Przypominamy, dlaczego ogłoszono referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Lubań

  • 15.06.2021, 11:47 (aktualizacja 15.06.2021, 12:37)
  • red.
Przypominamy, dlaczego ogłoszono referendum w sprawie odwołania Rady Gminy…

Podziel się:

Oceń:

W najbliższą niedzielę, 20 czerwca mieszkańcy Gminy Lubań ponownie decydować będą o jej przyszłości, jak się już przekonali, od dobrej współpracy Rady z Wójtem wiele zależy. Dlatego w referendum wielu upatruje możliwości zmiany na lepsze. Przypominamy co było przyczyną powołania inicjatywy referendalnej, pojawił się też nowy zarzut.

Z inicjatywą referendalną w lutym tego roku wyszedł Zbigniew Zjawin, który oburzony zachowaniem radnych w trakcie sesji budżetowej ogłosił to w emocjonalnym wpisie w mediach społecznościowych jeszcze w trakcie jej trwania.

Po "CYRKU" który dzisiaj zobaczyłem (...), podjąłem decyzję o tym, że podejmę próbę doprowadzenia do REFERENDUM w sprawie odwołania RADY GMINY LUBAŃ. Niech mieszkańcy zdecydują jak powinna pracować Rada Gminy, jak powinna współpracować z władzami gminy i mieszkańcami. Szerzej opisywaliśmy to TUTAJ.

Zbigniew Zjawin jak zapowiedział tak zrobił. Bez większych problemów zebrał potrzebną ilość głosów i przeprowadził procedurę referendalną. W międzyczasie brał udział w przedterminowych wyborach na Wójta Gminy Lubań, w których uzyskał trzeci wynik i nie wszedł do drugiej tury wyborów. Przegrana w wyborach nie zmieniła jego zdania co do potrzeby odwołania Rady przed upływem kadencji.

NOWY WÓJT i NOWA RADA GMINY to nasz cel i droga do NORMALNOŚCI w Gminie Lubań – pisze na udostępnianych w sieci ulotkach Zbigniew Zjawin.

Na tej samej ulotce (ulotka poniżej) przypomina co spowodowało, że postanowił przeprowadzić inicjatywę referendalną. Do zarzutów stawianych radzie, w której 8 radnych ma większość, w ostatnim czasie doszedł kolejny. W analogicznym okresie poprzedniej kadencji Rada Gminy zbierała się na posiedzeniach komisji stałych 88 razy. W obecnej 234 razy, za każdą z komisji pobierając diety. W efekcie mieszkańcy gminy za funkcjonowanie rady do lutego 2021 roku zapłacili w dietach 172 575,54 zł. Z kwoty tej ponad 122 tys. zł otrzymało 8 radnych mających większość w radzie. Szerzej pialiśmy o tym TUTAJ.

Dla powodzenia referendum (niezależnie od decyzji mieszkańców) kluczowa jest frekwencja wyborcza, bo aby uznać wynik za wiążący do urn musi pójść 3/5 wyborców którzy w 2018 roku wybierali urzędującą Radę.

W naszym przypadku w wyborach w 2018 roku brało udział około 2459 wyborców, a do uznania wyniku referendum za ważne potrzebujemy powyżej 1476 osób biorących udział w REFERENDUM. Nie zmarnujmy tej szansy, wszystko w naszych rękach, proszę o udostępnianie przez wszystkich podzielających poglądy Inicjatorów Referendum o potrzebie wyboru Nowej Rady. - pisze w mediach społecznościowych Zbigniew Zjawin.

Po kliknięciu w ulotkę ta powiększona otworzy się w nowym oknie.


red.

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

seba
seba 17.06.2021, 10:03
Jak wynika z wyroku Sądu Administracyjnego całe zło tkwiło w działaniach byłego Śp . Wójta a nie radnych . Radni dbali o inwestycje, niskie podatki, niskie opłaty za wywóz śmieci oraz o to wszystko by w gminie żyło się dobrze bezpiecznie i spokojnie. Wójt za swoje działania nie uzyskał absolutorium od Rady gminy i okazało się to słuszne, potwierdził to Sąd Administracyjny. Podnoszone zarzuty w stosunku do Rady gminy nie są zasadne. Rada wykazywała się i wykazuje pracowitością, wiedzą i pełnym zaangażowaniem. Dlatego liczę na rozsądek wyborców bo głupotą jest odwoływać Radę, która niczego złego nie zrobiła , a tylko dbała o dobro mieszkańców.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.06.2021, 16:52
Dlaczego nie opublikowaliście mojego komentarza ?
zulu
zulu 16.06.2021, 14:05
Ciekawe kiedy ktoś odważny zdecyduje się na taki krok w Olszynie .Od dawna widać wypalenie obecnych włodarzy.Brak pomysłu na rozwój miasteczka i wszystko dla swoich nie wróży dobrze na przyszłość .Trwanie za wszelką cenę ma krótkie nogi.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.06.2021, 11:25
Zarzuty Zjawina i jego świty są absurdalne! To , ze radni długo obradowali na sesjach i komisjach świadczy o ich prawidłowym podejściu do obowiązków. Radni wojta brali kasę za posiedzenia ( jakoś nie mierziły ich pieniądze) mimo ,ze szybko wychodzili z obrad( dokładnie widać to na nagraniach).Rozumiem ,ze byli nauczeni podnosić rękę za wszystkim , co im kazał wojt. A w realizowaniu różnych inwestycji (tylko dla swoich) byli mistrzami razem ze swoim guru! Dobra współpraca polega na na tym , ze wojt wysłu***e i konsultuje swoje decyzje z radnymi! Gdyby nie byli potrzebni , to byłyby wybory tylko na wójtów, burmistrzów, itp.Zaoszczedzone pieniądze wydawano zgodnie z prawem.W poprzedniej kadencji niektórzy radni tez nie byli w komisjach. A radni wójta sami wyszli z sesji, gdzie wybierano skład komisji, obrażeni !Niektórzy chyba maja krótka pamięć!
Mieszkaniec1
Mieszkaniec1 16.06.2021, 10:36
Do komentarza wyborcy z dzisiaj!To , ze ktos umarł nie czyni go świętym.Wyrok sądu pokazuje w jaki sposób wójt współpracował z radnymi( ciągał ich po sądach). A zgłoszenie przez córkę chęci kandydowania na wójta kilkanaście dni po śmierci ojca ,to jest normalne?Normalnie człowiek przeżywa żałobę a nie zajmuje się bezsensownym parciem na władze i do dzisiaj wykorzystuje to do kampanii!
Auuu
Auuu 16.06.2021, 12:13
Normalnie Auuu poczuła się zagrożona a jej kariera wisi na włosku przez córkę wójta która 1 turę wygrała AUuuu.
Auuu popłacze sobie auuuu
hans
hans 16.06.2021, 14:06
Popłaczesz i ty przez córkę wójta .To tylko kwestia czasu.
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 16.06.2021, 10:11
Jestem ciekawa czy tym razem też POLICJA będzie eskortować Panią Przewodniczącą do Jeleniej Góry? Czego się pani bała, czy rzeczywiście było aż takie zagrożenie - chyba nie Pani Gosi, przecież Ona miała najwięcej głosów. Zdarzyło się to po raz pierwszy - czyżby ktoś popadł w paranoję?
😉
😉 16.06.2021, 07:04
Skoro radni tak działają dla mieszkańców to czego się boją? Co im referendum może zaszkodzić?
Jak są dobrzy ludzie ich ponownie wybiorą, jak czarują i toczą tylko gierki pod Auuu to pogonią ich, proste.
Mieszkaniec 1
Mieszkaniec 1 16.06.2021, 01:29
Szanowni Radni! Zwracam się do tej myślącej ósemki Radnych! Dlaczego pozwalacie szargać Wasze nazwiska byle komu? Dlaczego dotychczas nie opublikowaliście informacji na temat dokonań Rady w czasie kadencji(wykorzystując do tego różne media , gazety, plakaty)?Zwykły człowiek , który nie interesuje się gmina ,słyszy tylko oszczerstwa powtarzane przez Z. Zjawina i jego świtę.O to maja pretensje Wasi wyborcy!Z takimi ludźmi się nie dyskutuje, tylko przedstawia fakty wyborcom!Dziwie się, ze pozwalacie na takie działania!
😤
😤 15.06.2021, 21:08
Referendum potrzebne!!! Pogonić tych co wyznają politykę!
D.B
D.B 16.06.2021, 07:46
Pogonić eksperta i inkasenta do Siekierczyna
Kiki
Kiki 15.06.2021, 18:15
Pytanie takie przecież i tak tu nic się nie zmienia ta czy nowa to samo a Lubaniu marazm
Halwa
Halwa 15.06.2021, 16:40
Rada Gminy musi być zmieniona dla dobra Gminy i przyszłego Wójta pozdrawiam.
Dwa plus jeden
Dwa plus jeden 15.06.2021, 16:12
Przypomnijmy może, kto siał fałszywe osczerstwa i kłamstwa na temat radnych. Wyrok sądu wyjaśnia wszystko. Ciekawi mnie jak się teraz czują oskarżyciele, niestety wiedza jest potęgą. Inicjator ze swoją świtą na pewno pali się ze wstydu. Głupie uśmiechy i populizm nic tutaj nie pomoże. Mam nadzieję, że mieszkańcy postawią na wiedzę i doświadczenie wraz z wykształceniem i nie ulegną manipulacji osob którym zależy na osiągnięciu własnych celów i dodatkowo płacą za beznadziejną propagandę. Szanowny panie inicjatorze zbliża się pan do bankructwa politycznego.
Wyrok
Wyrok 15.06.2021, 16:01
Panie Zjawin cyrk się kończy, właśnie zapoznałem się z wyrokiem sądu, kto miał rację w sprawie referendum? Wyszło na jaw kto nie ma pojęcia o przepisach, prowadzeniu i zasadach. Pytanie czy ktoś poczuje się do odpowiedzialności teraz? I przeproszenia radnych za hejt i nagonkę medialną. Pani przewodnicząca Teresa Treffler okazała się wybitną znajomością przepisów i umiejętnościami prowadzenia sesji w przeciwieństwie do całej maszyny urzędniczej byłego wójta, która ponosiła i ponosi klęski z wiedzy podstawowej na każdym kroku. WSTYD!!! Tyle samo są warte pana argumenty i wiedza na temat referendum. Niestety sianie zamętu nikomu jeszcze nie wyszło na dobre. Co zresztą pokazała sromotna porażka pana w wyborach. Mieszkańcy powinni być dumni z tak profesjonalnej rady, która rzetelnie dba o interesy mieszkańców naszej gminy. Wielokrotne kłamstwa przekazywane przez media nie zmieniły wyroku sądu. Proszę wyciągnąć wnioski na przyszłość.
wyborca
wyborca 16.06.2021, 08:47
Wstydu to wy nie macie - chwalicie się wyrokiem wydanym po śmierci osoby, która nie mogła wziąć udziału w sprawie. Takie z was hieny cmentarne.
D.B.
D.B. 16.06.2021, 13:26
Sprawy toczyły się za życia, w których notorycznie KŁAMAŁ.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.06.2021, 22:06
Referendum nie wyjdzie
Ale wybory na wójta pokażą jak tak wspaniała rada to i pani góru wygra . W co wątpię
A te poematy wypisywane tutaj to pani Aneto kozę pani sobie podarować
Wstyd
D.B
D.B 15.06.2021, 15:43
Proszę opublikować wyrok sądowy, w sprawie absolutorium i pokazać kto mówił prawdę, a kto kłamał. Prawda wyszła to dopiero początek. Komentarz zniknie?
Wybirca
Wybirca 15.06.2021, 16:20
Pani Aneto proszę pisać z jednego konta umieszcz spania i formacji na fb o wyroku i sama sobie komentuje tylko z innego konta to jest żałosne . LudIe zdecydują czy odwołają czy nie . Pani juz podziękowali w pierwszej turze . Ale pani taka osobę jest ze nie popuści po trupach do celu wstyd
Wyrok
Wyrok 15.06.2021, 17:28
WYBIRCO nie każdy działa twoimi metodami. Proszę konkrety marna pani. Jak długo będziecie wasze nieporadztwo imieniem pani Anety.
Dwa plus jeden
Dwa plus jeden 15.06.2021, 17:20
Ty pisz ze swojego konta i nie zasłaniaj sie wiecznie panią Anetą. Nie oskarzaj niewinnych ludzi marny kaligrafie. Boli cie, że żałosne oszczerstwa was przytłaczają. Póki co pani Aneta nie robi kampani na Zmarłych.
D.B.
D.B. 16.06.2021, 00:08
Fakt obrzydliwe jest promowanie się na zmarłym.

Pozostałe