uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem za co grozić im może kara pozbawienia wolności do lat 2 i długoletnie sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Na uznanie zasługuje fakt, że zgłaszający wykazując się obywatelską postawą, przyczynili się do wyeliminowania nietrzeźwych użytkowników dróg, którzy stworzyli realne zagrożenie dla innych osób.

asp.szt. Grzegorz Szewczyk KPP Lubań

Zdjęcia (3)

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 22.06.2021, 08:12
Kiedy policja sprawdzi tego idiotę, który codziennie po 22 jeździ obwodnicą Rybacka - Jeleniogórska, piszczy oponami i strzela z rury wydechowej jakby jeździł na Rajdzie Dakar? Dodam, że w niedzielę przed mostkiem na Młynówce wchodził w zakręt na ręcznym. To jest realne zagrożenie, które trzeba też wyeliminować!
123
123 22.06.2021, 10:49
Potwierdzam, jeździ także ul.Podwale,Zgorzelecka,Fabryczna,Kopernika oraz osiedle Piastów. Policji w Lubaniu nie ma!!!
Franej
Franej 21.06.2021, 21:31
Tytuł świadczy tylko i wyłączanie o nieudolnosci służb.
123
123 22.06.2021, 07:39
Prawda, gdy trzeba nigdy ich nie ma.
Weronika
Weronika 21.06.2021, 19:05
Aspirancie (nawet sztabowy) Grzegorzu S. - gdzie ciebie nauczali takiego pisania?
"Dokonali zatrzymania" - przecież po prostu zatrzymali, "dokonując zaboru kluczyka" - nie zaboru, bo to nosi znamiona kradzieży. " ...przemieszczających się wymienionym pojazdem" - o ludu! po prostu jechali samochodem. O ludzie! "zarzutu karnego kierowania samochodem mechanicznym w stanie nietrzeźwości" - każdy samochód jest pojazdem mechanicznym. Nie ma innych samochodów jak mechaniczne.
======
Pierwsze zdarzenie "na terenie jednej z miejscowości gminy Lubań" - tajemniczo. Drugie już lepiej - bo podał że w Biedrzychowicach, ale utajnił w obu przypadkach miejsca zamieszkania sprawców. Bo to wielka tajemnica sprawy.
Witraszch
Witraszch 22.06.2021, 01:27
Są upały więc wyluzuj rajtuzy bo grzeje cię w dynię.

Pozostałe